Hlavní navigace

Z 1 požádala o licenci pro pozemní, kabelové a satelitní vysílání

7. 3. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Digitální kabelová televize DVB-C Autor: 115393
7. 3. 2008

Digitální zpravodajská televize Z 1 ve čtvrtek požádala Radu pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) o vydání tzv. kompenzační licence pro celoplošné zemské digitální vysílání. Společnost První zpravodajská, která bude Z 1 provozovat, zároveň podala žádost o vydání licence pro kabelové a satelitní vysílání. Novináře o tom dnes informoval generální ředitel Z 1 Martin Mrnka.

Z 1 je podle Mrnky připravena zahájit vysílání i v případě, že by došlo na ústavní stížnost proti těm částem diginovely vysílacího zákona, které dávají členům Asociace digitálních televizí šanci získal kompenzační licence pro zemské digitální vysílání. Začali bychom v kabelech a na satelitu, naše cílová skupina tyto prostředky využívá nejvíce, prohlásil šéf Z 1. Zároveň počítáme s vysíláním v zemském experimentu, do­dal.

V kabelech se Z 1 objeví v základní omezené programové nabídce všech operátorů. Zařazení této stanice do nejnižší nabídky operátorům přikazuje novela zákona o rozhlasovém a televizním vysílání, platná od letošního ledna. Mrnka počítá s tím, že dominantní kabelová společnost UPC stanici nezařadí do nejnižší analogové nabídky, ale podobně jako hudební kanál Óčko do digitálního slotu, k jehož sledování si divák bude muset od UPC pronajmout set-top-box. Od začátku říkáme, že jsme digitální televize, takže nám zařazení do digitální nabídky nevadí, řekl Mrnka.

Na satelitu bude Z 1 vysílat z družice Astra na pozici 23,5 stupně východně, kterou využívají také platformy CS Link, Sky Link, ale také televize Óčko. Vysílání bude podobně jako u Óčka volné, nekódované. Při nákupu zahraničních pořadů po nás sice producenti požadovali, abychom jejich vysílání zakódovali, ale my jim argumentujeme tím, že český dabing je v podstatě jistým způsobem kódování. Zatím nám to schvalují, řekl Mrnka.

ebf - tip - debata

Pozemně chce Z 1 vysílat nejprve v síti společnosti Czech Digital Group (CDG), případně Telefónky O2. Řádné pozemní vysílání bychom spustili zřejmě v září nebo říjnu. V tuto chvíli jednáme s operátory všech tří celoplošných multiplexů, přiblížil Mrnka. Z 1 se také objeví v nabídce IPTV operátorů (na ně se vztahuje také povinnost zařadit všechny celoplošně šířené pozemní televize do základních omezených nabídek) a vysílat bude i prostřednictvím internetové stránky www.z1.tv.

Na termínu zahájení vysílání, které si Z 1 předběžně stanovila na květen nebo červen letošního roku, se podle šéfa stanice nic nemění. Dva týdny před zahájením vysílání spustí Z 1 reklamní kampaň, již připraví společnost MARK/BBDO. Pro tuto agenturu jsme se rozhodli ve výběrovém řízení, ale finální smlouvu jsme ještě nepodepsali, připustil Mrnka.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).