Hlavní navigace

Vzniká síť městských multiplexů, které mají cenově konkurovat Radiokomunikacím a Pařízkovi

6. 12. 2012
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Někdejší majitel jihočeské televize Gimi Ivo Brabec chce spustit několik městských televizních sítí. Po Českých Budějovicích a Plzni míří do Teplic a Příbrami.

Od regionální televize k regionálním sítím

K pořádné bitvě o zákazníky se schyluje v pozemním digitálním televizním vysílání. Zatímco ještě před rokem museli zájemci o vysílání v DVB-T jednat téměř výhradně s Českými Radiokomunikacemi, příští rok budou mít na vybranou hned z několika operátorů. Vedle alternativního multiplexu 4 s celostátním pokrytím, který provozuje majitel ostravského Rádia Čas a televize Pohoda Radim Pařízek, vzniká několik dalších regionálních televizních sítí. Prim mezi nimi hrají multiplexy provozované českobudějovickým podnikatelem Ivo Brabcem (Regionální síť 1 v Českých Budějovicích a Plzni a Regionální síť 3 v Liberci a Jablonci nad Nisou).

Brabec se netají ambicí expandovat do dalších měst. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) v několika posledních dnech vydal hned několik oprávnění pro provozování DVB-T. Zatímco nedávno existovaly příděly jen pro Regionální sítě 1 až 4, momentálně už jsou uděleny kmitočty i pro Regionální sítě 5 až 8. ČTÚ sice nechce prozradit jejich provozovatele, minimálně část z nich ale patří právě Brabcovi, který původně podnikal „na druhé straně barikády“ – jako klient provozují jihočeskou televizi Gimi. Tu však už podruhé prodal (nejprve RTA, po vybudování nové stanice tohoto názvu ji od něj získal majitel plzeňské televize Zak Alois Valtr a přejmenoval na Jihočeskou televizi).


Foto: archiv DigiZone.cz

Pro regionální multiplexy DVB-T netřeba vysoce výkonných a drahých vysílačů, kterými disponují České Radiokomunikace

Šlágr přes rozpočet

Nyní se Brabec přesunul od vytváření televizního k obsahu výhradně k šíření televizního signálu. Po českobudějovickém multiplexu, který provozuje z vysílače Včelná a původně v něm vysílala jeho televize Gimi, vstoupil i do lokálních sítí televize RTM v Liberci a Jablonci nad Nisou. Pro českobudějovickou Regionální síť 1 získal kmitočty v Plzni a Příbrami, přičemž plzeňský kmitočet zprovoznil právě tento týden (kanál 37 z lokality Košutka). Původně jej měla využívat lidovková televize Šlágr, ale ta se mezitím domluvila s Českými Radiokomunikacemi na dočasném vysílání v jejich celoplošném multiplexu 3.

„Se startem vysílání v Plzni jsme spěchali, protože jsme byli předběžně domluveni s majitelem Šlágr TV Karlem Peterkou na rozšíření vysílání do této lokality,“ vysvětlil Brabec serveru DigiZone.cz. Šlágr TV totiž od srpna vysílala v českobudějovické Regionální síti 1 a Brabec jí slíbil spustit plzeňský vysílač ještě před Vánoci. Jenže majitel Šlágru se mezitím domluvil na vstupu do celostátního multiplexu 3, čímž Brabcovi udělal čáru přes rozpočet. „V Plzni teď v naší síti vysílá pouze Regionálnítelevize CZ a chystá se tam ještě jedna regionální televize, kterou připravuje Petr Pohl,“ prozradil Brabec.

Šlágr TV měla původně vysílat v Regionální síti 1 i po jejím rozšíření z Českých Budějovic do Plzně. Nakonec ale odešla do celoplošného multiplexu 3.

Plzeň se dočká nové regionální televize

Petr Pohl
Foto: DigiZone.cz

Petr Pohl

Pohl byl programovým ředitelem nedávno zaniklé televize Public, poté krátce provozoval Stil TV (ta také vysílala v Regionální síti 1 v Českých Budějovicích a část vysílání pro ni připravovala Šlágr TV), která ale také již zanikla. V Plzni má ale nevyužité televizní studio a podle Brabce si už zažádal u Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) o novou licenci. Brabec se netají plánem spustit vysílání i v dalších městech. „Zkoordinované už jsou Teplice, předběžně jsme domluveni s panem Kremličkou (majitel dnes již zaniklé chomutovské televize DAKR Dalibor Kremlička). Víme, že je volný kmitočet v Říčanech u Prahy,“ vypočítává Brabec.

Nová síť městských multiplexů by podle Brabce měla nabídnout opravdovou alternativu televizím, které nemají prostředky na vysílání v multiplexech s velkým pokrytím a silnými vysílači. Nezmiňuje přitom pouze České Radiokomunikace, ale také multiplex 4 Radima Pařízka, který minulý týden dokončil plánované pokrytí 85,5 procenta populace Česka a zařadil se tak po bok tří velkých celoplošných televizních sítí. Ještě víc by však měl konkurovat pražskému multiplexu Leoše Pohla a jeho společnosti Prague Digital TV, protože mezi nově vydanými kmitočty se na webu ČTÚ u Regionální sítě 7 objevuje i vysílač Ládví a kanál 37.

Zasáhne konkurence i novou pražskou síť s Metropolí?

V Praze by tak mohl v dohledné době začít vysílat už šestý multiplex DVB-T. Telekomunikační úřad se ústy svého mluvčího Františka Malina netají tím, že vůči novým operátorům bude přísný: pokud nezahájí vysílání do půl roku od získání kmitočtového přídělu, o vysílací kanály přijdou a úřad je přidělí někomu jinému. Nejlukrativněji přitom vypadají poslední dvě vydané sady kmitočtů pro Regionální sítě 7 a 8. „Sedmička“ může vysílat v sedmi regionech, včetně zmíněné Prahy, ale i v Teplicích, které Brabec zmínil pro DigiZone.cz, Benešově u Prahy (ze stejného vysílače Kozmice jako multiplex 4), Brně, Českých Budějovicích, Ústí nad Orlicí a Zlíně.

BRANDstorming tip2

Osmá regionální síť má kmitočtový příděl pouze pro České Budějovice, kanál 50 z Kleti, na kterém loni testovaly České Radiokomunikace jednofrekvenční síť DVB-T2 s jihlavskou Javořicí. Podle nejmenovaného zdroje DigiZone.cz byly kmitočty pro sedmou regionální síť zkoordinovány pro jiného zájemce, který svoji žádost těsně před udělením stáhl. Dokonce ani neměly být určeny pro volné televizní vysílání, ale placené zakódované kanály. Českobudějovická síť 8 by teoreticky mohla nahradit část Regionální sítě 1, konkrétně vysílač Včelná, který svým signálem pokrývá jen České Budějovice a nejbližší okolí, kdežto Regionální síť 8 má příděl na Kleti.

Pohled na nový vysílač multiplexu 4 v Praze - Ládví
Foto: oviradio.ic.cz

Z lokality Ládví v Praze by měl začít vysílat už třetí televizní multiplex. Bude za ním stát Ivo Brabec?

U dalších dvou regionálních multiplexů, „Pětky“ a „Šestky“, je už dnes jasné, že si je budou provozovat samy lokální televize. Pátá regionální síť patří regionální svitavské a litomyšlské kabelové televizi CMS TV, šestá pak radniční televizi TV 13 stejného pražského obvodu na sídlišti Butovice. V obou případech půjde o „minivysílače“ s výkonem několika wattů, na rozdíl od Regionálních sítí 7 a 8.

Dokáží se podle vás malé regionální a městské multiplexy DVB-T uživit? Seženou dost klientů?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).