Hlavní navigace

Výměna antén na jihlavské Javořici už dnes odpoledne

10. 6. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Autor: 322915
10. 6. 2009

Pokud proběhne vše bez problémů, společnost České Radiokomunikace dnes za asistence švýcarského vrtulníku Kamov Ka-32 provede výměnu vysílací antény na jihlavské Javořici za účelem startu veřejnoprávního multiplexu 1. Rozhodující je především počasí. Pokud dojde ke komplikacím, akce bude dokončena 11. června, tedy ve čtvrtek.

Celou operaci by mohla zkomplikovat např. bouře, vítr nebo turbulence. Nové antény umožní spolehlivý souběžný provoz analogového a digitálního vysílání tak, aby divák získal potřebný čas ke změně způsobu příjmu TV. Důvodem, proč se anténa mění, je skutečnost, že ta stará byla projektována pouze pro analogové vysílání. Do budoucna je zde možné zajistit nejen vysílání tří digitálních sítí, ale také televize ve vysokém rozlišení (HDTV) a DVB-H.

K přesunutí analogového televizního vysílání do náhradní antény došlo 11. května v 6 hodin ráno u stanic České televize a TV Prima. To bude pak navráceno do hlavní vysílací antény koncem června. Předběžný harmonogram zítřejší výměny na Javořici se posouvá, protože vrtulník přiletí až odpoledne, počítáme cca. mezi 14. a 16. hodinou. Dopoledne musí dokončit ještě nějaké práce ve Švýcarsku, uvedla pro server DigiZone.cz tisková mluvčí Českých Radiokomunikací Marie Fianová.

KL24

TIP: Vyfoť výměnu antény na vysílači Javořice a vyhraj set-top-box!Oranžové kruhy ukazují nejzazší místo, kam se budou moci dostat naši čtenáři, kteří se zúčastní fotografické soutěže na Javořici.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).