Hlavní navigace

Všechno o botách

22. 3. 2002
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Dnešní recenze SkrzNaSkrz se věnuje prezentaci největšího českého výrobce bot - tedy firmy Baťa. Stejně jako boty od Bati, i web se snaží držet krok s módou, a tak patří na Internetu k tomu jednoznačně lepšímu. Vyjma redakční recenze se s vámi o své dojmy podělí Petr Sršeň a surfařka s přezdívkou P.U.T.I.

595
http://www.ba­ta.cz/

Nedávno byla na Internet uvedena nová verze Baťových stránek – před první návštěvou webu jsem byl pln očekávání a zvědavosti, protože mě zajímalo, jak vypadá aktuální výtvor z dílen velmi schopného studia Symbio.

Hned první stránka používá mnohdy diskutabilního Flashe. Zde je však využit nikoliv jen pro okrasu, ale plní také určitou funkci. Onou funkcí myslím velmi pěkně zpracované vyjíždějící menu a dvě „reklamní“ plochy, jež jsou jemně a decentně animované.

Za povšimnutí určitě stojí nenápadné, leč povedené zakomponování novinek mezi reklamní plochy a formuláře. Jejich texty tak neruší okolní design a zároveň tvoří jeden z optických prvků stránky. Kompozičně se mi Baťův web jeví jako neobyčejně podařený… stejně tak k navigaci nebo přehlednosti nemám nejmenších výhrad, vše je jasné, uživatele nematou tajemné odkazy do neznáma, ani obrázky bez popisků. Z grafického hlediska je věnována pozornost každičkému detailu, včetně vzhledu formulářových prvků. Celkově vzato – design spolu s čistotou provedení je jednou z hlavních deviz prezentace.

Některé podstránky jsou vytvořeny v mírně odlišném grafickém stylu, případně se otevírají v novém okně. Proti tomuto řešení by bylo možné vznést námitky (nová okna či jiný design mohou na chvilinku zmást návštěvníka nebo zpomalit počítač), ale v dnešním případě to autorům webu toleruji. Použití takovýchto „změn“ je většinou oprávněné – nového okna je použito například v případě Archivu trendů, kde má každý trend jiný design. Díky tomu působí design lépe v souladu s předváděným zbožím.

Obsahově jsou na tom stránky velmi dobře, dopátrat se můžete skutečně mnoha informací. Hledání vám usnadní jak již zmiňované povedené menu (moc se mi líbí „skákající“ odrážka před položkou, nad kterou je kurzor), tak full-textové vyhledávání. Bohužel, opět se zde setkávám s takřka nepoužitelným výsledkem hledání. Výsledky se totiž zobazují v nově otevřeném okénku a jsou roztříděny podle skupin. Ze stránek, kde se slova vyskytují, je vypsán jen titulek. Na hledání řetězce „sportovní obuv“ vyhledávač našel pouhých pět odkazů, z kterých se jen dva alespoň jakžtakž týkaly sportovních bot.

Když mluvím o obsahu, musím se zmínit také o katalogu výrobků. V něm se při prvním navštívení zobrazí tipy na zajímavé zboží, ale z rozbalovacích menu si můžete vybrat kategorii, kterou byste rádi viděli. U každého z výrobků je zobrazena jen malá fotka, cena a velmi stručný popisek, pro bližší informace musíte kliknout na odkaz. Takové řešení je dle mého nejlepší možné, protože prezentovaných produktů je skutečně ohromné množství, přičemž v případě bot a kabelek si člověk vybírá nejprve dle vzhledu a ceny, a až poté podle ostatních kritérií.

Celkově mě prezentace ani v nejmenším nezklamala, ačkoliv jsem tentokrát neměl možnost otevřít ji v jiném prohlížeči než v Internet Exploreru. V mnoha ohledech se tváří web světově, což dokládá, že Baťa stále patří nejen mezi největší výrobce bot, ale také mezi ty lepší, kteří neváhají investovat do kvalitní reklamy. Přesto (nebo právě proto?) si myslím, že autoři webu odvedli více než výbornou práci a za své dílo si ode mne zaslouží ohodnocení 9/10.

Rodný list website

KL24

532

server:
Baťa, a.s. (http://www.ba­ta.cz/)
zadavatel:
Baťa, a.s.
agentura:
SYMBIO DIGITAL, s.r.o. (http://www.sym­bio.cz/)
art director:
Robert Haas
velikost týmu:
2 grafici
1 flash designér
1 programátor
doba realizace:
cca 1 měsíc
použité technologie:
php, java, js, html
datum spuštění
4.3.2002

Petr Sršeň
V současné době už jen pilný student…
petr@srsen.cz
Michaela (p.u.t.i.)
Nahodilá surfařka :-)
puti@freemejl.cz
ORIGINALITA ŘEŠENÍ
Co se designu týče, web moc originální není. Objevují se na něm klasické žánrové motivy, mladí chytří muži a mladé krásné ženy, vše okořeněno flashovými animacemi. Za původní lze ale považovat jeho obsah, neboť je velmi hutný a pro běžného člověka, který nosí boty, užitetečný. Podobný systém odkazů jsem už viděla na více stránkách o módě a oblečení, takže ta originalita nic moc… ale líbí se mi dobře udělaná prezentace na celou obrazovku, takový nápad jsem nikde nezaregistrovala. Na stránkách se skvěle orientuje, každý odkaz navazuje na předchozí a přesně určuje, kam se po kliknuti dostanu.
POUŽITELNOST
Nejvíce oceňuji část webu nazvanou Baťa radí. Obsahuje mnoho užitečných informací, nevyhýbá se ani citlivému tématu reklamace. Dobrá je i tabulka s přehledem systému značení bot. Obsahově velice pestré a rozmanité. Najdu tam snad všechny informace o vybraných botách. Jen vyzkoušet si je bohužel nejde. :-) Výborně je také vyřešena otázka reklamace, poradenství při koupi bot apod.
TECHNICKÁ NÁROČNOST
Na webu je relativně mnoho flashových prvků. Flash je sice pěkná technologie, nevím ale, zda pro firemní prezentace. Uživatelé vytáčeného připojení asi nebudou příliš nadšeni. Vše se mi zobrazilo bez problémů – tedy tak, jak to má být…
ESTETICKÝ DOJEM
Pěkné, přehledné, i když možná trochu tuctové. Ty stranky jsou super, je tam fakt všechno, co bych chtěla o botách, které si toužím koupit, vědět… Navíc v některých prodejnách jsou prodavačky skoupé na slovo, takže tahle cesta, jak se dozvědět něco podrobnějšího, je velice praktická a užitečná. Nejen pro lidi mého typu, kteří se radši podívají na Internet, než aby promluvili na cizího člověka…
POZNÁMKA NA ZÁVĚR

1. Z webu jsem se nedozvěděl, co to je chlorofyl (zato jsem shlédl pěknou slečnu v přiléhavém tílku).

2. Jedna z mála firemních prezentací, která má běžnému uživateli Internetu co nabídnout. Je vidět, že Baťa bere Internet vážně.

Ukládám do Oblíbených… :-)
CELKOVÉ HODNOCENÍ
7/10 9/10

V rubrice SkrzNaSkrz vycházejí pravidelně každý pátek recenze webů tvořených předními českými webdesignerskými studii. Web vybírá redakce ze seznamu referencí, které webdesignerská studia a webdesigneři zveřejňují na svých prezentacích. Web je recenzován redaktorem Lupy a nezávisle na něm též dvěma osobnostmi (vybranými redakcí), kde jedna pochází z řad tvůrců webů (od konkurence hodnoceného) a druhá je vybírána mezi profesionálními uživateli Internetu.

Který HTML editor považujete za nejlepší?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor se již několik let zabývá počítačovou grafikou a internet designem. Mezi jeho další koníčky patří například klasická fotografie či poslech kvalitní hudby.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).