Hlavní navigace

Zimní čas = radost televizí z prodlouženého prime time

30. 10. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
Taky vás potěšilo, že jste si mohli na dnešek o hodinu přispat? Ještě větší radost z příchodu zimního času mají šéfové skladby televizních programů. Ode dneška bude o hodinu dříve tma, což znamená, že dost velká část televizních diváků usedne k obrazovce právě o hodinu dřív. A to se promítne do vyšší sledovanosti i do větších zisků z prodeje reklamy. Jestliže do včerejška začínal televizní prime time v šest hodin večer, ode dneška začíná už v pět.

Z letmého pohledu do podvečerních programů hlavních českých televizí není moc znát, že by se scheduleři na změnu letního času na zimní nějak připravili. Česká televize dává na Jedničce od 17 hodin letitou soutěž AZ kvíz, Nova stabilně Odpolední Televizní noviny, Prima romantické filmy a regionální zpravodajství RTA a R1, Barrandov telenovelu a kulinářský magazín. Jinými slovy, pokud někdo na dřívější tmě vydělá, bude to patrně Nova se svým odpoledním zpravodajstvím.

Podvečer je přitom ideální čas, kdy nahnat sledovanost za poměrně rozumnou cenu a vylepšit si tak celodenní podíl na publiku. To už před lety moc dobře pochopila právě Nova, když začala před sedmou hodinou večer vysílat nekonečný denní seriál Ulice, před který později doplnila Odpolední Televizní noviny. A své o podvečerní sledovanosti ví i Prima, jejíž low cost kulinářská soutěž Prostřeno! láme rekordy a oslovuje milionové publikum. Potom nevadí, když se nějaký večer po 20. hodině nedaří – podvečer takové prohry lehce vyrovná.

Nova s Primou mají navíc v podvečerním vysílání výhodu, protože pochopily, že divák potřebuje mít jistotu, kdy co uvidí, a každý den tak ve stejný čas nabízejí tytéž pořady. Což se třeba o programu ČT 1 říct nedá. Jednička sice drží formát, takže od půl šesté podvečer nabízí magazíny, ale každý všední den nějaký jiný. Zapnete-li tedy ČT 1 o půl šesté v pondělí, vidíte Kuchařskou pohotovost, v úterý Hodinového manžela, ve středu Zahradu pod lupou, ve čtvrtek Bydlení je hra a v pátek Hoby naší doby.

ICTZ23

Marně si zkouším představit, co by asi říkal divák Primy, kdyby mu televize v čase pořadu Prostřeno! najednou naservírovala Vrabce v hrsti a další den třeba Jak se staví sen. Zapamatoval by si, který den jde Prostřeno? Dokázal by se do toho dne strefit, nebo by o něj tenhle pořad prostě přišel? Podvečerem se dá nahnat celodenní sledovanost, ale dá se v něm i ztrácet. ČT 1 to moc dobře ví, vždyť se jím od začátku letošního roku snažila posilovat opakováním populárních původních seriálů. Jenže pak do něj Nova přesunula telenovelu Tisíc a jedna noc, kterou sledovali ti samí důchodci jako Jedničku, a bylo po úspěchu.

Možná by nebylo marné, kdyby si velké plnoformátové televize udělaly z podvečerních časů takové přípravky zajímavých formátů pro skutečný prime time. A jakmile by se ukázalo, že nějaký pořad opravdu funguje, pokusit se ho divákům nabídnout v prestižnějším čase po 20 hodině. Rozhodně by to vyznělo lépe než podobné experimenty přímo od 20:00, včetně chaotického stahování formátů, které nefungují a nahrazováním něčím, čemu se daří podobně špatně.

Kdy po příchodu z práce doma zapínáte televizi?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.