Hlavní navigace

WiFi zdarma jako konkurenční výhoda

3. 1. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Znáte to, každého potěší, když může v kavárně nebo obchodním centru využívat WiFi zdarma. Někteří jedinci dokonce do restaurací, kde nemají WiFi, ani nechodí. WiFi zdarma se ale začíná objevovat i na místech, kde bychom to nečekali. Třeba na benzínkách.
Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Bary, kavárny, restaurace, obchodní centra – to jsou místa, kde WiFi zdarma potěší. Místa, kde se tak nějak počítá s tím, že si návštěvník u kávy rád vyřídí e-maily nebo se koukne na zpravodajství.

WiFi zdama je příjemné a je jenom otázkou času, kdy ho začnou provozovat i poskytovatelé služeb, ke kterým se Internet zdarma zdánlivě nehodí. V USA se například jedna z firem provozující čerpací stanice rozhodla, že většinu ze svých 9000 benzínek v severní Americe vybaví WiFi zdarma (píší o tom například v The New York Times). Jde o marketingový tah, jehož cílem je „přinutit“ zákazníky, aby se na benzínce zdrželi déle, dali si kafíčko a připojili se k Internetu. Pro mnohé řidiče jde asi opravdu o službu, která má pro ně smysl. Marketingoví mágové správně rozpoznali, že každý ušetřený dolar potěší a může se tedy klidně stát, že právě zelené čerpací stanice budou mít více návštěvníků právě kvůli Internetu zdarma. WiFi zdarma pro své zákazníky plánují i menší provozovatelé.

Síť čerpacích stanic je v podstatě to samé jako síť kaváren (srovnání se Starbucks), píše se o takzvaném WiFi efektu. Zákazníci se prostě cítí fajn na místě, kde mají k dispozici Internet zdarma. Jistě vás napadne, že se na místech s Internetem zdarma (ať už je to kavárna nebo benzínka) budou stahovat výtečníci, kteří si za celý den dají jedno kafe a budou v klidu surfovat. Ano, to je jistě pravda, i tací jsou a budou. Nedají si ani jeden dortík, o hlavním jídle nebo plné nádrži benzínu ani nemluvě. Provozovatelé se tohoto jevu nebojí, naopak WiFi zdarma je to podle nich záležitost, která jejich zákazníky nadchne a bude pomáhat šířit dobré jméno značky. Kromě toho je zajímavá i možnost oslovovat uživatele Internetu zdarma lokální reklamou.

BRAND23 Workshop

I u nás je možné sem tam narazit na benzínku, kde mají WiFi zdarma. To ostatně dokladuje i seznam zde na Lupě, ve kterém jsou uvedeny tři benzínky s Internetem zdarma. Možná se najdou i další, ale je to zatím zoufale málo. Kdyby se možná nějaká velká síť rozhodla, že WiFi zdarma pro zákazníky je dobrý nápad…

Nemusí jít jen o benzínky, co třeba takové kadeřnické salóny nebo čekárny u doktora? Kde byste uvítali WiFi zdarma vy?

Autor článku

Autor je kromě jiného publicista, více informací najdete na LinkedIn. Na stránkách iNazor.net odkazuje na své články pro Lupu a další média. Ze všech vymožeností moderní doby má nejraději Twitter, zajímá ho historie a píše HistorieBlog.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).