Hlavní navigace

Výběr operátorů prvních dvou multiplexů na Slovensku je zablokovaný

15. 10. 2008
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Autor: 322915
15. 10. 2008

Okresní soud v Bratislavě I vydal na základě východoslovenské společnosti Telecom Corp. předběžné opatření, kterým uložil slovenskému Telekomunikačnímu úřadu pokračovat ve výběrovém řízení na operátory prvních dvou celoplošných sítí pro zemskou digitální televizi ve formátu DVB-T. Informoval o tom server Digimedia.sk s tím, že kromě Telecomu Corp., který provozuje na východním Slovensku experimentální multiplex DVB-T, by za zdržením soutěže mohla stát i vlivná slovenská finační skupina J&T, které patří televize Joj a český zpravodajský kanál Z1.

K TÉMATU: Telekomunikační úřad SR doporučuje Slovákům MPEG-4

Podle jednatele společnosti Telecom Corp. Pavla Lulajky se firma obrátila na soud, protože podmínky soutěže vypsané Telekomunikačním úřadem dopředu vylučují nabídky některých zájemců, včetně jeho firmy. Lulajkovi především vadila zmínka, že zájemce musí splnit podmínku provozování vysílací sítě na Slovensku, respektive v zahraničí. Některá hodnotící kritéria byla totiž nastavena tak, že by nás a zřejmě i další uchazeče dopředu vyloučili z tendru, řekl Lulajka tiskové agentuře SITA.

Podle serveru Digimedia.sk může být dalším důvodem rozhodnutí Telekomunikačního úřadu, že povinným kompresním standardem pro obě digitální sítě bude MPEG-4. Proti tomuto rozhodnutí se ohradily jak televize, tak provozovatelé stávajících televizních vysílačů. Telekomunikační úřad se podle webu hodlá proti předběžnému opatření soudu odvolat. Obrátíme se s podnětem na ministra spravedlnosti, aby podal návrh na disciplinární jednání vůči soudkyni okresního soudu a zvažujeme možnost podání trestního oznámení ve věci možného zneužití pravomoci veřejného činitele, uvedl úřad v tiskové zprávě, kterou v úterý rozeslal médiím.

K VĚCI: Za slovenskou firmou Towercom může stát skupina J&T

Úřad rovněž tvrdí, že za podáním návrhu na předběžné opatření stojí „ finanční skupina, která aktivně působí ve slovenských elektronických médiích a stojí i v pozadí společnosti, která podala žalobu, jakožto i v pozadí dalšího zájemce o účast ve výběrovém řízení“. Podle serveru Digimedia.sk tomuto popisu odpovídá jedině investiční skupina J&T, majitel druhé největší slovenské televize Joj, o jejímž provázání s firmou Towercom, dominantním provozovatelem televizních vysílačů na Slovensku, se spekuluje již delší dobu.

Právě Towercom má být podle webu hlavním zájemcem o účast a vítězství v tendru na operátora prvních dvou celoplošných multiplexů. Jeho postavení na Slovensku je stejné jako postavení Českých RadiokomunikacíČeské republice, takže šance má poměrně vysoké (navíc na Slovensku provozuje satelitní platformu Skylink). Uvedená finanční skupina se dlouhodobě snaží ve svůj prospěch všemi prostředky ovlivňovat přechod z analogového na digitální televizní vysílání na Slovensku na úkor státu a jeho občanů, napsal slovenský Telekomunikační úřad ve svém úterním stanovisku.

KL24

Předběžné opatření soudu bude mít podle úřadu zásadní negativní dopad na další postup digitalizace televizního vysílání na Slovensku. Slovenská republika je už dnes výrazně pozadu v přechodu z analogového na digitální terestrické televizní vysílání a následkem předběžného opatření nebude moci pravděpodobně splnit svoje mezinárodní závazky, tedy ukončit analogové terestrické televizní vysílání do konce roku 2012, varuje úřad. Stát navíc nebude moci podle prohlášení zabezpečit svým občanům účinnou ochranu před možným rušením příjmu televizního signálu zahraničními vysílači.

Zdržení procesu digitalizace navíc blokuje použití frekvencí, které by se měly uvolnit pro rozvoj širokopásmového připojení k internetu na venkově, jakožto i služeb mobilní televize, konstatuje úřad. Soutěž na operátory prvních dvou celoplošných televizních multiplexů vypsal slovenský Telekomunikační úřad 20. srpna. Původní termín uzávěrky přihlášek byl stanoven na 20. listopadu.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).