Hlavní navigace

WISI OR 27 DVB-S-T PVR: kombinovaný přijímač s pevným diskem

24. 9. 2007
Doba čtení: 9 minut

Sdílet

Autor: 118483
V jednoduchosti je krása a recenzovaný set-top-box je toho důkazem. Za maskou šedivého designu se skrývá poklad v podobě bohaté výbavy a schopností. Digitální přijímač si poradí s vysíláním z pozemních antén i ze satelitu, což jistě potěší. Navíc má ale 80GB pevný disk, konektor USB 2.0 a nahrávat si s ním pořady z televize je snadné. Když tomu připočtete nízkou cenu, podporu češtiny a rozšiřující slot, vypadá to na skvělý výrobek. Přesvědčete se ale sami v textu recenze i na 21 doprovodných obrázcích.

Obyčejnější krabici jsem v ruce už dlouho nedržel. Byla bílá, podlouhlá, potisk žádný. Ani její vnitřek nebyl příliš nápaditý. Nejvíc místa tu zabíral set-top-box WISI OR 27, podle doporučení zajímavý výrobek pro příjem digitální televize pomocí antény, satelitní paraboly a dokonce se zabudovaným pevným diskem. Kromě něj tu na mě čekal ještě napájecí kabel, dálkové ovládání se dvěma malými tužkovými bateriemi a dvě uživatelské příručky. První byla psaná německy, přehledně, s černobílými ilustračními obrázky, a zkrátka šitá výrobku na míru. To nebyl případ českého manuálu, který popisoval jen DVB-T set-top-box bez pevného disku.

Strohý vzhled vs. pestrý zadní panel

Digitální přijímač WISI OR 27 DVB-S-T PVR váží zhruba jeden kilogram a jeho rozměry jsou 32,5×14×5,5 c­entimetrů. Jeho vzhled by se dal přirovnat k šedivé myši s černými vousy. Celistvý přední panel protrhují pouze tři tlačítka na pravé straně. Prostřední uvádí výrobek do chodu nebo zpět do pohotovostního režimu, další dvě slouží pro ruční přepínání programů.

WISI OR 27

Teprve pohledem na zadní panel set-top-boxu jsem se ujistil, že půjde o zajímavý produkt. Na nevelké ploše se tu vedle sebe tísní dvanáct konektorů. Anténní vstup a výstup doprovází přípojka pro satelitní LNB. Set-top-box má dvě zdířky SCART, digitální zvukový výstup S/P-DIF v optické podobě i analogový dvousložkový stereo výstup. Nechybí ani vstup pro napájecí kabel a sériové rozhraní RS-232.

WISI OR 27 zezadu

Všechno dosud uvedené je pro kombinované digitální přijímače víceméně standardem. WISI OR 27 má ale krom toho ještě zdířku Common Interface, která mu umožňuje přijmout za své rozšiřující moduly s nejrůznějšími dekódovacími kartami, a také konektor USB 2.0, tedy rychlé datové rozhraní. Podle originální příručky má výrobek pohotovostní spotřebu jen čtyři watty a 10 W za provozu bez připojeného LNB. Na kolik se spotřeba vyšvihne při zapojené satelitní části, to manuál bohužel neuvádí.

WISI OR 27 zezadu II

Dálkové ovládání vypadá prostě. Na první pohled jsem si říkal, jestli bude na obsluhu funkcí set-top-boxu a především jeho pevného disku stačit. Výrobci – německé firmě Lasat – se ale podařilo zdvojit, případně dokonce ztrojit funkci některých tlačítek, a tak mají uživatelé ke svému přístroji ovladač schopný i přehledný zároveň. Směrové šipky například v menu fungují opravdu jako navigace, při sledování programu ale mění hlasitost nebo program. Barevné klíče pro snadné skoky v teletextu slouží zároveň jako ovládací prvky pro práci s nahrávkami. A speciálně modré tlačítko (rychlý posun vpravo) ještě vyvolává teletext. Ovladači se dá vytknout jen to, že jeho povely mají pomalejší odezvu – zhruba půl sekundy.

WISI OR 27 ovladac

Instalace a základní funkce přijímače

Předpokládám, že u recenze modelu s pevným diskem bude čtenáře zajímat především práce s ním a možnost přenosu nahrávek do počítače. Sluší se ale říct, že výrobek má solidní základ funkcí, které jsou na digitálních přijímačích běžně dostupné. Instalace probíhá za pomoci průvodce prvním spuštěním a s jejím zvládnutím by neměl mít uživatel žádné potíže.

Set-top-box mě například mile překvapil rychlým vyhledáváním programů v DVB-T, které bylo do minuty hotové. Satelitní stanice má výrobek přednastavené hned ze čtyř satelitů. Přišlo mi, jako obyčejnému divákovi s parabolou namířenou na Astru 19,2 stupně východně, lepší nabídku vymazat a od nuly si vyhledat jen to, co si skutečně mohu naladit, než abych několik set stanic ručně promazával.

WISI OR 27 menu

WISI OR 27 má připravené napájení 5 V pro zemskou anténu. Divákům umožňuje přepínat si obraz mezi režimy 4:3 a 16:9. Při sledování stanic jsem nenarazil na žádné problémy. Kvalita obrazu včetně jeho ořezu mi přišla standardní, zvuk jakbysmet. Není problém ani vybrat si, zda budete poslouchat stereo zvuk, nebo jen jeho levý či pravý kanál.

EPG, teletext a časovač fungují jednoduše…

Na liště stručných informací ze zobrazují jména a vysílací časy dvou pořadů na vybraném programu. Je tu také název sledované stanice, její číselná pozice v celkovém seznamu a nechybí ani čas. Seznam stanic je pro DVB-T i pro DVB-S společný, zemské programy jsou řazené na začátek.

WISI OR 27 seznam
WISI OR 27 info

Elektronický programový průvodce (EPG) slouží jako přehled pořadů na vybrané stanici. Můžete si listovat jeho týdenní nabídkou, označit si některé pořady pro nahrání nebo si o nich přečíst podrobnosti. EPG dalších stanic si můžete prohlédnout, teprve až si na ně přepnete set-top-box.

WISI OR 27 EPG

Časovač má deset pozic. Diváci si mohou vybrat, jestli si ten který pořad nahrají na pevný disk set-top-boxu nebo ho budou chtít zaznamenat na externí videorekordér. V obou případech mají možnost zvolit si kromě jednorázové události také denní či týdenní opakování. Digitální přijímač se podle zadaných údajů spolehlivě zapíná, vypíná i provádí záznam pořadů.

WISI OR 27 casovac

Stránky teletextu se zobrazují vkládané do obrazu. Manuál nezmiňuje, jak je to s pamětí pro teletext. Podle mých zkušeností bude ale buď malá nebo žádná. Při zadávání té které stránky jsem si vždy musel počkat, až se její číslo „protočí“ a dojde na ni řada.

WISI OR 27 teletext

Znalosti češtiny set-top-boxu WISI OR 27 jsou vydatné, ale přece mají mezery. V menu i přes vybraný český jazyk zůstávají některé položky německy, i když ne přímo na nejvyšší úrovni v hlavní nabídce. Teletext sice podporuje českou diakritiku, ale u velkých písmen si troufne jen na čárky a háčky vynechává. EPG češtinu podporuje, pouze jeden dva znaky zůstaly v kódové tabulce nepřekreslené do správné české podoby. V zásadě se dá ale říct, že výrobek si s češtinou tyká a pokud k němu distributor dodá i správný český manuál, může se zařadit po bok dalších set-top-boxů s pečetí „Umí dobře česky“.

… a snadné je i nahrávání na pevný disk

Digitální přijímač, který jsem měl zapůjčený na recenzi, měl vestavěný 80 GB pevný disk Fujitsu. A pracoval s ním znamenitě. Jako první plus musím vyzdvihnout tichost disku, který byl za provozu slyšet jen minimálně. Na příkladu vyzdvihnu i práci s funkcí osobního videorekordéru (PVR).

WISI OR 27 HDD 2
WISI OR 27 HDD 3

Ve středu večer před osmou hodinou jsem si vybral ke sledování televize Prima. Měl tu začínat další díl seriálu Letiště. Přepnul jsem tedy set-top-boxu na českou komerční dvojku a otráven reklamami stisknul na ovladači tlačítko pauzy. Obraz se zastavil, ale zobrazený pruh mě ujistil, že PVR právě vstoupilo do akce a v tichosti mi vysílání Primy nahrává. Protože ze zkušenosti vím, že kromě hodiny seriálu mě čeká ještě čtvrthodina balastu v podobě reklam a upoutávek, začal jsem experimentovat. Tedy až po umytí nádobí od večeře. Seriál přitom už běžel a nahrával se.

Set-top-box mi ale dovolil přepnout si na jiný program při dál trvajícím záznamu. Protože je výrobek vybavený samostatnými ladicími obvody pro DVB-T a DVB-S a já nahrával Primu digitálně přes anténu, zůstala mi ke sledování celá satelitní nabídka. To bych ještě odhadnul sám. Že ale budu mít přístup ještě ke všem dalším stanicím sítě B jako aktuálně naladěného multiplexu, to mě mile potěšilo. Dopřál jsem si proto pár minut klipů z Óčka a pak se konečně vrátil k Letišti. Kdybych si nahrával něco z Novy, mohl bych krom toho sledovat ještě kterýkoli program České televize. Bez dvou ladicích obvodů pro DVB-T.

WISI OR 27 prehravani

V PVR jsem zrušil pauzu a rychlým posunem překonal během okamžiku reklamy před seriálem. Výrobek má čtyři rychlosti posunu, během kterých divákům čas od času ukáže obraz z nahrávky. Nevím, jestli by s takovým řešením neměli problémy lidé trpící epilepsií, přímý posun záznamu na určité místo bych tu uvítal. Ale i rychlé posunutí je lepší než dlouhotrvající reklama nebo promo na VyVolené.

Při sledování záznamu jsem měl možnost sledovat, kolik minut už je nahraných a jak moc jsem pozadu za „skutečností“. Netřeba dodávat, že na toaletu nebo pro pití jsem si mohl dojít, když jsem chtěl já – stisknutím pauzy – a nebyl jsem tak svázaný čekáním na reklamu. Komerční přestávky jsem naopak mohl minimalizovat rychlým posunem. Záznam jsem ukončil zhruba 21:10, kdy Letiště končí. Potvrdil jsem jeho uložení a v klidu dosledoval pár minut, které mi ještě do konce dílu zbývaly.

WISI OR 27 rychly posun
WISI OR 27 znacky

Celá akce skončila ve čtvrt na devět a já měl kromě uloženého dílu a umytého nádobí i dobrý pocit, že jsem se vymanil z dramaturgie televizní reklamy a že jsem kvůli ní neměl rušený děj. Kdo by chtěl, tomu set-top-box umožňuje vkládat si do záznamu značky a ty pak jednoduše přeskakovat. Výrobek tím kompenzuje absenci přímých skoků nebo střihových zásahů. Mimochodem, aniž bych se o to sám snažil, nahraný díl se mi pojmenoval přesně tak, jak ho mělo identifikované EPG. Ne, že by byl problém záznam přejmenovat ručně. Ale proč s tím ztrácet čas, když to set-top-box dělá za vás?

WISI OR 27 nahravky

Propojení s počítačem

Když už jsem byl s digitálním přijímačem nadmíru spojený, rozhodl jsem se ještě prověřit jeho USB konektor a propojení s počítačem. Na první pokus mě rozladil neúspěch. Zkusil jsem to nejednodušší – zapojit kabel do obou zařízení a počkat, co se stane. Ať jsem set-top-box zapínal nebo uváděl do pohotovosti, pro počítač byl neviditelný. Pak jsem se ale přinutil vzpomenout si na něco ze znalostí němčiny a dočetl se, že musím ve standby stisknout tlačítko pro rychlý posun vzad. Samotného by mě něco takového nenapadlo, ale počítač byl rázem spokojený a identifikoval nové zařízení typu  Mass Storage.

WISI OR 27 USB 1
WISI OR 27 USB 2
WISI OR 27 USB 3

Obsah pevného disku set-top-boxu mi ale zůstával ale nadále nedostupný. Musel jsem si na internetu najít a stáhnout program PC2BOX [1,68 MB, ZIP]. Zobrazil mi všechny záznamy, které měl digitální přijímač uložené. Prostým dvojím kliknutím myši jsem si vybrané položky mohl přenést do PC a uložit je tam jako soubory .MPG. Ve skutečnosti šlo ale o MPEG-2 Transport Stream. Proto na souborech některé programy navyklé na klasický .MPG havarovaly – například Power DVD nebo AVS Video Convertor. Jiné, kupříkladu VLC Player nebo Windows Media Player, si s nimi nicméně poradily dobře.

WISI OR 27 strih

Přenos nahraného dílu Letiště trval zhruba osm minut. Záznam měl přitom díky velkorysému datovému toku Primy v multiplexu B velikost 3 GB. Cestou se pokazila čeština v názvu, kterou jsem musel opravit ručně. Windows Media Player mi video přehrál bez obtíží, problém nebyl ani sestříhat ho ve střihovém software. Bohužel tu ale byla malá vada na kráse v podobě pestrobarevné horní linky. Na dalších nahrávkách, které jsem udělal z vysílaní Novy a České televize, se ale nic podobného neobjevilo.

WISI OR 27 panel

Stručný závěr

WISI OR 27 DVB-S-T PVR je set-top-box, který si rozhodně zaslouží vaši pozornost. Pokud si to nemyslíte, vzpomeňte si, až budou váš oblíbený pořad rušit opět nějaké reklamy nebo upoutávky. Kouzelná je na něm ale při jeho schopnostech jeho cena. Stojí totiž necelých šest tisíc, a to včetně DPH.

WISI OR 27
Celkové hodnocení 9 b.
Technická výbava a cena (max. 5 bodů) 5 b.
Podpora češtiny (max. 3 body) 2 b.
Instalace, obsluha a dojem (max. 2 body) 2 b.

Přístroj zapůjčil: DVBTShop.net

KL24

Orientační cena: 5880 Kč

Foto a screenshoty: Autor

Jakou školní známkou byste ohodnotili recenzovaný set-top-box?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).