Hlavní navigace

Vymění Prima digitální vysílání v Brně za severní Čechy?

18. 4. 2007
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Logo televize Prima Autor: 115393
Multiplex A s programy České televize, Českého rozhlasu a televize Nova by nemusel být jedinou digitální sítí, která na přelomu června a července zahájí vysílání z Bukové hory v severních Čechách. Vážný zájem o rozšíření pokrytí na tuto lokalitu má také provozovatel přechodného multiplexu B, společnost Czech Digital Group (CDG). Diváci v severních Čechách by se tak mohli dočkat také digitálního vysílání televize Prima.

Operátor už kontaktoval ČTÚ

Zájem o digitální vysílání v severních Čechách projevila CDG už loni na podzim, kdy se písemně obrátila na Český telekomunikační úřad (ČTÚ) s dotazem na možnosti vysílání budoucí digitální sítě 3 (přetransformo­vaného multiplexu B) v několika dalších oblastech České republiky kromě Prahy. Podle předsedy Rady ČTÚ Pavla Dvořáka šlo operátorovi také o oblast Ústí nad Labem, pro kterou je jako primární vysílač plánovaná právě Buková hora. ČTÚ sdělil, že pro síť 3 je možné na stanoviště televizního vysílače Ústí nad Labem využít pro DVB-T vysílání rádiový kanál 55. Technické parametry pro vysílání nebyly stanoveny, protože se jednalo pouze o obecný dotaz, zda tato možnost existuje, uvedl Dvořák na dotaz serveru DigiZone.cz.

Vedle Ústí se CDG ptala také na Domažlice a Ostravu. I v těchto případech šlo ale podle Dvořáka o obecné dotazy, bez oficiální žádosti o kmitočtový příděl. Ostravu, Domažlice ani Ústí nad Labem nemá CDG v kmitočtovém přídělu pro přechodný multiplex B, televizní diváci tu ale už mohou pozemně sledovat (kromě Ústí) digitální vysílání multiplexu A s programy České televize a Novy. Výkonný ředitel televize Prima Petr Chajda přitom minulý týden v on-line diskusi na webových stránkách televize uvedl, že Prima chce mít stejné podmínky pro start digitalizace jako tyto dvě televize. Pokud bude někde šířen digitální signál Novy, chceme, aby zde byl šířen i digitální signál Primy, napsal Chajda. Pro Primu, která digitálně vysílá v přechodném multiplexu B, je ale problém sehnat partnery, kteří by spolufinancovali provoz této digitální sítě v dalších oblastech.

Ústí zajímavější než Brno

Buková hora mapka pokrytí

Zatímco pro Brno má multiplex B kmitočtový příděl od jara 2004 a bývalý generální ředitel Primy Martin Dvořák opakovaně sliboval, že zde televize zahájí řádné digitální vysílání stejně jako v Praze, reálně tu Prima celé tři roky digitálně nevysílala. Nyní se její zájem upírá k jiným regionům. Případný start multiplexu B s Primou z vysílače Buková hora pro severní Čechy by podle zdroje, který je dobře obeznámený se situací CDG, znamenal odmontování vysílacích technologií tohoto operátora z brněnského vysílače Hády a přestěhování na Bukovou horu. Je to o tom, že z Bukové hory by Prima digitálně pokryla větší počet diváků než v Brně, míní tento člověk, který si nepřál být jmenován. Z Bukové hory by také signál částečně překryl nynější vysílání multiplexu B pro Prahu a střední Čechy, a vytvořil tak jednu velkou oblast s možností příjmu digitálního vysílání Primy.

Má to však jeden háček. Podle předsedy Rady ČTÚ Pavla Dvořáka by se digitální síť 3 s televizí Prima na 55. kanálu z Bukové hory rušila s analogovým vysíláním Primy v Jáchymově, kde tato stanice využívá stejný kanál. To si zřejmě uvědomuje jak Prima, tak CDG. Žádný oficielní požadavek, který by obsahoval jakékoliv termíny nebo požadované technické parametry pro případné zahájení DVB-T vysílání na tomto stanovišti, ČTÚ dosud neobdržel, říká Pavel Dvořák a jeho slova potvrzuje i manažer projektu zemského digitálního vysílání CDG Jiří Rajdus. Zároveň zpochybňuje tvrzení Petra Chajdy, že Prima chce digitálně vysílat všude tam, kde už digitálně vysílá Nova. Informace pana Chajdy nejsou podloženy realitou a jednání o eventuálním vysílání Primy v dalších lokalitách teprve probíhají. Další postup bude včas oznámen, řekl Rajdus serveru DigiZone.cz.

Pravá ruka neví, co dělá levá?

Petr Chajda

Něco jiného ale tvrdí Petr Chajda, který na dotaz serveru DigiZone.cz k případnému startu digitálního vysílání Primy z Bukové hory odpověděl: Máme informace, že CDG intenzivně jedná s účastníky experimentu v Praze. Výsledek je však doposud nejistý a závisí také na postoji státních orgánů a jejích rozhodování o případném územním rozšíření experimentu. V případě, že se vše podaří vyřešit, pokládáme za reálně možné, že ve druhé polovině roku začneme digitálně vysílat z Bukové hory. Multiplex A zde zahájí vysílání do 30. června, takže pokud by se vyplnila Chajdova předpověď, digitální Prima by zde mohla být dostupná téměř ve shodný termín jako programy České televize a Novy. Televize Prima se podle výkonného ředitele také snaží hledat možnosti, jak spustit digitální vysílání i v dalších oblastech, kde lze už nyní sledovat multiplex A.

Pokud se jedná o Domažlice, Ústí nad Labem a Brno, přestože na rozdíl od rozdíl od ČT a Novy resp. sítě A nemáme žádnou státní podporu, pokoušíme se najít mezitímní řešení, které nám umožní zahájit vysílání ještě předtím, než dojde k systémovému řešení situace, říká Chajda. Řádné digitální vysílání v Praze jsme spustili začátkem roku 2006 a jsme připraveni ho dále rozšiřovat. Uvítali bychom, pokud by k takovému rozšíření mohlo dojít brzy, dodává výkonný šéf Primy s tím, že televize investovala do příprav digitalizace značné prostředky a počítá s těmito investicemi i do budoucna: Nicméně se však nyní musíme potýkat s komplikacemi, které jsou v případě TV Prima větší než u konkurenčních celoplošných vysílatelů, protože s nimi z kapacitních důvodů (vyčerpaná kapacita multiplexu) nemůžeme přecházet na digitální vysílání v jednom multiplexu.

Výhoda multiplexu A

To, co mělo být výhodou Primy, tedy zařazení do přechodného multiplexu B provozovaného spřízněnou společností CDG, se totiž v posledním roce stalo spíš přítěží. Zatímco multiplex A, tažený především Českou televizí, která hradí drtivou většinu nákladů spojených s jeho vysíláním, se od začátku loňského roku rozšířil do Ostravy, Domažlic a chystá expanzi do severních Čech (viz obrázek), multiplex B stále čeká na zákazníky, kteří by mu takové rozšíření sítě zaplatili. Na rozvoji multiplexu A, financovaného převážně veřejnoprávní televizí, nejvíc vydělala televize Nova. Stejnou výhodu by nyní chtěla mít i Prima, jenže v multiplexu A už není volné místo a ČT už nechce Nově financovat výstavbu sítě, kterou bude muset sama beztak opustit, protože ji čeká odchod do vlastního veřejnoprávního multiplexu.

Mux A pokrytí 1.11.2006

Samozřejmě z konkurenčních důvodů na Primě chceme digitálně vysílat tam, kde již vysílá Nova a ČT. Bohužel vzhledem k chybám, které nastaly v průběhu licenčního řízení, jsme nyní v situaci, kdy na rozdíl od ČT a Novy nemáme v klíčových oblastech Praha, Brno, Ostrava a rovněž v Domažlicích a Ústí nad Labem s kým sdílet náklady na šíření signálu (nemluvě o tom, že není dořešeno, na kterých kmitočtech v těchto oblastech bude moci TV Prima vysílat), konstatuje Chajda. Prima proto považuje za nutné, aby se v co nejbližší době dořešila otázka kompenzačních licencí pro provozovatele analogových televizí za to, že opustí stávající analogové kmitočty a vymění je za prostor v digitálních sítích. Těmito kompenzačními programy by bylo možné zaplnit prostor v multiplexech, míní Chajda.

cif 24 - early cena - média

Přejde Prima do multiplexu A?

Prima 1. zprávy

V této souvislosti se nabízí dvě varianty řešení: pokud ČT postupně opustí multiplex A, mohla by Prima zaujmout jednu volnou pozici v této digitální síti. Společně s kompenzační licencí by šlo dokonce o dvě pozice, a pokud by připadala v úvahu kompenzační licence pro síť regionálních televizí, které sdílí analogové kmitočty s Primou a vlastní je majitel Primy (respektive společnost Regio Media), byly by to hned tři pozice. Televizi Nova by zůstala jedna pozice, případně by získala ještě jednu další jako bonus za vrácení analogových kmitočtů. Tento scénář má ale povážlivou trhlinu v tom, že Prima už nyní vysílá v multiplexu B a jeho provozovatel, společnost CDG, je majetkově spřízněný s českým spolumajitelem Primy. Od začátku se počítalo s tím, že Prima a její případné bonusové programy budou vysílat právě v digitální síti CDG.

Záleží tedy na tom, zda u Primy převáží ekonomický pohled na věc (multiplex A už má v požadovaných regionech vybudovanou síť primárních vysílačů s potřebnou technologií), nebo zda bude trvat na společném byznysu s CDG (což znamená značné investice do nákupu vysílacích technologií, případně stavby nových vysílačů). A samozřejmě také na rozhodnutí České televize, jak dlouho setrvá v Brně, Ostravě, Domažlicích a Ústí nad Labem ve společném multiplexu s televizí Nova.

Uvítali byste digitální vysílání televize Prima v severních Čechách?

Seriál: Multiplex B

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).