Hlavní navigace

Zelený Seznam

1. 11. 1999
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Zajímavou ekologickou doktrínu přijal před nedávnem Seznam. Ne snad, že by se Ivo Lukačovič chtěl stát předsedou Hnutí Duha nebo Dětí Země, to tedy opravdu ne. Snaží se však minimalizovat objem dat, která jsou přenášena po Internetových linkách tím, že rozkládá servery k více poskytovatelům.

Seznam tuto technologii nazývá ECOi a jejím nasazením se snaží prospět všem stranám. Poskytovatelům tím, že snižuje zátěž jejich peeringových linek, uživatelům tím, že jim umožňuje rychlejší přísup ke svým stránkám a nakonec i sobě tím, že mu kvalitnější služby přivedou více návštěvníků. Princip této technologie je přitom celkem jednoduchý.

Největší objem dat, která jsou ze Seznamu přenášena, tvoří obrázky. Podle informací přímo ze Seznamu činí přibližně dvě třetiny datového toku, což jsou – převedeno do absolutních čísel – řádově megabity. Doposud byl obrázkový server jen jeden a to vedlo k poměrně značné zátěži peerigových linek poskytovatele, u něhož byl umístěn (CESNET, resp. Global One). Zatěžoval se samozřejmě i switch v NIXu, ale tam by už nyní po jeho výměně za modernější neměl být žádný problém.

Seznam ovšem před několika týdny vymyslel zlepšovák a obrázkové servery distribuoval k několika dalším poskytovatelům. Systém přitom u každého návštěvníka, který přijde, okamžitě rozezná podle jeho IP adresy, od kterého poskytovatele přichází, a podle toho mu do HTML dané stránky dynamicky dosadí konkrétní server, který má „nejblíže“. V současné době tak existují čtyři: imt.seznam.cz (u Internet OnLine), imi.seznam.cz (IPEX), imo.seznam.cz (Global One) a konečně imc.seznam.cz (CESNET). Ten je také nastaven jako implicitní, což znamená, že pokud je návštěvník od kteréhokoli poskytovatele, u něhož není zvláštní server, je nasměrován právě k CESNETu. Podle Petra Šnajdra, technického ředitele Seznamu, to však není nutně definitivní řešení a je možné, že se umístění defaultního serveru bude měnit; uvažuje se přitom o Internet OnLine.

KL24

Tento způsob ekologického chování serverů je nepochybně zajímavý, ovšem samozřejmě má smysl pouze u gigantů, jako je Seznam. Je proto nepravděpodobné, že by své uplatnění našel i u další serverů, zvláště když úroveň peeringu v poslední době pomalu, ale jistě stoupá na 100 Mb/s každý s každým, což lze – parafrází prohlášení Rolls Royce o motorech jejich vozů – označit za dostatečné.

Marek Antoš

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).