Hlavní navigace

Windows 10 pro chytré mobily: s čím přichází první testovací verze?

16. 2. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Microsoft
Novinek s přímým pozitivním dopadem na koncové uživatele je zatím poskrovnu. Dobrou zprávou je příslib hladkého přechodu z Windows Phone 8 a vyšších.

Microsoft uvolnil testovací verzi Windows 10 Technical Preview pro chytré mobily. Již od loňského roku víme, že právě vyvíjený systém nahradí dosavadní Windows Phone. Redmondští navíc prozradili, že již uvedené mobily s Windows Phone půjde zdarma migrovat na Windows 10. Kdy? To zatím není vůbec jasné.  

Testovací verze podporuje vybrané mobily Microsoft Lumia (Nokia Lumia): 630, 635, 638, 730 a 830. Redmondští ovšem slibují, že finální verzi Windows 10 půjde nasadit na libovolný mobil s Windows Phone ve verzi 8.0 nebo vyšší (na vlastní riziko si to lze zkusit). Windows 10 prý poběží i na low-end modelech s 512 MB RAM.

Microsoft však předem upozorňuje, že některé funkce Windows 10 na současných mobilech nemusí být dostupné kvůli chybějícím senzorům nebo nízkému výkonu. Apple podobně „oklešťuje“ funkce své platformy iOS při nasazování na starší modely zařízení iPhone, iPad a iPod Touch, takže nejde o nic nového pod sluncem.

Klíčové je, že přechod z Windows Phone na Windows 10 bude řídit přímo Microsoft nejen u dnes již jeho vlastní značky Lumia, ale také u mobilů konkurenčních výrobců. Nemělo by se tudíž stát, že výrobci budou ignorovat možný update, aby mohli prodat nové mobily s novým systém, který použijí jako prodejní argument.  

Nové mobily vyvíjené přímo pro Windows 10 sice nabídnou garanci plné podpory všech funkcí, ale pro současné mobily s Windows Phone by měl být update připraven bez zbytečných odkladů. Kvůli zavádění nového aplikačního ekosystému má totiž Microsoft eminentní zájem, aby se Windows 10 co nejrychleji rozšířila.

Novinky? Zatím jenom malý závdavek

Windows 10 Technical Preview pro chytré mobily zatím mnoho zásadních a viditelných novinek nenabízejí. Microsoft tvrdí, že dosud takto ranou testovací verzi nikdy neuvedl, ale v rámci programu Windows Insider chce získat zpětnou vazbu co možná nejdříve. Oproti Windows Phone 8.1 však spousta funkcí dočasně chybí.

Naopak přibyly interaktivní notifikace. Vylepšena byla podpora zadávání textu hlasem, což se ale bohužel netýká češtiny. Kosmetickou novinkou je možnost nastavit vlastní tapetu přes celou plochu displeje na domovské obrazovce. Centrum akcí nyní podporuje více tlačítek pro rychlý přístup k funkcím zařízení.

Očekávaný nový prohlížeč se zatím nedostavil. K dispozici je nadále Internet Explorer, ovšem už s novým jádrem MS EDGE, které bude používat právě nový prohlížeč, jenž zatím vzniká pod kódovým označením Project Spartan. Dostupný bude napříč zařízeními, přičemž ovládání se přizpůsobí vždy konkrétnímu typu zařízení.

ICTZ23

I Windows 10 pro chytré telefony zvyšují využití úložiště OneDrive. Nová aplikace pro správu fotek zobrazuje snímky uložené v mobilním telefonu i cloudovém úložišti. Microsoft znovu objevuje kolo, protože totéž už uměla aplikace z Windows 8. S příchodem Windows 8.1 ovšem funkce zmizela a do chytrých mobilů nepronikla.

Testovací verze má mnoho známých problémů a postrádá obrovské množství funkcí, které jsou pro dnešní Windows Phone 8.1 obvyklé. Z osobní zkušenosti raději případným zájemcům doporučujeme počkat na pozdější testovací verzi. Z pohledu koncového uživatele toho totiž ke zkoumání a testování zatím mnoho není.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.