Hlavní navigace

Yahoo koupilo Rockmelt, neúspěšný sociální prohlížeč

6. 8. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

V roce 2009 se několik lidí s vazbami na Netscape rozhodlo vytvořit revoluční prohlížeč. O čtyři roky později Rockmelt končí v rukou Yahoo. Podle všeho jde o talentovou akvizici.

Počátky „sociálního prohlížeče“ Rockmelt sahají do roku 2009. Tehdy Marc Andreessen, který stál za vývojem prohlížečů Netscape a Mosaic, společně s dalšími lidmi začal pracovat na novém prohlížeči, postaveném na zelené louce.

Nyní firmu, která za projektem stojí, kupuje za 60 až 70 milionů dolarů společnost Yahoo. Pro Rockmelt, ale hlavně pro investory, kteří ve firmě stihli zatím utopit zhruba 40 milionů dolarů bez reálného výsledku, je to dobrá zpráva.

Yahoo podle všeho bere koupi Rockmeltu jako talentovou akvizici, která firmě umožní získat schopné lidi. Těžko se domnívat, že by si Yahoo potřebovalo pořídit prohlížeč - byť jeden takový podivný pokus už tu byl v podobě Axis, který byl čerstvě zlikvidován. Talentové akvizici odpovídá i to, že Rockmelt své aplikace na konci srpna ukončí (z AppStore se už například ztratily) a pravděpodobně jako společnost zanikne.

Otázkou zůstává, co přesně Yahoo akvizicí sleduje. Prohlížeč Rockmelt vypuštěný v roce 2010 zapadl v zapomnění tak rychle, jak se objevil – nepomohlo ani to, že se jeho tvůrci pokoušeli svést na vlně „sociálna“. V prohlížeči o něco takového zájem nebyl. Možná si vzpomenete na ještě další podobný pokus jménem Flock (začal v roce 2007, aby v roce 2011 skončil).

V roce 2012 se společnost pokusila o znovuzrození v podobě čehosi, co se mělo týkat mobilního prohlížení, sociálních sítí a hlavně sdílení obrázků. Ani to však nepřineslo kýžený úspěch.

Posledním, poněkud zoufalým pokusem, byla letošní přeměna Rockmeltu v něco, co vypadá jako Pinterest. Služba tahala informace ze sociálních sítí, pokoušela se je organizovat do okruhů a poté zobrazovat v „pinterestí“ podobě. Předpokládalo se, že uživatelé budou nadšení a budou sdílet a sdílet. A budou k tomu používat mobilní aplikace.

MM socky3

Ani třetí pokus o znovuzrození se Rockmelt nepovedl, ale napovídá něco o tom, k čemu by se mohly firemní talenty, ale možná i technologie, hodit. Yahoo, které se v poslední době hodně orientuje na vlastní obsah, může využít právě něco z posledních pokusů Rockmelt pro zpracování, třídění a předkládání obsahu.

Zdroj: Yahoo! has acquired Rockmelt!

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.