Hlavní navigace

Vyšel ostrý Firefox 8 a chystá se Google Chrome 16

11. 11. 2011
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Poslední dny přinesly hned několik nových prohlížečů. Vyšel Mozilla Firefox 8 a Google Chrome 15, testuje se Google Chrome 16 a k dispozici jsou i aktualizované mobilní browsery Opera Mini a Opera Mobile. Pojďme se společně podívat na novinky.

Firefox 8 má bič na nechtěné doplňky

Událostí tohoto týdne na poli webových prohlížečů je bezesporu vydání ostré verze prohlížeče Mozilla Firefox 8. Hlavní novinkou je bič na nežádoucí doplňky, resp. rozšíření. Je běžnou praxí, že mnohé bezplatné programy instalují nějaký ten svůj doplněk do prohlížeče, čímž uživatele obtěžují. Proto nyní žádný jiný program nebude schopen nainstalovat do Mozilla Firefoxu 8 jakýkoliv doplněk bez explicitního souhlasu uživatele.

Po prvním spuštění Mozilla Firefoxu 8 si uživatel může zrevidovat používané doplňky.

Uživatel již tedy není závislý na tom, jestli instalační průvodce nějakého (většinou) bezplatného programu obtěžuje se získáním explicitního souhlasu k instalování doplňku do prohlížeče. Uživatelé si často stěžují na ICQ Toolbar nebo Skype Toolbar. Druhý zmíněný má navíc prokazatelně negativní vliv na výkon prohlížeče, pročež byl v minulosti blokován. 

Mozilla Firefox 8 tedy zabrání instalací nechtěných doplňků. Co ovšem s těmi, které byly do prohlížeče nainstalovány někdy v minulosti? I na toto bylo pamatováno. Ihned po své instalaci prohlížeč zobrazí seznam již instalovaných doplňků obsahující také informaci, jestli daný doplněk byl instalován na popud uživatele nebo automaticky jinou aplikací. Zde si tedy může uživatel zrevidovat jaké doplňky používá a odinstalovat ty nepotřebné (nechtěné).

Novinek však Mozilla Firefox 8 přináší více. Jednou z nich je možnost obnovení relace, aniž by na jejím počátku byly překotně načítány všechny dříve otevřené stránky v panelech. Od této verze lze nastavit (Možnosti / Obecné), že se obsah jednotlivých panelů z dřívějška má načíst až v okamžiku, kdy si uživatel daný panel vyžádá. Toto potěší uživatele, kteří pracují s větším množstvím otevřených stránek. Výrazně se jim zrychlí obnova relace.

Sada nových ikonek konečně přináší lepší kontrast pod systémy Windows Vista a Windows 7.

Co dál je nového? Došlo k úpravě a dodělání několika animací používaných při přeskupování otevřených panelů a rovněž došlo na doplnění nových kontrastnějších malých tlačítek pro lištu s panely. Nevýrazná černá tlačítka nahrazuje sada vysoce kontrastních bílých symbolů, které na obrazovce více vyniknou

Dále byl doplněn vyhledávací modul pro Twitter (což ale neplatí pro českou verzi), vylepšení se dočkala podpora WebSockets, optimalizován byl výkon prohlížeče při práci s multimediálními značkami HTML 5 a ze stejné specifikace byla zavedena také podpora kontextových nabídek.

Google Chrome 15 s novou prázdnou kartou

Koncem minulého měsíce světlo světa spatřila ostrá verze prohlížeče Google Chrome 15. Největší změnou z uživatelského hlediska je změna obsahu nové prázdné karty (panelu), jejíž obsah byl nakonec rozdělen na dvě obrazovky. Jedna je věnována nejčastěji navštěvovaným stránkám, druhá pak nainstalovaným webovým aplikacím.

Google Chrome 15 rozděluje prázdnou novou kartu na dvě obrazovky. Na záložkách se nakonec nic neměnilo.

Původní návrh počítal ještě s jednou obrazovkou pro přístup k záložkám, ale testeři se postavili ostře proti, takže záložky zůstávají v podobě lišty na nové prázdné kartě. Ta je na horním okraji stránky. Na dolním okraji je vedle loga prohlížeče ještě nový přepínač mezi dvěma zmíněnými obrazovkami a vpravo dole je pak volba pro přístup k nedávno zavřeným kartám.

Google Chrome 15 přináší také téměř tři desítky bezpečnostních záplat. Spolu s vydáním patnáctkové verze svého prohlížeče americký internetový kolos Google představil inovovanou podobu Chrome Web Store, kde si uživatelé mohou opatřovat webové aplikace a rozšíření prohlížeče.

Google Chrome 16 s podporou více účtů

Google dál drží ostré tempo vývoje, takže krátce po vydání prohlížeče Google Chrome 15 již začalo betatestování Google Chrome 16. Hlavní novinkou v této verzi bude podpora více uživatelských účtů a možnost mezi nimi jednoduše přepínat a přecházet. Kromě klasických Google Accounts jsou podporovány i účty z Google Apps. 

Přihlášení k alternativnímu účtu není v v novém prohlížeči Google Chrome 16 žádný problém.

Na uživatelský účet jsou navázána synchronizovaná a sdílená data včetně nastavení prohlížeče, uložených hesel nebo nainstalovaných rozšíření. Po přihlášení k účtu tak můžete „mít svůj prohlížeč“ na libovolném počítači, kde je Google Chrome nainstalován. Nově půjde přepnout na jiný účet, aniž by to jakkoliv obtěžovalo.

Lze tak elegantně oddělit například nastavení prohlížeče na pracovním počítači a počítači osobním. Nově můžete oba účty bez jakýchkoliv komplikací používat na všech svých počítačích. Pokud tedy například budete potřebovat záložku uloženou na počítači v práci, jednoduše si otevřete nové okno prohlížeče pod jiným uživatelským účtem. 

Jednou vytvořený účet s již zadaným heslem lze kdykoliv aktivovat pomocí nového přepínače v levém horním rohu prohlížeče, kde se při používání více účtů zobrazují avataři reprezentující jednotlivé účty, aby se mezi nimi dalo jednoduše přecházet. Google zdůrazňuje, že tuto funkci nevytváří jako řešení pro sdílené počítače. Přecházení mezi účty tak nelze účinně možné omezit heslem.

Cloud23

Správa více účtů v podání Google Chrome 16.

Opera Mini 6.5 a Opera Mobile 11 pro další platformy

Už v první polovině října 2011 vyšla Opera Mini 6.5 pro Android. Nyní následují klasická J2ME verze a nativní verze pro Symbian, BlackBerry a iPhone (resp. iOS). Připomeňme si, že hlavní novinkou je statistika přenesených dat, kde lze sledovat, kolik z datového limitu Opera Mini vlastně uživateli ušetřila. Pro majitele zařízení se systémem Android se pak objevila aktualizovaná Opera 6.5.1 opravující několik chyb týkajících se například stability.

Opera Mobile 11 se přibližně tři týdny od vydání verze pro Android dočkala také verze pro Symbian. I v tomto případě je hlavní novinkou nástroj pro sledování přenosu dat a monitorování úspory. Pro zařízení se systémem Android vyšla aktualizovaná Opera Mobile 11.5.2, která řeší celou řadu problémů a rovněž posiluje stabilitu.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).