Hlavní navigace

Windows 10 mají problémy, Tor Project vybírá peníze a Turecko zas blokuje

29. 11. 2015
Doba čtení: 10 minut

Sdílet

Velikonoce na Googlu, ISIS nemá 24/7 Help Desk, Amazon resetuje hesla, zájem o e-čtečky klesá. Co přinesl právě končící #tyden.

Google vám přizpůsobí služby podle toho, jestli se přidáte k těm dobrým nebo zlým. Tedy ve světě Hvězdných válek. Prý jde o první Easter Egg, který na toto téma Google připravil. Stačí si na google.com/starwars vybrat (musíte být přihlášení ke službám od Google a nefunguje to pro Apps účty). Nezapomeňte odrolovat dolů, zjistíte, která síla vyhrává.

A protože Google slíbil víc velikonočních vajíček, zkuste googlovat A long time ago in a galaxy far, far away. Určitě se vám to bude líbit.

Zabrousíte-li do Google Translate, najdete tam nový jazyk Arubesh. Ano, je to další easter egg v Google týkající se Hvězdných válek. Teď se konečně domluvíte s (nejenom) C3PO.

Některé weby v Česku doporučují anorexii jako životní styl. Zakázat je nejde, říká Český rozhlas. Tohle ale zdaleka není problém jenom Česka, je to celosvětová epidemie a tvůrce podobných webů by mělo být možné tvrdě a nekompromisně postihovat, jsou zodpovědní za lidské životy.

TELEgraficky

Pořád jenom hate ■ 067.cz spouští dárkové předplatné ■ Hostitel z Airbnb žaluje hosta za natáčení gay porna ■ Nový Google+ je UX pekloDalší trailer pro nové Hvězdné války ■ Jet získal 350 milionů dolarů ■ Microsoft testuje Cortanu na iOS ■ Před 80 lety se narodila Schrödingerova kočka ■

WEBDESIGN, INTERNET

Turecko blokovalo od 13. listopadu přístup k Redditu. Což nepřekvapí po množství pokusů o blokaci YouTube, Twitteru i dalších webů. Turecko je dlouhodobě zemí se zásadně problematickým přístupem ke svobodě projevu. Turecko má na blokování webů vlastní cenzurní zákon, který umožňuje zablokovat cokoliv na základě pornografie, prostituce, drog, terorismu, nelegálního sdílení souborů, sexuálního zneužívání dětí, ale hlavně „zločinu vůči“ prvnímu prezidentovi Turecka. To vše bez schválení soudem a třeba jenom na základě podezření. Viz Turkey blocks access to Reddit under controversial censorship law.

Co vám design toalet prozradí v souvislosti s designem webů? Překvapivě hodně. Přečíst si o tom můžete v The UX of UP: Urinals and Usability a velmi se to může hodit hlavně designerům mobilních aplikací a mobilních webů.

Mohou firemní sociální sítě nahradit e-mail? V When will enterprise social networks save us from email hell? doufají, že nás právě tyhle sítě zbaví e-mailového pekla, ale zároveň to staví na předpokladu, že firmy mají fungovat ve zcela otevřené podobě (a e-mail, který nemohou číst všichni, tomu neodpovídá).

Streaming aplikace na mobilu, kterou v mobilu ani nemáte, a spojitost s indexováním aplikací je podle Publisher Blocking: How the Web Was Lost dalším hřebíčkem do rakve webu tak, jak ho známe. Odkazují na Google App Streaming: A Big Move In Building “The Web Of Apps”, kde se na to Danny Sullivan dívá jako na další „nový web“ – web aplikaci, mezi kterými můžete přecházet a v nichž můžete libovolně vyhledávat. Ale také zmiňují, že je to trochu děsivé – ukazují to na příkladu, že abyste si mohli číst zprávy z New York Times, musíte si pořídit aplikaci, která teprve poté umožní přístup z vašeho prohlížeče. No, trochu divoké, ale budiž.

Google v lokálním hledání vsouvá vlastní výsledky místo těch, které by ukázala konkurence. Pokud tedy hledáte (v mobilu) například „TripAdvisor Hilton“, tak se nezobrazí výsledky z TripAdvisoru, ale speciální výsledky přímo od Googlu. Podobně je tomu u Yelpu. Podle Googlu jde o chybu, podle Yelpu to je prostě záměr. Viz Local Traffic “Diversion” — Google Claims It’s A Bug, Yelp Says It’s Intentional.

SOFTWARE

Problémy s novou verzí Windows 10 pokračují. Microsoft odstranil listopadový update z Media Creation Tool. Aktualizace přes Windows Update se přitom pro řadu uživatelů proměnila v několik hodin čekání na návrat zpět a nové Windows 10 se zaseknou například i na přítomnosti SD karty v tabletu. Ale nejčastěji končí někde na 94/96 procentech, tedy běžně po dvou a více hodinách čekání. Viz Microsoft Removes Standalone Windows 10 November Update Install from the Web. Nejabsurdnější je, že Microsoft odstranění z MCT zdůvodňuje tím, že tomu tak prostě bude a aktualizace budou vždy pouze přes Windows Update. Postřehy k aktualizaci na listopadové nové desítky i viz Windows 10 a velká aktualizace na verzi 1151, 10586. Pozor než se do toho pustíte.

Nová Windows 10 také bez ptaní odstraňují aplikace jako je CPU-Z, Speccy, a dokonce AMD Catalyst Control Center. Důvodem může být to, že vedou k pádům systému, ale moc to nevysvětluje, kdo měl tak podivný nápad, že je uživatelům prostě odinstaluje. Viz Windows 10’s fall update is deleting certain apps without asking.

Nakonec se Windows 10 do Media Creation Tool vrátily (a také jsou znovu nabízeny přes Windows Update). A jako obvykle to, co se řešilo okolo jejich zmizení, byla kupa domněnek. Podle Microsoft acknowledges bug led to Windows 10 November upgrade stoppage byla v listopadových Windows chyba – zmiňují něco o návratu čtyř předvoleb do výchozího stavu (nastavení inzertního ID, nastavení anti-phishing filtru, synchronizace se zařízeními a běh aplikací na pozadí). Kupodivu je to i popsané v KB3121244.

OpenTraffic jsou zdarma dostupná globální data o provozu založená na OpenStreetMap. Hodně zajímavé, užitečné a celé jako Open Source.

Xinu Is Not Unix. K nalezení na www.xinu.cs.purdue.edu.

Guardian se vcelku správně ptá, jestli se psaní herních recenzí stává nemožným úkolem. A zmiňuje i to, jakou roli by v recenzích mělo hrát to, že firmy své hry opravují a vylepšují v zásadě neustále. Viz Has video game reviewing become an impossible task?

Sony pracuje na umožnění vzdáleného hraní PS4 her na klasických PC/MAC počítačích. Doposud je vzdáleně možné hrát hry pouze na PS Vita (a některé telefony od Sony).

HARDWARE

A jak se mají zvířátka ve vaší klávesnici? Viz Keyboard Bacterial Culture.

Li-Fi sice možná dá až 1 (a více) Gbps, ale tvrdit, že je „mnohem bezpečnější“ než WiFi, je úlet. Protože skutečnost, jestli signál prochází či neprochází přes zdi, je v zásadě nepodstatná. Jinak je ale tahle technologie hodně zajímavá. Viz První praktický test Li-Fi: pomocí světla jedou data rychlostí 1Gbps nebo Li-Fi has just been tested in the real world, and it's 100 times faster than Wi-Fi.

Robotická kočka? Osobně radši to živé kotě, které máme doma… ale kdybyste chtěli robotickou kočku, tak Hasbro má za 99 USD umělou:

MARKETING A KOMUNIKACE

Občas se i Applu nepovede reklama. Netflix on Apple TV je toho příkladem. Stejně jako další ze stejné série (viz například Crossy Road, HBO Now). Má vás to přesvědčit o tom, jak skvělé je si koupit Apple TV. Jenže, nějak nic. Ukazuje to navíc něco, co můžete řešit řadou jiných způsobů, ale neukazuje nic, proč byste zrovna do Apple TV měli jít:

Zajímavý pohled na to, jak se vynuceně smějeme na fotografiích. Data mining fotografií za více než 100 let ukazuje, jak se proměnily fotografie na školních albech. Viz Data-mined photos document 100 years of (forced) smiling, kde se například dozvíte, že čas přináší větší a větší potřebu se usmívat. Nebo to, že ženy se usmívají více než muži. Ale také to, jak výrazným způsobem se na tomto druhu fotografií podepsala kampaň Kodaku, který v ní tvrdil, že lidé na fotografiích se mají vždy usmívat.

BEZPEČNOST, SOUKROMÍ, PRÁVO

Axel Springer žene k soudu tvůrce blokátoru inzerce Blockr pro iOS.  Po soudu chce, aby Blockr nesměl blokovat inzerci na Welt.de. U soudního slyšení se nicméně soud prozatím přiklonil na stranu Blockru s tím, že blokování inzerce je věcí uživatele, a že Axel Springer má jiné možnosti, jak blokátory inzerce řešit. Viz Axel Springer se znovu soudí kvůli blokování reklam. Cílem je Blockr nebo Axel Springer Goes After iOS 9 Ad Blockers In New Legal Battle.

Po SuperFish je tu eDellRoot certifikát. K nalezení na laptopech od Dellu včetně privátního klíče, který je možné získat. Otestovat počítač si můžete na edell.tlsfun.de a případně více hledejte v článku Bezpečnostní problém: notebooky od Dellu mají taky vlastní Superfish, a prosím pozor, ukázalo se, že další nezvaný certifikát do počítačů od Dellu pašuje ještě navíc Dell System Detect aplikace. Viz And then there were two: Another dangerous Dell root certificate discovered.

Ne, ISIS nemá 24/7 Help Desk. Ani nějaké centrální místo, kam se dá volat, když potřebujete, třeba, ehm, nastavit správně Tor. Nebo prostě cokoliv jiného. Nic ale nebrání tomu, aby média kopírovala hlouposti jedno od druhého. Viz There Is No 24/7 ISIS Help Desk. Stejně jako ISIS nemá žádný manuál pro bezpečnou komunikaci. Ten, který používají, je ve skutečnosti už rok starým návodem pomáhajícím novinářům v Gaze. Ale o tom byla řeč už v Co si odnést z návodu ISIS pro bezpečnou komunikaci na internetu.

Ahmed Mohamed, „chlapec s hodinami“, chce písemnou omluvu a 15 milionů dolarů. V září přinesl do školy něco na způsob „doma vytvořených hodin“ a hyperaktivní škola se zděsila bomby, zavolala policii a ta ho zatkla, opatřila želízky a vyšetřovala. Absurdní případ, který obletěl celý svět. No a jak je vidět, hned tak nebude u konce. Viz “Clock boy” Ahmed Mohamed wants an apology—and $15 million.

Tor Project spustil crowdfundingovou kampaň, hledá finance na další udržení a rozvoj projektu. Pokud přispějete, bude to rozhodně na dobrou věc:

Vtech hacknut, hackeři se mohli dostat k profilům uživatelů, jménům, e-mailu, šifrovanému heslu, bezpečnostní otázce a odpovědím na ní, IP adresám, poštovním adresám a informacím o tom, co si klient/uživatel stahoval. Viz Children's electronic toy maker Vtech hacked.

Amazon neznámo proč resetuje uživatelům hesla. Většinou je podobná aktivita nutná, pokud došlo k úniku hesel přímo u dané služby, nebo se zjistilo, že uživatel používá heslo, které je v nějakém úniku dostupné i s jeho e-mailovou adresou. V e-mailu, který Amazon rozesílá, stojí, že heslo „mohlo být špatně uložené na zařízení nebo přenášeno do Amazonu tak, že mohlo být dostupné třetí straně“. Což by napovídalo případné chybě v softwaru, který přenášel hesla v čitelné podobě. Viz Amazon resets account passwords feared compromised – report.

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

Jeff Bezos je nově na Twitteru, samozřejmě jako @JeffBezos. Začal s jedním tweetem. Fantastickým přistáním raketového nosiče:

Diskriminace Facebooku pro jméno Phuc Dat Bich se nekoná, byl to hoax. Naletěla na něj řada médií (tradičně si neověřila nic a uvěřila jedné fotografii) a zajímavé na něm je, že to trvalo skoro jedenáct měsíců, než se chytil. Viz Man says he invented ‚Phuc Dat Bich‘ hoax to fool news media and Facebook.

MOBILNÍ APLIKACE

Instagram pro Android testuje podporu více účtů v jedné aplikaci. Což by konečně znamenalo dost zásadní úlevu pro správce sociálních profilů na Instagramu. Byť daleko více by to bylo potřeba na iOSu, na Androidu totiž prostě stačí mít novější Android, který podporuje přímo více účtů v telefonu. A v každém účtu pak mít extra potřebný profil. Na @365tipů se to řeší případně v Jak mít na Instagramu víc profilů?

INFOGRAFIKA

11 Tips On How to Drive Sales With Content (Infographic) by sice mohlo být udělané trochu líp a méně rozvláčné, ale jsou tam některé užitečné postřehy.

14 aplikací, které kompletně narušily některý obor podnikání. Uber, Mapy od Google a Waze, Runkeeper či Instagram jsou příklady aplikací, jejichž příchodem se změnilo vše v jejich oblasti působení. Mapy dostupné v mobilech vedou k problémům výrobců klasických navigací, Uber boří zažité přístupy v oblasti taxislužeb. Takových aplikací je ale ještě více, navíc jsem si dost jist, že některé v infografice jmenované ani neznáte. Viz 14 APPS THAT COMPLETELY DISRUPTED THEIR INDUSTRIES #INFOGRAPHIC.

5 Digital Trends Influencing the Future of Retail (Infographic) aneb pětice trendů, které ovlivní budoucnost obchodů a obchodování. Na prvním místě je samozřejmě „digital“ a následuje „mobilita“. Třetí místo je změna z klasické inzerce na programatickou a pokračuje nástup videa.

E-KNIHY

Future Visions je scifi antologie od Microsoftu. Je zadarmo. A jsou to texty inspirované právě Microsoftem a s ním souvisejícími technologiemi. Ke stažení zde (tedy lépe řečeno,  tudy se dostanete k přehledu, ve kterých e-knižních webech je antologie dostupná). 

Národní luxemburská knihovna má 72 tisíc e-knih. A můžete si je všechny půjčit. Což, podle National Library of Luxembourg has 72,000 e-books znamená, že jde o jednu z největších digitálních knižních sbírek v Evropě. Viz též ebooks.lu.

Zájem o e-čtečky v Nizozemí klesl o 40 %. Čerstvá studie uvádí, že je vlastní pouze 19 % dospělých, zatímco v roce 2014 to bylo 32 % dospělých. Nizozemí přitom patřilo k zemím „e-knihám zaslíbeným“ a e-knihy zde tvořily 24 % z celkového objemu prodejů knih. Podle analýzy webu pro srovnávání cen Vergelijk.nl klesá ale i zájem o tablety, analýza tvrdí, že chytré telefony a phablety nahradí právě i tablety. Viz E-Reader Interest has declined by 40% in the Netherlands.

Cloud23

Co se (většinou) nedostalo do článků a stojí z právě uplynulého týdne za pozornost. Mohlo by se hodit, mohlo by zaujmout, možná to prostě jenom nějak tak uniklo v záplavě stovek článků a zpráv, které se v uplynulém týdnu objevily. Ručně tříděné ze stovek zdrojů a tisíců přečtených zpráv. V drtivé většině zahraničních. Vzniká průběžně celý týden.

Pokud chcete seriál sledovat, má vlastní štítek v podobě #TYDEN

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).