Hlavní navigace

Vyhrají Debilní kecy či Potraviny na pranýři? Hlasování v Křišťálové Lupě 2012 jde do finále

30. 10. 2012
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

Módní peklo, nebo Debilní kecy? A Demagog.cz, nebo Potraviny na pranýři? Na odevzdání svého hlasu v anketě Křišťálová Lupa 2012 máte už jen poslední dva dny. Jaké projekty vyberete v kategorii One (wo)man show a Veřejně prospěšná služba?

Své hlasy v Křišťálové Lupě 2012 můžete uplatnit v celkem sedmi kategoriích pro veřejnost. Formulář pro hlasování najdete zde, uzávěrka je už ve středu 31. října. Ti z vás, na které se usměje štěstí, získají exkluzivní možnost zúčastnit se slavnostního večera, na němž budou za přítomnosti všech oceněných vyhlášeny výsledky sedmého ročníku ankety.

Abychom vám pomohli zorientovat se v nabídce nominovaných projektů, představujeme vám postupně jednotlivé kandidáty. Dnes jsou na řadě kategorie One (wo)man show a Veřejně prospěšná služba.

One (wo)man show

@schwarzenbergk na Twitteru

Falešný, ale o to vtipnější účet ministra zahraničí Karla Schwarzenberga vznikl na Twitteru koncem loňského léta. Schwarzenberg se od účtu, jehož autor je dosud neznámý, distancoval s tím, že pro komunikaci na této sociální síti bude používat svůj oficiální profil @schwarzenberg_k. Co do počtu fanoušků jasně vítězí falešný Schwarzenbergerův účet. Sleduje ho téměř dvanáct tisíc uživatelů. Oficiální profil se může pochlubit necelými dvěma tisíci fanoušky.

Debilní kecy

Mimořádně úspěšná série virálních videí dvojice Čeněk Stýblo a Erik Meldík alias ViralBrothers, která má na účtě několik milionů zhlédnutí. Některá z videí přitom překonala hranici jednoho milionu zhlédnutí za méně než dva týdny.


DRKOT.CZ

Za blogem, který se věnuje dění ve světě moderních technologií, stojí Petr Král, produktový manažer Seznamu. Je podepsaný například pod novou podobou bulvárního deníku Super, redesignem služby Počasí či hudební televizí Mixer.cz, na kterou Seznam přesunul sekci videoklipů ze služby Stream.cz.

Exoplanety.cz

Web o astronomii zaměřený na planety mimo sluneční soustavu, resp. na planety u cizích hvězd (exoplanety), spustil v lednu 2009 Petr Kubala. V uplynulém roce prošel web redesignem. Každý měsíc na Exoplanety.cz zavítá v průměru pětadvacet tisíc reálných uživatelů. Na Facebooku má více než 2000 fanoušků. Na webu je možné bezplatně stáhnout časopis Gliese, který se věnuje problematice exoplanet, protoplanetárních disků, hnědých trpaslíků a astrobiologie.

Hudební masakry

Blog Jardy Konáše se věnuje českým hudebním interpretům, nad kterými zůstává rozum stát. Trpělivě a zasvěceně přebírá hromadu plev těch největších hudebních obskurností. Jarda Konáš se zavázal, že pokud Hudební masakry v kategorii One (wo)man show letos zvítězí, uspořádá mejdan, na další natáčení Rockcastu si nechá narůst knír, pozve Jarka Šimka na pivo, nabídne Marii Pojkarové set na Zlatém Davidovi a zeptá se Sandry Rosové, jestli by s ním nešla na rande. A pěkně stylově, večeře v La Gare nebo Masale. Nebo burger v Jámě. Nebo pivo u Vystřelenýho oka.

Módnípeklo.cz

Známý blog módní bloggerky Ady odhalující to nejhorší i nejlepší ze světa módy, oblékání a vkusu. Vtipnou formou glosuje denodenní výsledky rozhodování každého z nás při ranním průzkumu skříně či šatny. Mimoto na Módním pekle vycházejí články informativního charakteru, např. o textilních materiálech, novinkách ze světa haute couture i českých návrhářů či návody na střihy. V letošním roce prošel blog kompletní grafickou i funkční proměnou. V červenci na něj zavítalo podle Netmonitoru více než šedesát tisíc reálných uživatelů.

Myokard

Originální ilustrovaný deník designérky a kreslířky Dany Svobodové, který zaujme neobyčejnou kombinací výtvarného talentu a vtipných komentářů. 


Autor: Dana Svobodová – Myokard

On War/On peace

Za blogem, který se věnuje mezinárodním bezpečnostním otázkám, stojí známý novinář František Šulc. V minulosti působil v televizi Prima, v Lidových novinách a v časopisu Týden. V roce 2010 se stal šéfem poradců ministra obrany Alexandra Vondry. Na ministerstvu obrany je zodpovědný za koordinaci příprav Bílé knihy o obraně. Ta definuje a zdůvodňuje roli a funkce českých ozbrojených sil a kritéria a směry rozvoje jejich schopností.

POOH.CZ

Hlavní nástěnka kronikáře českého internetu Daniela Dočekala. Pooh.cz alias Prostý Občasník Originálního Humoru letos oslavil desáté výročí od svého založení. První článek se na blogu objevil 26. září 2002. Od té doby se jich na Pooh.cz nahromadilo více než deset tisíc. V loňském ročníku Křišťálové Lupy obsadil Pooh.cz v kategorii One (wo)man show sedmé místo.

Protivná blondýna

Populární blog blondýny, která dovede být ironická a vtipná jako málokterá. Všechno to nějak vyplynulo samo. Občas jsem kamarádce poslala dlouhý rozhořčený mail o tom, co mě zrovna strašně vytočilo, jindy jsem zareagovala na něco v diskusi někde na webu. A čím dál častěji jsem pak slyšela: „Napiš o tom někam“ nebo „Ty bys měla mít vlastní blog“. Tak jsem to zkusila, uvedla důvody vzniku blogu jeho autorka v rozhovoru, který vyšel loni v listopadu na webu Protišedi.cz. Protivná blondýna má dnes pět a půl tisíce fanoušků na Facebooku. Letos rozšířila blog o diskusní fórum.

Veřejně prospěšná služba

Demagog.cz

Faktcheckingový projekt Demagog.cz má podle slov svých organizátorů za cíl „kontrolu tvrzení, která zazní v politických diskuzích.“ Demagog.cz navazuje na slovenskou verzi projektu – Demagog.sk. Ten vznikl jako dobrovolná a nezávislá iniciativa Mateje Hrušky a Ondreje Luntera, studentů Masarykovy univerzity v Brně. Demagog.cz funguje na dobrovolnickém principu a je neziskový. Dosud ověřil přes 650 výroků politiků a na webu si analýzy od února 2012 přečetlo 87 500 unikátních návštěvníků.

Dobrý Anděl.cz

Také nadační fond Dobrý Anděl bral inspiraci pro svůj vznik na Slovensku, kde podobná organizace existuje od roku 2006. Koncem roku 2011 vznikla i česká varianta, kterou založil bývalý spolumajitel firmy Papirius (v roce 2006 ji prodal americké společnosti Office Depot) Petr Sýkora. Fond pomáhá rodinám, které se kvůli onkologickému onemocnění ocitnou v hmotné nouzi. Nadace mezi ně rovnoměrně rozděluje peníze, které získá od dárců. Každá rodina dostává stejnou částku, jejíž výše se liší podle toho, kolik nadace v daný měsíc vybrala. K polovině října Dobrý Anděl registroval 4119 dárců.

Dopravniinfo.cz

Nestává se zas tak často, aby se do finále Křišťálové Lupy dostal projekt zřízený státním úřadem (pokud nejde o kategorii Anticena). Webu Dopravniinfo.cz, za kterým stojí Ředitelství silnic a dálnic, se to povedlo. Server má jasný cíl: přináší aktuální informace o aktuální dopravní situaci. Na jednom místě přitom soustřeďuje informace od police, hasičů, silničářů, meteorologů, kamerových systémů a dalších zdrojů, sdružených v Jednotném systému dopravních informací ČR. A vzhledem k tomu, že hlavním cílem projektu je zajištění plynulého provozu, je stát ochotný tato data případným zájemcům poskytnout zdarma, pouze na základě rámcové smlouvy.

KohoVolit.eu

Jeden z prvních datových projektů v ČR funguje od roku 2009 a nabízí užitečné pomůcky pro předvolební rozhodování občanů. Začal především s analýzami aktivit poslanců a s volebními kalkulačkami, na kterých si lidé mohou ověřit shodu svých názorů s kandidáty či stranami. Postupem času se rozrostl o další nástroje – například server Napistejim.cz, jehož prostřednictvím mohou lidé jednoduše kontaktovat politiky, kteří zastupují jejich zájmy. Za projektem stojí stejnojmenné občanské sdružení, které založila čtveřice Michal Škop, Jaroslav Semančík, Jana Kubíková a Tibor Blenéssy. „Postupně se chceme stát plnohodnotným internetovým parlamentním watchdogem inspirováni britským TheyWorkForYou.com, polským Sejmometr.pl a slovenským DoTankoch.sk,“ píší autoři.

NasiPolitici.cz

Také tento projekt se snaží pomoci občanům s orientací na politické scéně. Web NasiPolitici.cz nabízí databázi detailních životopisů českých politiků a lobbistů, včetně informací o jejich kvalifikaci, působení ve veřejných funkcích, pracovní aktivitě, podnikatelských aktivitách nebo majetkových podílech. K prvnímu pololetí letošního roku se server mohl chlubit 1300 profily politiků a lobbistů. Sdružení navázalo spolupráci s kolegy s Kohovolit.eu a v lednu 2012 společně uvedli projekt BudovaniStatu.cz, který voličům nabídl mimo jiné rozklikávací státní rozpočet.

Paměť národa

Projekt veřejnoprávního Českého rozhlasu shromažďuje svědectví pamětníků významných historických událostí. „Skládáme mozaiku ze vzpomínek tisíců jednotlivců, kteří se ocitli v mezní situaci a o své svědectví jsou ochotni se podělit. Zajímají nás důvody, proč se lidé chovali tak či onak, co mělo vliv na vývoj jejich názorů a postojů. Vzpomínky pamětníků chceme vzájemně porovnávat a třídit pro badatelské potřeby podle dějinných epoch, výročí, událostí a také pamětnických kategorií,“ vysvětlují autoři na webu projektu. U vzniku projektu stálo kromě rozhlasu také sdružení Post Bellum, jehož sbírka se stala základem archivu, a Ústav pro studium totalitních režimů. V současné době Paměť národa obsahuje vzpomínky několika stovek pamětníků, včetně audio a video nahrávek, fotografií a dokumentů.

Potraviny na pranýři

Portál Potravinynapranyri.cz je velmi čerstvým přírůstkem na českém webu. V červenci 2012 ho spustila Státní zemědělská a potravinářská inspekce, která na něm provozuje databázi závadných či zfalšovaných potravin. Uživatelé v ní mohou vyhledávat podle názvu, výrobce, dovozce, země původ a dalších kritérií. Informace přitom pocházejí z výsledků kontrol inspekce. "Vedle hlavního účelu – zveřejňování prohřešků – chceme v dohledné době přidat také vzdělávací část, která by se věnovala zvyšování obecné informovanosti o všem, co se kvality a jakosti týče,“ slíbil při spuštění aplikace ministr zemědělství Petr Bendl.

Rozpočet obce

Jak se utrácejí daně, které platím? Odpověď na zdánlivě jednoduchou otázku se na lokální úrovni snaží dávat projekt Rozpočet obce. Server začal sloužit v únoru 2012 a obsahuje kompletní strukturované rozpočty všech obcí v ČR za posledních dvanáct let, včetně grafů vývoje jednotlivých rozpočtových kapitol. Chcete vědět, jak je vaše obec zadlužená? Nebo kolik peněz vydává na kulturu, ochranu přírody nebo školství? „Polovinu z vydělaných peněz běžnému člověku odebere v dnešní době stát. Je tedy přirozené strávit pár hodin měsíčně hlídáním toho, co se s onou polovinou peněz děje,“ tvrdí autoři projektu a mají pravdu. Za službou stojí občanské sdružení Rozpočet veřejně a jeho zakladatel Roman Řípa.

Vasmajetek.cz

Jen české obce ročně prodají majetek za 12 miliard Kč a lidé se o většině prodejů a dražeb jen těžko dozvídají, upozornili v listopadu 2011 při startu projektu Vasmajetek.cz jeho tvůrci. Soustředili proto na jedno místo informace o dražbách, aukcích a prodejích majetku státu, krajů, měst a obcí a exekučně zabaveného majetku. Data přitom čerpají z různých otevřených databází. Letos v květnu ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj do systému zapojili přímo státní úřady a obce, pro které vytvořili rozhraní Prodej.Vasmajetek.cz pro zveřejňování nabídek. Zároveň úředníkům zprostředkovává online poradnu zaštítěnou ministerstvem a dražební servis zajišťovaný Asociací realitních kanceláří ČR.

VsechnyZakazky.cz

Informační systém o veřejných zakázkách v ČR vznikl letos v červnu jako alternativa k oficiálnímu Věstníku veřejných zakázek. „Ten obsahuje na evropské poměry dost informací, ale je značně nepřehledný a uživatelsky zbytečně složitý. Navíc uživatelům neumožňuje jednoduše vyhledávat, seskupovat a vyhodnocovat informace,“ postěžovali si na oficiální věstník tvůrci projektu z občanského sdružení Oživení. Jejich portál agreguje data z Věstníku a z databáze zakázek hlavního města Prahy. Uživatelé mohou v databázi podle různých kritérií vyhledávat zakázky, jejich zadavatele i vítězné dodavatele. Mohou si také vytvářet vlastní statistické sestavy a následně je exportovat do formátu .xls.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).