Hlavní navigace

Začala právní bitva o TV4You. K předběžnému opatření Primy se přidává i Nova

10. 11. 2014
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

TV4You nehodlá ani po vydání předběžného opatření Městského soudu v Praze vyřadit z nabídky své mobilní streamovací služby programy televizní skupiny Prima

Primu nevypneme, stojí si na svém TV4You

Dvě největší komerční televizní skupiny v Česku zahájily právní bitvu s mobilní streamovací službou TV4You, za níž stojí krom jiných i bývalý ředitel České televize, Óčka a exministr kultury Jiří Balvín. Skupina FTV Prima minulý týden docílila prvního dílčího úspěchu: Městský soud v Praze vydal předběžné opatření, jímž TV4You zakazuje streamovat televizní kanály Primy a nabízet u nich funkci TimeShift. Rozhodnutí padlo minulou středu 3. listopadu, poskytovatel TV4You o něm byl vyrozuměn o den později. „Předběžné opatření nám přišlo ve čtvrtek. Teď nám běží patnáctidenní lhůta k vyjádření,“ potvrdil serveru DigiZone.cz Jiří Balvín, který vlastní pětinový podíl v zapsaném spolku In4You, jenž službu provozuje.

Podle Balvína soud přebírá argumentaci televizí, podle nichž TV4You provozuje převzaté vysílání. K tomu je třeba souhlas vysílatele a registrace u Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Stejný instrument se týká i operátorů kabelové televize, IPTV nebo satelitních platforem. Jiří Balvín ale už v dřívějším rozhovoru pro DigiZone.cz popřel, že by TV4You televizní stanice ve své nabídce šířila či provozovala jejich převzaté vysílání. „My je nešíříme, my pouze tomu, kdo řádně platí koncesionářské poplatky, zajišťujeme přístup nejenom ke všem kanálům České televize, ale i neplaceným kanálům komerčních stanic. Tedy Novy, Primy a dalších. Jsou to pouze volně šířené programy prostřednictvím DVB-T. K těm má právo k přístupu každý, kdo řádně platí koncesionářský poplatek,“ uvedl.


Foto: Karel Choc, DigiZone.cz

Jiří Balvín je stále přesvědčen, že souhlas televizí k jejich streamování prostřednictvím aplikace TV4You nepotřebuje. Primu prý vypínat nebude.

„Jsme pouze technologická platforma“

Stejnou argumentaci používá Balvín i nyní. „Jsme technologická platforma, nikoho nešíříme, pouze zprostředkováváme divákům to, na co mají ze zákona nárok,“ řekl serveru DigiZone.cz v neděli odpoledne, krátce po zveřejnění informace, že Prima uspěla s návrhem na předběžné opatření soudu. TV4You bude podle Balvína i přes rozhodnutí soudu programy skupiny Prima nadále streamovat, neboť se nepovažuje za provozovatele vysílání a tudíž odmítá interpretaci, že by je šířila bez svolení jejich vysílatele. „Proto se tomu říká Personal Streaming, protože když platíte koncesionářský poplatek, máte za něj právo přijímat tyto volně vysílatelné kanály doma, na chalupě, kdekoli mimo domácnost…,“ řekl koncem října ve zmiňovaném rozhovoru pro DigiZone.cz.

Prima to ale vidí jinak. „Provozovatel Aplikace TV4you nabízí jejím uživatelům internetový přenos televizního vysílání. Bez ohledu na to, zda mají tito uživatelé zaplacené tzv. koncesionářské poplatky, zda se jedná o personální streaming a zda je financován z reklamy, je k zařazení televizních programů do nabídky takové služby nutný souhlas jejich vysílatelů. Žádný takový souhlas jsme ale provozovateli TV4you neudělili a dokonce jsme o něj ani nebyli požádáni. Proto jsme provozovatele TV4you vyzvali, aby naše programy ze své nabídky vyřadil, což provozovatel TV4you neučinil,“ vysvětlila mluvčí Primy Marie Fianová. „Poté jsme požádali soud o vydání předběžného opatření.“ To zakazuje zprostředkovávat prostřednictvím internetového streamingu jak živé sledování programu Prima, Prima love, Prima Cool a nebo Prima Zoom, anebo jejich částí, tak možnost jejich zpožděného sledování.


Screenshot: DigiZone.cz

TV4You spoléhá na personální streaming, Prima však tvrdí, že i v tomto případě by musela dát k zařazení svých programů do služby souhlas

S Primou jsme jednali, namítá TV4You

Jiří Balvín namítá, že TV4You s Primou vyjednávala a společně se zástupci této televize dospěla k názoru, že tato streamovací služba není převzatým vysíláním. „Bohužel jsme takto mluvili s lidmi, kteří nemají rozhodující pravomoci a nemohou mluvit do toho, zda bude Prima tuto situaci řešit právní cestou, nebo ne,“ vysvětlil. Serveru DigiZone.cz se podařilo ověřit, že k takovému setkání skutečně došlo, zástupci Primy ho ale popisují jinak. TV4You měla dostat informaci, že Prima trvá na tom, aby ji poskytovatel této streamovací služby oficiální cestou požádal o možnost zařadit programy této skupiny do své nabídky. A že nemůže počítat s tím, že to bude zadarmo. „Žádná oficiální žádost od nich ale nepřišla, naopak nás začali streamovat bez jakéhokoli svolení,“ řekl serveru DigiZone.cz zdroj z Primy.

Úplně stejný postup zvolila TV4You také u skupiny Nova. A také ta už prostřednictvím své mluvčí Anny Suché potvrdila, že proti této službě podniká právní kroky. Prvním by mělo být podobné předběžné opatření soudu, s nímž už uspěla Prima. Postoj TV Barrandov a České televize, které jsou rovněž součástí nabídky TV4You, se serveru DigiZone.cz nepodařilo v průběhu neděle zjistit. Česká televize ale už dříve opakovaně deklarovala, že signál svých programů poskytne zdarma všem operátorům, kteří ji o to požádají. A to včetně HD verzí programů ČT 1, ČT 2 a ČT Sport. Na druhou stranu, ČT je významným členem Asociace televizních organizací (ATO), jež se nedávno proti TV4You ostře ohradila. Mimo jiné proto, že tato služba může ovlivnit měření televizní sledovanosti.

KL22 hlasovani

Nova se bez formule 1 v klidu obejde. Její program stojí na stabilních pilířích, jako jsou Ordinace, Ulice a Televizní noviny
Foto: TV Nova

Mluvčí Novy Anna Suchá potvrdila, že i tato televizní skupina připravuje proti TV4You právní kroky

Balvín: Sledovanost nesnižujeme, data dáme televizím

Pokud totiž TV4You získá významný počet registrovaných uživatelů, kteří budou sledovat nabízené televizní programy prostřednictvím chytrého mobilu nebo tabletu, sníží se jejich reálná sledovanost podle peoplemetrů, které jsou namontované ve vybraných domácnostech u klasických televizorů. Jiří Balvín ale namítá, že TV4You je připravena poskytnout data sledovanosti streamovaných televizí všem provozovatelům, jejichž programy jsou součástí jejich nabídky. „Tato data bychom poskytli gratis. Už nyní máme přes šest tisíc registrovaných uživatelů, to je velmi zajímavé číslo,“ říká. Pro srovnání: nynější elektronické měření sledovanosti televizí v Česku pracuje s daty z méně než dvou tisíc domácností.

Data od TV4You ale nemusí mít pro televize příliš velkou cenu. Poskytovatel služby totiž od uživatelů při registraci získává jen několik základních informací: zda je o muže nebo ženu, jak je starý a kde má trvalé bydliště. Nemá však představu o příjmových skupinách, vzdělání a dalších důležitých aspektech, podle nichž se vyvažuje peoplemetrový panel společnosti Mediaresearch pro ATO. To si ostatně uvědomuje i provozovatel obdobné služby jako je TV4You, zpoplatněné O2TV Go. Ten si kvůli vyvážení dat mobilní sledovanosti televize vystavěl celé výzkumné oddělení a data hodlá v budoucnu nabízet televizím – zejména těm menším a placeným, pro které jsou informace z peoplemetrů nepoužitelné.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.