Hlavní navigace

Vůbec první chyba v Ubuntu uzavřena

2. 6. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Před devíti lety stanovený velký cíl, porazit Microsoft, sesadit ho z jedničky mezi operačními systémy, se nepodařil. Ubuntu a lidé okolo něj si přesto zaslouží úctu.

Microsoft has a majority market share je vůbec první chyba v Ubuntu. Nahlášena byla osobně Markem Shuttleworthem v srpnu 2004 a je to samozřejmě symbolická chyba. Měla vyjadřovat smysl Ubuntu, pokusit se odstranit Microsoft (Windows) z pozice jedničky mezi operačními systémy, pomoci prosadit  Open Source. Určitým způsobem to také byl nesplnitelný cíl, ale i takové cíle je nutné si dávat. Dávají možnost za něčím velmi vzdáleným, velkým a důležitým jít.

Cloud23

30. května 2013 byla tato chyba označena jako „fixed“. Opraveno, vyřešeno, uzavřeno. Jakkoliv k tomu samozřejmě nedošlo a Ubuntu se Windows nepodařilo nijak výrazně ohrozit, je možná dobře, že Shuttleworth tuhle „chybu“ uzavřel. Brzy by slavila desetileté výročí a doprovázel by ji mírně hořký pocit.

Svět se mění, sesadit Windows se možná ve skutečnosti podařilo Androidu  a iOSu, ale je to pravda jenom na tabletech a mobilních telefonech. Byť právě tablety začínají nabývat na stále větším významu. Mark Shuttleworth k radikálním změnám vcelku skromně a odpovědně dodal, že (s Ubuntu) „hráli jenom malou roli v tomto posunu“. A má pravdu, Ubuntu, ani dalším variantám Linuxu, se nepodařilo prorazit mezi masy. Byť nepochybně právě Ubuntu (i další Linuxy) výrazně přispělo k rozvoji operačních systémů i osobních počítačů.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).