Hlavní navigace

Yandex ve svém překladači pro iOS podporuje i češtinu

26. 3. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Aplikace spuštěná loni v prosinci je ode dneška k dispozici s uživatelským rozhraním v angličtině. Mezi třinácti podporovanými jazyky je i čeština.

Už delší dobu je zřejmé, že ruský Yandex nehodlá být jen lokálním hráčem, kterému se na ruském Internetu stále daří odolávat americkému Googlu. Zaměřuje se na ty zahraniční trhy, kde cítí, že by mohl se svými službami uspět. Některé produkty, jako nedávno představený Yandex.Store – tržiště mobilních aplikací pro platformu Android, prezentuje rovnou jako globální záležitost. Z nových produktů mohou přitom těžit i čeští uživatelé.

Aplikace Yandex.Translate, která se v Apple AppStore objevila loni v prosinci, nově umožňuje překládat texty z angličtiny, ruštiny a ukrajinštiny do českého jazyka. Firma dnes oznámila, že společně s uvolnění uživatelského rozhraní v angličtině, rozšiřuje počet jazyků, které aplikace podporuje. Původní aplikace, spuštěná loni v prosinci v ruské verzi sice také podporovala češtinu, ale pouze u překladů z nebo do ruštiny. Nově zvládá i překlady z a do angličtiny a ukrajinštiny. 


Autor: Yandex

Texty či slova z angličtiny dokáže aplikace překládat do ruštiny, francouzštiny, italštiny, němčiny, turečtiny, ukrajinštiny a již zmiňované češtiny. U překladů z ruštiny a ukrajinštiny navíc podporuje ještě polštinu, bulharštinu, rumunštinu a srbštinu.

Podobně jako webová verze překladače, kterou Yandex spustil již před dvěma lety, využívá i aplikace pro iOS firemní technologii strojového překladu. Aplikace podporuje prediktivní zadávání textu.

MM socky3

Od prosince registruje Yandex.Translate více 150 tisíc stažení, 98 procent stažení připadá na uživatele z Ruska a Ukrajiny. Každý den aplikace provede více než 100 tisíc překladů. Aktivně ji využívá na denní bázi okolo 15 tisíc uživatelů. Více než 85 procent překladů je mezi ruštinou a angličtinou. 

Zdroj: tisková zpráva

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.