Hlavní navigace

Axel Springer se znovu soudí kvůli blokování reklam. Cílem je Blockr

24. 11. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Německý vydavatelský dům se pokouší u soudu zastavit další blokátor reklamy, tentokrát jde o aplikaci pro mobilní systém iOS.

Německý vydavatel Axel Springer pokračuje v konfrontacích s provozovateli blokátorů reklam. U soudu teď požaduje zákaz aplikace Blockr, která umožňuje blokování (nejen) reklam na iOS v prohlížeči Safari, píše server Techcrunch.

Blockr těží z novinky uvedené v rámci iOS 9, která umožňuje instalaci aplikací blokujících v Safari různé typy obsahu – tedy nejen reklamy, ale také třeba scripty, cookie nebo multimédia.

WELTN24, pobočka Axel Springer, pod kterou spadá například deník Die Welt nebo televize N24, se v listopadu obrátila na soud ve Stuttgartu s žádostí, aby zakázal nabízení, propagaci a šíření služby Blockr.

Argumentuje tím, že aplikace nelegálně blokuje online obsah deníku Die Welt a měla by být zakázána. Právníci vydavatele požadovali, aby soud vydal předběžné opatření, které by Blockr okamžitě zastavilo. Soud jim – podle právníků Blockru – ale nevyhověl. Konečný verdikt má v případu padnout 10. prosince.

„Blokování reklam zasahuje do ústavou chráněného postavení vydavatelů a ohrožuje financování – a tím pádem v dlouhodobém horizontu i existenci – profesionální online žurnalistiky. V současné době nebudeme komentovat žádná čísla ani stav probíhajících právních jednání,“ uvedli pro Techcrunch zástupci Axel Springer.

Německý vydavatel se už letos neúspěšně soudil také s provozovatelem Adblocku Plus, firmou Eyo. Soud v září potvrdil, že aplikace neporušuje zákony. Axel Springer se ale odvolal.

cif - debata 2

V říjnu vydavatelství přestalo uživatelům s blokátory reklamy na webu svého deníku Bild zobrazovat články a vyzývá je, aby si blokátor vypnuli, nebo si koupili speciální předplatné, které z webu odstraní většinu reklam.

Začátkem listopadu firma podle Financial Times (paywall) oznámila, že se jí tato taktika vyplácí: předplatné si sice koupil jen málokdo, ale více než dvě třetiny blokujících si prý blokátory vypnuly. A z původních 23 % blokujících návštěvníků prý zůstaly jednotky procent.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).