Hlavní navigace

Vypínání terestrického analogu přináší do éteru perličky

21. 4. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Autor: 115393
21. 4. 2010

Vypínání analogových terestrických vysílačů v České republice má pozitivní vliv pro příjem vzdálených signálů. Jde ovšem nejen o lokality ze zahraničí, které vysílají silným výkonem, například Polsko, ale také tuzemské dokrývače. Lze se o tom přesvědčit pří zlepšených i naprosto běžných podmínkách příjmu, nejčastěji v ranních a večerních hodinách.

V hlavním městě už je v tuto chvíli možné přijímat na kvalitní střešní anténu několik vysílačů, které by zde běžný divák čekal asi jen stěží. Naprosto běžné už v Praze chodí analogový signál programu ČT 2 z lokality Vimperk – Mařský vrch. Zde jde ale o poměrně dobře situovanou kótu, které v podstatě nic nebrání v cestě. Překvapující jsou ale naopak analogové signály televize Prima, která do Prahy doputuje například ze stowattové dokrývače pro Kutnou horu.

MMF24

Českou komerční dvojku už je možné zachytit také na dalších kanálech. Zatímco u Kutné hory jde o 47., 42. kanál si rezervovala Prima z Náchoda a její 31 Wattový dokrývač. Paradoxní situace pak nastává na kanále 21, který obsadila Česká televize se svým prvním programem. Zde totiž 50 Wattový dokrývač Černá Studnice dokáže mazat hned příjem dvou polských stanic – TVP 1 a Polsatu. Signál TV Nova z téže lokality na kanále 27 je dokonce tak silný, že hraje v rozpětí 180 stupňů.

Bližší informace k analogovým úlovkům naleznete v našem diskusním fóru, kde se také můžete s ostatními čtenáři podělit o ty své.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).