Hlavní navigace

Wikipedia: testování nové verze a první oficiální aplikace pro iPhone

24. 8. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Otevřená internetová encyklopedie Wikipedia, která nedávno oslavila pokoření hranice tří milionů encyklopedických hesel v angličtině, testuje novou verzi uživatelského rozhraní. Vyzkoušet si ji může každý registrovaný uživatel. Nová verze nepřináší žádné drastické změny. Tou na první pohled největší je přesun vyhledávacího pole z levého sloupce na přece jen tradičnější pozici vpravo nahoře. Design prochází jen menšími kosmetickými úpravami. Nová verze rozhraní plně podporuje jazyky, ve kterých…

Otevřená internetová encyklopedie Wikipedia, která nedávno oslavila pokoření hranice tří milionů encyklopedických hesel v angličtině, testuje novou verzi uživatelského rozhraní. Vyzkoušet si ji může každý registrovaný uživatel. Nová verze nepřináší žádné drastické změny. Tou na první pohled největší je přesun vyhledávacího pole z levého sloupce na přece jen tradičnější pozici vpravo nahoře. Design prochází jen menšími kosmetickými úpravami. Nová verze rozhraní plně podporuje jazyky, ve kterých se čte a píše zprava doleva. Vylepšuje také editor jednotlivých článků, jenž nyní usnadňuje vkládání některých speciálních znaků.

Wikipedia také nově umožňuje (bez potřeby použití nějakých externích nástrojů) převést si prohlížený článek do podoby PDF souboru. Kromě toho lze z vybraných článků sestavit i vlastní knihu, kterou za poplatek připraví PediaPress, což je oficiální partner Wikimedia Foundation. Cena začíná na 7,99 dolaru za jeden výtisk do sto stránek. Další zajímavou novinkou je vůbec první oficiální aplikace Wikipedia Mobile od organizace Wikimedia pro iPhone. Wikipedia Mobile je zdarma ke stažení přes AppStore a k dispozici jsou i její zdrojové kódy. (Wikimedia Technical Blog, Lifehacker)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.