Hlavní navigace

Wikipedii houfně editoři neopouštějí, stagnace však vyvolává diskusi

11. 12. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

V České republice se uskutečnila první Wikikonference, na níž se sešli tvůrci Wikipedie s jejími uživateli. Jedním z výstupů je analýza údajného úbytku editorů, o kterém informovala některá média. Šlo o závěry španělského výzkumníka Felipe Ortegy, podle něhož za první tři měsíce roku 2009 na Wikipedii přestalo přispívat 49 000 editorů, zatímco o rok dříve jich ubylo desetkrát méně. Podle nadace Wikimedia, která se o provoz Wikipedie stará, šlo však o čísla zkreslená kvůli použití rozdílné…

V České republice se uskutečnila první Wikikonference, na níž se sešli tvůrci Wikipedie s jejími uživateli. Jedním z výstupů je analýza údajného úbytku editorů, o kterém informovala některá média. Šlo o závěry španělského výzkumníka Felipe Ortegy, podle něhož za první tři měsíce roku 2009 na Wikipedii přestalo přispívat 49 000 editorů, zatímco o rok dříve jich ubylo desetkrát méně. Podle nadace Wikimedia, která se o provoz Wikipedie stará, šlo však o čísla zkreslená kvůli použití rozdílné metodiky. Felipe Ortega totiž mezi editory počítal každého, kdo udělal aspoň jednu editaci, takže započítal i náhodné experimentátory a vandaly.

Stejnou metodikou tedy byla zpracována i data z minulých let a zjistilo se, že žádný masivní odliv editorů ve skutečnosti neexistuje. Felipe Ortega zpětně přiznal i další chybu ve svém výzkumu. Nezohlednil totiž fakt, že někteří editoři své účinkování na Wikipedii přerušují a to podle organizace Wikimedia až na několik měsíců, ovšem pak se zase k přípravě a úpravám článků vracejí. I tak se ale nad počtem editorů otevřela diskuse. Masivní propad jejich počtů sice tedy není, ale je tu stagnace a mírný pokles, kdy vrchol uživatelské aktivity byl už v roce 2006. Existují obavy, jestli by to nemohlo v budoucnu přerůst ve skutečně nepříznivý trend. (Tisková zpráva)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).