Hlavní navigace

WikiReader: offline Wikipedie na dvě AAA baterie za 99 dolarů

14. 10. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Po nějaké době o sobě dala opět vědět organizace OpenMoko. Tentokrát přišla s elektronickou offline verzí otevřené encyklopedie Wikipedia resp. s její čtečkou. Zařízení WikiReader, které se prodává za 99 dolarů a v nabídce jej má i Amazon.com, je handheld o rozměrech 3,9×3,9×0,8 palce. Nabízí ke čtení na monochromatickém dotykovém displeji offline verzi Wikipedie uloženou na paměťové kartě formátu microSD. Zařízení nemá přístup na Internet, takže nedokáže plně využít všech přínosů Wikipedie,…

Po nějaké době o sobě dala opět vědět organizace OpenMoko. Tentokrát přišla s elektronickou offline verzí otevřené encyklopedie Wikipedia resp. s její čtečkou. Zařízení WikiReader, které se prodává za 99 dolarů a v nabídce jej má i Amazon.com, je handheld o rozměrech 3,9×3,9×0,8 palce. Nabízí ke čtení na monochromatickém dotykovém displeji offline verzi Wikipedie uloženou na paměťové kartě formátu microSD. Zařízení nemá přístup na Internet, takže nedokáže plně využít všech přínosů Wikipedie, ovšem za 29 dolarů si uživatelé budou moci každý rok zakoupit aktualizaci.

WikiReader pohánějí dvě klasické AAA baterie, které mají vystačit na roční provoz při využívání zařízení v průměru čtvrt hodiny denně. Čtyři hardwarová tlačítka doplňuje softwarová QWERTY klávesnice na dotykovém displeji, kterou budou moci uživatelé využít při prohledávání článků. Jejich editace logicky vzhledem ke koncepci zařízení nebude možná. Uvidíme, jestli se v době chytrých mobilů a různých komunikátorů s přístupem na Internet podobné zařízení uchytí. (PC World.com)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.