Hlavní navigace

Vznikne státní fond na podporu digitalizace?

25. 10. 2006
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
25. 10. 2006

Financování přechodu na zemské digitální televizní vysílání a provoz nových digitálních televizí by měl podporovat stát prostřednictvím speciálního fondu. Myslí si to Pavel Hanuš, vedoucí projektu digitalizace České televize. Nové digitální stanice podle něj nemohou zvládnout finančně náročný start a udržet se na trhu, aniž by odebraly značnou část inzerentů současným komerčním televizím Nova a Prima. To ale není moc pravděpodobné.

BRAND

Hanuš upozorňuje, že nové digitální televize nemůžou počítat ani s celou miliardou korun, která na trhu zůstane po zrušení reklamy v ČT. Značnou část této sumy si totiž mezi sebou rozdělí právě Nova s Primou. Digitální stanice přitom budou muset investovat do programu a platit za šíření signálu. Jejich provoz proto bude několik let výrazně ztrátový. Pomoci by jim měl speciální fond napojený na státní rozpočet, podobně jako v Rakousku.

Rakouský digitální fond vznikl v roce 2004. Provozovatelé televizního vysílání z něj mohou pokrýt část nákladů spojených s testováním a přechodem na digitální vysílání. Ročně takto rakouská vláda vyčlení nejméně sedm milionů eur, přičemž jednotlivý provozovatel může čerpat částku až do výše padesáti procent celkových nákladů na digitální vysílání. Užití peněz podléhá technologické neutralitě, fond tedy nepodporuje pouze DVB-T, ale i digitální kabelové a satelitní vysílání.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).