Hlavní navigace

Za vydírání Gitalu prý může jeho bývalý majitel a jednatel Pavel Petráš

9. 10. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
9. 10. 2008

V případu údajného vydírání společnosti Gital, distributora přístupových karet k satelitní službě CS Link, je trochu jasněji. Podle dokumentů umístěných na webu Insolvenčního rejstříku Gital skutečně čelí insolvenčnímu řízení kvůli exekuci, kterou vůči němu inicioval držitel pohledávky jeho bývalého obchodního partnera Ivan Štěpnička. Ten se v rámci exekučního řízení dožaduje vyplacení údajného dluhu 25 milionů korun.

K TÉMATU: Gital: rozpoutala se válka o ovládnutí satelitního trhu, vydírají nás

Dluh měl vzniknout na základě prodeje přístupových karet Gitalu, který zprostředkoval Stanislav Jakubek z Mariánských Lázní, a za něž mu měl Gital vyplatit marži 500 Kč za každý kus. Jakubek tvrdí, že karet prodal v průběhu jediného roku 50 tisíc, a někdejší jednatel a původní majitel Gitalu Pavel Petráš mu v roce 2007 písemně přiznal dluh ve výši 25 milionů korun. Podle současného jednatele Gitalu Leoše Pohla se tak ale stalo v době, kdy Petráš již nebyl jednatelem firmy a rovněž se zbavil svého podílu v Gitalu.

DOKUMENT: Návrh Gitalu na vyhlášení insolvenčního řízení (PDF, 1,2MB)

Jakubek letos 20. května postoupil svoji údajnou pohledávku vůči Gitalu podnikateli Ivanu Štěpničkovi a ten podal 30. května návrh na nařízení exekuce firmy Gital. 5. června 2008 soud exekuci uznal a 2. září 2008 o tom písemně informoval samotnou firmu Gital. Společnost se ihned proti exekuci ohradila, neboť v době exekuce se na jejích účtech nacházelo 50 milionů korun, které potřebovala na splacení svých závazků vůči dalším partnerům. Proto také sama iniciovala insolvenční řízení.

Gital zároveň odmítnul údajnou pohledávku Stanislava Jakubka, odprodanou Ivanu Štěpničkovi, uznat. Stanislav Jakubek pro společnost Gital nikdy nevykonával žádnou činnost, hájí se. Navíc upozorňuje, že nemohla Jakubkovi slibovat výdělek 500 Kč z jedné prodané karty, protože tím by se dostala do mínusu. Ceny přístupových karet k satelitní službě CS Link totiž byly v letech 2006 a 2007 nižší.

Content tip EARLY

Gital ve stejném dokumentu upozorňuje, že si jeho bývalý jednatel Pavel Petráš v letech 2006 a 2007 neoprávněně vyplatil odměny ve výši více než 47 milionů korun. Letos v únoru si pak Petráš společně se Štěpničkou, který odkoupil údajnou mnohamilionovou pohledávku vůči Gitalu, založili firmu První satelitní, s.r.o., která má stejný předmět podnikání jako Gital (s výjimkou provozování převzatého televizního vysílání prostřednictvím družice).

Podle Gitalu je snaha o vymáhání údajného dluhu pokusem, jak firmě znemožnit vymáhání neoprávněně vyplacených odměn Pavla Petráše ve výši 47 milionů korun. Z dokumentu zveřejněném v Insolvenčním rejstříku na závěr vyplývá, že firma Gital navrhuje v insolvenčním řízení vlastní reorganizaci, vyvedení veškerých aktivit na firmu GmGm a vyhlášení vlastního úpadku.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).