Hladce a bez jakýchkoli zásadních negativních dopadů proběhnul v České republice přechod ze zemského analogového na zemské digitální televizní vysílání. V závěrečné zprávě k naplňování Technického plánu přechodu (TPP) k digitálnímu vysílání, kterou dnes zveřejnil, to konstatuje Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Přidal se tak k Národní koordinační skupině pro digitalizaci televizního vysílání, která svůj závěrečný účet předložila již minulý měsíc a ukončila činnost.
K TÉMATU: NKS předložila závěrečný účet české televizní digitalizace a ukončila činnost
Společně se závěrečnou zprávou zveřejnil ČTÚ i výsledky závěrečného výzkumu od Karolíny Kolesárové a Ivana Tomka, zpracovaného na základě dat od agentury STEM/MARK. Z něj například vyplývá, že diváci vnímají po přechodu na digitální vysílání jen mírné zlepšení kvality a obsahové rozmanitosti programové nabídky. “Třetina domácností přijímá televizní vysílání ve formátu vysokého rozlišení (HDTV) a 71 procent z nich má pocit, že obraz je kvalitnější,” uvedl mluvčí ČTÚ František Malina.
ČTĚTE TAKÉ: Vláda schválila závěrečnou zprávu digitalizace. NKS ji hodnotí jako velký úspěch
“Digitalizace znamenala pro téměř polovinu domácností pouze mírnou zátěž rozpočtu a pro skoro 40 procent domácností pak vůbec žádnou. Naopak pro zbylých cca 10 procent znamenala výraznou zátěž,” stojí v závěrech výzkumu. Češi podle dokumentu projevovali jen velmi vlažný zájem o nové technologie, jako je 3D vysílání. O to se zajímala pouze čtvrtina tuzemských domácností. “Zájem obyvatel investovat do souvisejícího vybavení domácnosti klesá,” upozorňuje výzkum.
Závěrečná zpráva ČTÚ o naplňování Technického plánu přechodu na DVB-TZávěrečná zpráva ČTÚ je vyvrcholením osmi dílčích monitorovacích zpráv, které úřad k průběhu televizní digitalizace vydával od roku 2008 každý půlrok. „Přechod na zemské digitální televizní vysílání proběhl v České republice hladce, bez jakýchkoliv zásadních negativních dopadů na diváckou veřejnost a dokonce se ho podařilo o čtyři měsíce zkrátit. A to i přesto, že celý proces zpočátku komplikovaly nutné legislativní úpravy a lokální nedostatek potřebných rádiových kmitočtů zapříčiněný předstihem přechodu oproti některým sousedním zemím,“ konstatuje předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák.
„Jeden přechod tedy úspěšně skončil, ale již nyní je třeba uvažovat o podmínkách pro další technologický rozvoj (DVB-T2). ČTÚ proto již nyní činí nezbytné kroky, aby jej mohl koordinovat s obdobným procesem v sousedních státech. Musíme být plně připraveni na Světovou radiokomunikační konferenci WRC 2015, která by měla v tomto ohledu přijmout zásadní rozhodnutí. Předpokládáme rovněž, že i nová státní politika Digitální Česko II. bude této oblasti věnovat značný prostor a jsme připraveni spolupracovat s ministerstvem průmyslu a obchodu na formulaci jejich základních parametrů,” dodal Dvořák.
IX. vlna výzkumu k televizní digitalizaci – 2012