Hlavní navigace

Webovinky 28: virtuální trolové a kontakty na řemeslníky, to jsou nové startupy

6. 10. 2009
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Now with more Beta than ever before! Autor: 21971
Přehlídka pětice nových zajímavých projektů nabízí nejenom nově pojatý telefonní seznam s kontakty na řemeslníky, ale i virtuální trollí vesnici, kde můžete dobývat vesnice prostým opravováním zdrojového kódu a řešením testů. Takže programátoři trolové?

RedBeacon

Celkový vítěz letošní přehlídky startupů Techcrunch 2009 se jmenuje RedBeacon. Očekáváte, že se za ním skrývá nějaký převratný mashup pro Twitter nebo Facebook? Asi budete zklamáni – RedBacon je pouze evolucí telefonního seznamu, který vám zprostředkuje kontakt s řemeslníky, instalatéry, stěhováky nebo uklízečkami. Jednoduše zadáte konkrétní datum, maximální cenu a adresu. Nabídky budou rozeslány firmám v okolí a ty vám vytvoří cenové nabídky. Vy si z nich vyberete podle hodnocení předešlých zákazníků nebo nejnižší ceny. Podobných projektů na komunitní bázi jsme vám i ve Webovinkách již několik představili. Proč právě zvítězil právě tento? Podobně jako v jiných oblastech se autoři nenechali unést sílou sociální komunity a vsadili na ověřenou praxi: se všemi řemeslníky v databázi uzavřeli klasické smlouvy, což jim nejenom zajistí zdroj příjmů za zprostředkování práce, ale především určité přesně definované pravidla hry. Jak se zdá, Web 3.0 nebude o robotech řídících sociální komunity, ale službách se silnými kořeny v reálném světě.

redbeacon

Trollim

Trollim se stal vítězem letošní přehlídky TechCrunch v kategorii mezinárodních firem. Tento izraelský startup je určen výhradně programátorům. Ti si vytvoří profil, ve kterém vyplní úroveň znalostí různých programovacích jazyků. Pokud projdete vstupním robotickým testem, stanete se virtuálním obyvatelem vesnice Trollů. A protože je tomuto smyšlenému národu blízké válčení, utkáváte se s dalšími programátory v bitvách. Ty jsou založeny na opravování zdrojových kódů a řešení testů. Trollim je užitečný především pro všechny IT společnosti, které si mohou snadno najít kvalitní a prověřené zaměstnance. Samotným programátorům naopak nabízí možnost se neustále zlepšovat a najít si vhodné zaměstnání ve svém okolí.

trollim

GuruStorms

Informace jsou vyhledávaným a dobře placeným zbožím. Bezplatné poradny typu Experts Exchange si to uvědomují a postupně zavádějí placené programy. GuruStorms je na tomto poli jakýmsi elitním klubem – za jednu odpověď totiž tazatel zaplatí minimálně 800 (!) dolarů. Samozřejmě odpovědi by měly mít náležitou kvalitu, což má zajistit síť nejlepších expertů z jednotlivých oblastí. Otázkou však zůstává, zda existují vůbec takto cenné otázky. A především, zda mimo experty stránky nabízí jejich dostatečnou kvalitu. Jednou z pojistek např. je, že expert musí danou otázku po dobu třiceti dnů sledovat a odpovídat na doplňující dotazy. Pochybnosti ve mně vyvolává ovšem systém zadávání otázek. Očekával bych možnost připojování multimédií, dokumentů a doplňkových materiálů k dotazu. Pouze textová odpověď s odkazy na webové stránky nemusí k tak draze placenému zdůvodnění odpovědi stačit.

KL24

gurustorms

TinyChat

V poslední době se roztočil kolem služby Skype kolotoč prodejů, nákupů a soudních pří v souvislosti s patentovými právy. Není proto divu, že se objevují i webové služby, které si chtějí z oslabené jedničky odkousnout svůj podíl. TinyChat láká svým minimalistickým pojetí. Konferenční hovory vytvoříte několika kliknutími přímo v prohlížeči, aniž byste museli instalovat jakýkoliv speciální software. Stačí zvolit webkameru a mikrofon a začít hovor. Bez nutnosti registraci si nejprve založíte vlastní místnost, u níž můžete nastavit konkrétní téma. Vstup lze limitovat na přihlášení skrze Twitter účet. Právě na snadnou kooperaci se sociálními sítěmi a sdílení konferenčních videohovorů na profilech TinyChat spoléhá. Po krátkém seznámení se službou se bohužel objevují i nevýhody příliš velké benevolentnosti pravidel. V místnostech tak probíhají sexistické hovory, jsou zaplavovány spamem nebo jiným závadným obsahem. Bez větší regulace tak služba běžné návštěvníky snadno odradí.

tinychat

Thump.in

Reklamy většinu diváků a posluchačů obtěžují, ale najde se i skupina lidí, kteří je berou jako regulérní formu umění. Pokud patříte mezi ně, zavítejte na stránky Thump.in, který slouží jednak k prohlížení reklam, jednak jako zpětná odezva autorům. Rozděleny jsou podle jednotlivých médií: televizní, rádiová, v tištěných médiích, webová a venkovní. Návštěvníci je mohou hodnotit a komentovat. Jedna sekce webu je věnována magazínu z oblasti reklamy. Jednotlivé příspěvky jsou uvozeny nadpisy, které se sice snaží vystihnout obsah, ale ztěžují orientaci. Navigace podle tagů je zase poněkud zmatečná a míchá názvy firem, výrobků a klíčová slova z prezentace. Nejpřímější cestou k nalezení určité kategorie tak bohužel zůstává pouze vyhledávání.

thumpin

Který projekt vás nejvíce zaujal?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor se osm let věnuje tvorbě internetových stránek a psaní recenzí o nezávislých počítačových hrách pro server Idnes.cz.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).