Hlavní navigace

Za fotky ukradené z Twitteru dostane fotograf od AFP a Getty 1,2 milionu USD

25. 11. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Isifa.com
Americká porota přiznala Danielu Morelovi nejvyšší možnou náhradu škody. Zpravodajské agentury potrestala za úmyslné porušení jeho autorských práv.

Média nemohou používat fotografie stažené z Internetu bez svolení jejich autorů. A zodpovědnost za zjištění, kdo je skutečným autorem snímků, leží na nich. To je poučení ze soudního sporu haitského fotografa Daniela Morela se zpravodajskou agenturou AFP a fotobankou Getty Images.

Porušení jeho autorských práv k osmi fotografiím ze zemětřesením postiženého Haiti americká porota minulý pátek „ocenila“ na 1,2 milionu USD, které musí AFP a Getty Morelovi zaplatit. O verdiktu informovala mimo jiné agentura Reuters či New York Times.

Porotci přitom stanovovali jen výši odškodnění, o vině obou společností soud rozhodl už letos v lednu (text verdiktu najdete zde – PDF, v angličtině). Vysouzená částka je přitom nejvyšší možná, jakou mohl Morel podle amerických zákonů získat. Agentury navíc zaplatí pokutu 400 tisíc USD za porušení zákonů.

Kdo je pravým autorem

O co ve sporu šlo? Morel v lednu 2010 fotografoval náledky přírodní katastrofy na Haiti a několik snímků publikoval na Twitteru s tím, že jsou na prodej. Fotky retweetoval další uživatel Lisandro Suero a na jeho profilu si jich pak všiml editor AFP, který je poté poskytl i fotobance Getty. Ta snímky zařadila do své nabídky a obratem je prodala řadě velkých klientů (podle Morelova právníka snímky zaznamenaly na tisíc stažení a objevily se i ve vysílání velkých televizních stanic nebo v deníku Washington Post). 

Když to Morel zjistil, začal protestovat. Agentury pak snímky z nabídky stáhly, soudnímu sporu už ale nezabránily. Narozdíl od vydavatele Washington Postu, který se s fotografem domluvil na mimosoudním vyrovnání (jeho výše není známá), se AFP a Getty odmítly s fotografem dohodnout. Argumentovaly tím, že na ně má přehnané požadavky.

Cloud 22 temata

Spor tak musel rozhodnout soud. V jeho průběhu se agentury bránily i absurdním tvrzením, že podmínky Twitteru umožňují publikované fotografie volně používat. Tvrdily také, že Morelovi autorství upřely omylem, když za autora považovaly někoho jiného. Podle e-mailů a dalších dokumentů, které u soudu předložil Morelův právník, ale příslušní editoři pravděpodobně od začátku věděli, kdo je pravým autorem snímků.

Zdroj: Haitian Photographer Wins Major U.S. Copyright Victory Photographer wins $1.2 million from companies that took pictures off Twitter

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn