Hlavní navigace

Začíná „operace Praděd“, poslední fáze digitalizace České televize

23. 8. 2010
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Poslední tři velké digitální vysílače zbývá spustit České televizi, aby dokončila proces digitalizace svého vysílání. Tím vůbec posledním bude jesenický Praděd, jehož vysílání jistě ocení i diváci hluboko ve vnitrozemí sousedního Polska. Právě dnes začíná proces, který povede ke startu digitální televize z tohoto vysílače. České Radiokomunikace převedou nynější tři analogové televizní programy do provizorního anténního systému a připraví se na výměnu antény, kterou za týden provede speciální dvourotorový vrtulník Kamov Ka-32. Co bude následovat potom?

Analogová ČT 1 a ČT 2 si prohodí vysílací kanály

Přesunu analogové ČT 1, ČT 2 a Novy do provizorního anténního systému na Pradědu bude předcházet osmihodinová výluka vysílače, která začíná dnes v 7:00 hod. Úderem třetí hodiny odpoledne se všechny tři programy ozvou již z náhradní antény. Tento krok je nezbytný k plánované výměně hlavní vysílací antény, která bude schopna přenášet i digitální televizní signál. Příprava Pradědu na přenos digitálního signálu je nutná pro uskutečnění přechodu z analogového na digitální televizní vysílání podle Technického plánu přechodu, vysvětluje mluvčí Českých Radiokomunikací Marie Fianová. Už od 4. srpna obsahují analogové programy ČT 1 a ČT 2 vysílané z Pradědu varovný piktogram, který diváky upozorňuje na blížící se termín vypínání analogového vysílání (k tomu dojde 30. září).

Veřejnoprávní televize však nebude vypínat oba programy. Analogově přestane vysílat pouze Dvojka. Vypínání však bude o to složitější, že ačkoli má skončit analogová ČT 2, Česká televize potřebuje vypnout vysílací kanál, na kterém analogově vysílá program ČT 1. Těsně před vypnutím analogové Dvojky si proto oba analogové programy prohodí vysílací kanály. ČT 2 se přesune z kanálu 50 na kanál 36, a ČT 1 z kanálu 36 na kanál 50. Poté skončí analogové vysílání ČT 2 na kanálu 36 a veřejnoprávní televize jej obratem využije pro start svého veřejnoprávního multiplexu se všemi čtyřmi programy ČT a sedmi stanicemi Českého rozhlasu. A aby to bylo ještě komplikovanější, společně s přesunutou analogovou Dvojkou na kanálu 50 skončí i všechny analogové převaděče tohoto programu závislé na signálu z Pradědu.

Vysílač Praděd - analogové pokrytí

Pokrytí analogovým signálem ČT 2 z vysílače Praděd (Zdroj: ČTÚ/ČRa)

Harmonogram změn na vysílači Praděd
Termín Program Vysílací kanál K jaké dojde změně
4.8.2010 ČT 1 36 Zařazení varovného piktogramu
4.8.2010 ČT 2 50 Zařazení varovného piktogramu
23.8.2010 ČT 1 36 Převedení do náhradního anténního systému
23.8.2010 ČT 2 50 Převedení do náhradního anténního systému
23.8.2010 Nova 53 Převedení do náhradního anténního systému
začátek září 2010 ČT 1 36 Zařazení informační lišty
začátek září 2010 ČT 2 50 Zařazení informační lišty
29.9.2010 ČT 1 36 Návrat do hlavního/nového anténního systému
29.9.2010 ČT 2 50 Návrat do hlavního/nového anténního systému
29.9.2010 Nova 53 Návrat do hlavního/nového anténního systému
30.9.2010 ČT 1 36 → 50 Výměna vysílacího kanálu
30.9.2010 ČT 2 50 → 36 Výměna vysílacího kanálu
30.9.2010 ČT 2 36 Ukončení analogového vysílání
1.10.2010 Multiplex 1 36 Zahájení digitálního vysílání
31.10.2011 Nova 53 Ukončení analogového vysílání
31.10.2011 ČT 1 50 Ukončení analogového vysílání
1.11.2011 Multiplex 2 53 Zahájení digitálního vysílání
1.11.2011 Multiplex 3 51 Zahájení digitálního vysílání

Zdroj: Česká televize, České Radiokomunikace, Technický plán přechodu

TIP: Podrobnosti o digitálním vysílání z Pradědu + Termíny vypínání analogových vysílačů na Jesenicku

Nastane chaos okolo vypínání analogových převaděčů?

Diváci, kteří přijímají analogové programy ČT 1 a ČT 2 z některého z převaděčů, závislého na signálu z Pradědu, mohou být zmateni, protože vypínání jim signalizují oba programy ČT. Podle Štěpána Jandy z tiskového odboru ČT však nebylo možné piktogram z obrazu analogových převaděčů Jedničky, které se nebudou vypínat, odstranit. V případě analogových převaděčů ČT 1 představuje přebírání piktogramu jediné reálné technické řešení – většina jich bude na počátku října přeladěna na náhradní zdroj, piktogram tak z jejich signálu zmizí a vysílání takových převaděčů zůstane i po 30. září 2010 prozatím zachováno, slibuje Janda. Varovný piktogram přebírají všechny analogové převaděče České televize, závislé na Pradědu, od 4. srpna.

Během prvního zářijového týdne se vedle něj začne objevovat také textová lišta s bližšími informacemi o změnách, doplňuje Janda. Piktogram i informace na liště tak budou fakticky platit jen pro analogový program ČT 2, ale diváci se dozví jen ve chvíli, kdy se začnou pídit po dalších podrobnostech na webu ČT (www.digict.cz) nebo teletextu Jedničky na straně 650. Ucelený přehled analogových vysílačů ČT malého výkonu závislých na zdrojovém signálu z Pradědu s konkrétními informacemi o jejich řešení Česká televize zveřejní na přelomu srpna a září, slibuje Štěpán Janda. Začátkem září navíc ČT rozešle do všech domácností v oblasti statisíce informačních letáků, plakáty se objeví i v prostředcích hromadné dopravy, a regionální rádia budou vysílat speciální spot ke změnám televizního vysílání z Pradědu.

Vysílač Praděd

Vysílač Praděd (Foto: www.zav.cz)

Anténu na Pradědu vymění vrtulník 30. nebo 31. srpna

Po dnešním přechodu analogových televizních programů na Pradědu do náhradní antény dojde příští pondělí k výměně hlavního anténního systému na tomto vysílači. Výměna antény je na vysílači Praděd (1491 m n.m.), nejvyšší hoře Jeseníků, naplánována na 30. a 31. srpna 2010, za pomoci dvourotorového vrtulníku Kamov Ka-32, potvrdila již minulý týden mluvčí Českých Radiokomunikací. Operace nemusí trvat dva dny, pokud vyjde počasí, výměnu se podaří uskutečnit už první den. České Radiokomunikace však vrtulník pokaždé pro jistotu objednávají na dva dny, aby předešly případným problémům způsobeným nepříznivými povětrnostními podmínkami nebo deštěm.

Stejně jako u mnoha předchozích výměn antén na velkých televizních vysílačích v tuzemsku, i u příležitosti této výměny chystá server DigiZone.cz ve spolupráci s Českými Radiokomunikacemi soutěž o nejlepší fotografie z této výměny, a poprvé také o nejlepší videozáznam práce vrtulníku Kamov Ka-32. Podrobnosti redakce zveřejní v průběhu tohoto týdne, už dnes si však můžete rezervovat čas na příští pondělí nebo úterý pro výlet na Praděd. Tři výherci získají výpravnou knihu Vysílací věže od Marka Podhorského, která mapuje všechny důležité televizní a rozhlasové vysílače v České republice. Publikaci vydalo na sklonku loňského roku vydavatelství fraytag a berndt Praha ve spolupráci s Českými Radiokomunikacemi.

Mux 1 - pokrytí Jeseník Praděd

Mapa teoretického pokrytí digitálního vysílání České televize z vysílače Praděd (Zdroj: České Radiokomunikace)

Digitální vysílání z Pradědu odstartuje 1. října

Ale zpět k „operaci Praděd“. Po výměně vysílací antény se 29. září vrátí analogové programy ČT 1, ČT 2 a Nova do hlavního anténního systému a o půlnoci z 30. září na 1. října odstartuje na kanálu 36 digitální vysílání České televize. Zpočátku zkušební, zahájení řádného vysílání ČT předpokládá v ranních hodinách 1. října. Spuštěním Pradědu se zvýší pokrytí veřejnoprávního multiplexu o 2,2 procenta obyvatel České republiky (sám Praděd samozřejmě teoreticky pokryje mnohem větší populaci, řada diváků v jeho dosahu však přijímá digitální signál z jiných vysílačů). Celkově pak pokrytí digitálním signálem České televize stoupne na 99,6 procenta populace. Zákon přitom ČT ukládá, aby pozemní cestou pokrývala alespoň 95 procent obyvatel České republiky.

Další dvě digitální sítě s komerčními televizemi, multiplexy 2 a 3, mají z Pradědu zahájit vysílání na konci října příštího roku. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) by však rád jejich start uspíšil. V případě multiplexu 2 a analogové Novy by to nemuselo být tak nereálné. Digitální síť 2 totiž má vysílat na kanálu 53, na kterém nyní vysílá analogová Nova, přechod na digitální vysílání tu tedy proběhne „střihem“ – stejně jako letos v září u analogové ČT 2 a veřejnoprávního multiplexu. Podle platného vládního harmonogramu digitalizace by analogové programy ČT 1 a Novy měly na Pradědu ukončit vysílání nejpozději ke konci října příštího roku, ale mohou i dříve.

Dotkne se vás vypínání analogové ČT 2 a start digitálního vysílání z Pradědu?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.