Hlavní navigace

Zdeněk Zajíček: Čekám spíše lobbing ve prospěch diginovely

17. 7. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 322915
17. 7. 2007

I když je finální návrh diginovely, který v pondělí dopoledne na potřetí schválila Legislativní rada vlády, spíše nepříjemným překvapením pro současné komerční televize, její autor a náměstek ministra vnitra pro informatiku Zdeněk Zajíček předpokládá, že projde beze změn i vládou. V tuto chvíli čekám spíše lobbing ve prospěch přijetí této novely, řekl Zajíček ve večerních Událostech, komentářích na České televizi.

VIDEO: Rozhovor náměstka Zdeňka Zajíčka pro Události, komentáře (16.7.2007)

Podle Zajíčka je text novely pro komerční televize „nepochybně překvapením“. Nicméně otevření trhu znamená otevření cesty i pro nové programy televize Nova, komentoval Zajíček ustanovení novely, podle něhož by licenci pro zemské digitální vysílání měli napříště dostávat všichni zájemci, kteří splní zákonem stanovené podmínky, stejně jako to nyní funguje při udělování licencí pro kabelové nebo satelitní vysílání.

Určitě se budou ucházet o přízeň diváků i ony televize, které dnes mají licence-nelicence pro digitální vysílání, ale určitě si myslím, že se o ně budou ucházet i další zájemci, nastínil Zajíček představu, že by se do hry o prostor v zemských digitálních multiplexech měly dostat i další společnosti. Ačkoli licence udělené novým a lehčím způsobem bude možné uplatnit až po vypnutí analogového vysílání v České republice, tedy nejdříve v říjnu 2010 a nejpozději v roce 2012, Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) je podle náměstka bude moci vydávat už dříve.

MM socky3

Licenci budou moci žadatelé získat už teď, ale vysílat budou moci až ve chvíli, kdy se vypne analogové vysílání. Pak zde bude moci být více digitálních sítí, vysvětlil Zajíček. Jak dále dodal, do jedné digitální sítě se vejde až pět televizních programů. Dosavadní platný, ale právně nevymahatelný Technický plán přechodu na zemské digitální vysílání (TTP) od Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) přitom počítal s maximálně čtyřmi televizními programy v jednom multiplexu.

Zajíček také potvrdil, že ne každý, kdo získá od RRTV licenci pro zemské digitální vysílání, bude ve skutečnosti také vysílat. Samy televize budou muset jednat s operátory sítí, budou se muset domluvit s partnery na trhu, řekl. Šanci diginovely na projednání ve vládě, kde se ocitne již tuto středu 18. července, vidí Zajíček jako dobrou. Na věci týkající se televizního vysílání většinou neexistuje shodný názor, ale jsem přesvědčený, že tato diginovela projde, dodal.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.