Hlavní navigace

Vyměňte moderátory Událostí, navrhuje radní ČT Dana Eklová

3. 12. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
3. 12. 2010

Česká televize by se měla zamyslet nad tím, zda není čas na výměnu tváří hlavní zpravodajské relace Události. Bulvárnímu deníku Blesk to řekla členka Rady ČT Dana Eklová, která sama v minulosti působila v ČT jako zpravodajka z Pardubic a v době televizní krize na přelomu let 2000 a 2001 moderovala Události připravované týmem tehdejší ředitelky zpravodajství Jany Bobošíkové, jmenované generálním ředitelem Jiřím Hodačem. Ty Bobošíková vysílala proti Událostem vzbouřených redaktorů z Kavčích hor, včetně dnešního generálního ředitele ČT Jiřího Janečka.

ROZHOVOR: Milan Fridrich: Moderátory Událostí nevyměníme klidně i několik dalších let

Eklové se nelíbí, že sledovanost Událostí neustále klesá a poráží je už i Zprávy TV Prima. Budu chtít, aby sledovanost byla výrazně zohledněna při jednání o odměnách generálního ředitele, prohlásila radní. Na výsledcích sledovanosti jsou už nyní závislé čtvrtletní odměny generálního ředitele ČT, rada ale zohledňuje pouze souhrnný podíl všech čtyř programů veřejnoprávní televize na trhu. Pokud má Janeček získat odměny, nesmí tento podíl klesnout pod 25 procent (na tuto úroveň rada podíl snížila přede dvěma lety z tehdejších 27 procent).

K TÉMATU: Moderátoři Událostí by měli být víc vidět, i mimo zpravodajství ČT

Sledovanost konkrétních pořadů zatím nemá na vyplácení odměny generálnímu řediteli ČT žádný vliv. Eklová se také domnívá, že Události potřebují radikální proměnu. Události potřebují změnu. A možná je třeba se i zamyslet nad novými tvářemi – třeba Jolana Voldánová je moderuje už 15 let! upozornila. Podle mluvčího ČT Ladislava Štichy ale úbytek diváků Událostí souvisí s existencí zpravodajského kanálu ČT 24, kteří lidé sledují přes den a poté nemají důvod trávit čas u večerních Událostí.

FOTOREPORTÁŽ: Na návštěvě u… příprav Událostí České televize

Šticha ale připustil, že ČT připravuje v Událostech určité změny. Ať už v rozsahu nebo v exkluzivitě zařazovaných reportáží – třeba víc vlastních témat a vlastních kauz, řekl. Výkonný ředitel programu ČT 1 Radan Dolejš také navrhnul, aby Události na Jedničce dostaly kratší stopáž, kdežto na ČT 24 by měly být delší. Bývalý hlavní analytik ČT Jindřich Šídlo v nedávném rozhovoru pro DigiZone.cz dokonce popřel smysl hlavní zpravodajské relace ČT. Pokud existuje kontinuální vysílání zpravodajské ČT 24, není podle něj možné si některé informace schovávat na večerní zprávy.

CIF23

ČTĚTE TAKÉ: Nové Zprávy TV Prima s přehledem porazily Události České televize

Výměnu moderátorů Událostí veřejnoprávní televize zcela odmítá. Podle mluvčího Štichy jsou stálí moderátoři devízou ČT. Podobně před časem hovořil i bývalý ředitel zpravodajství ČT Milan Fridrich, podle něhož ČT moderátory Událostí nevymění klidně i několik dalších let. Proti návrhu Eklové se v deníku Blesk postavil i mediální analytik Milan Šmíd, který poukázal na moderátora Televizních novin na Nově Raye Korantenga, který moderuje zprávy už 11 let a na sledovanosti se to nijak negativně neprojevilo.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).