Hlavní navigace

Žebříček nejprodávanějších e-knih v lednu: nejvíce stále táhnou Seveřané

5. 2. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Do žebříčku se dostal i americký autor bestsellerů Steve Barry, který prodává 70 procent svých titulů v elektronické podobě.

Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) zveřejnil žebříček deseti nejprodávanějších e-knih za leden. Na prvních příčkách se i tentokrát udrželi severští autoři. Zdaleka nejprodávanější elektronickou kniha byl Sněhulák, od Jo Nesbøa, který se v žebříčku drží už od května loňského roku, kdy jej na základě údajů od distributorů e-knih (Kosmas.cz, Palmknihy.cz, eReading.cz a nově také Databook.cz) sestavuje SČKN. Mezi pětici Seveřanů se dokázal tentokrát vměstnat ekonom Tomáš Sedláček s e-knihou Ekonomie dobra a zla

Žebříček devíti nejprodávanějších e-knih v lednu 2013 dle SČKN

  1. Jo Nesbø: Sněhulák (Kniha Zlín)
  2. Jonas Jonasson: Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel (Panteon)
  3. Lars Kepler: Svědkyně ohně  (Host)
  4. Jo Nesbø: Spasitel (Kniha Zlín)
  5. Tomáš Sedláček: Ekonomie dobra a zla (65. pole)
  6. Jo Nesbø: Nemesis (Kniha Zlín)
  7. Kateřina Tučková: Žitkovské bohyně (Host)
  8. Steve Berry: Kolumbova záhada  (Domino)
  9. Jeffery Deaver: Tvůj stín (Domino)

Zdroj: SČKN

Poprvé se v žebříčku objevily e-knihy z nakladatelství Domino, konkrétně Kolumbova záhada od Steva Berryho a Tvůj stín od Jefferyho Deavera. Právě Steve Berry v prosinci v rozhovoru pro Reflex prozradil, že 70 procent jeho prodaných titulů tvoří e-knihy a jen 30 procent tištěné knihy.

WT100 persony2 (Ilinčev aspol)

E-revoluce z let 2008 a 2009 skončila – e-knihy vyhrály. Aspoň na americkém kontinentě. Vím, že Evropu to ještě příliš nezasáhlo, ale dejte na mě, e-revoluce letí směrem na východ a brzy dostihne i vás. Zeptejte se v Británii, ta už je nakažená, uvedl Berry v rozhovoru s Kateřinou Kadlecovou.

V Česku se prodeje nejúspěšnějších knižních titulů v elektronické podobě počítají na stovky kusů měsíčně. Sněhuláka od Nesbø se v elektronické podobě prodává i přes tisíc kusů za měsíc. Loni se na tuzemském trhu prodalo přibližně 200 tisíc e-knih. Například brněnskému nakladatelství Jota tvořily loni tržby z elektronických knih 1,5 procent celkových tržeb.

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.