Hlavní navigace

Zopakují ANO a ODS potřetí komedii s Janou Kasalovou a Václavem Menclem?

16. 5. 2014
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Dvě neúspěšné kandidatury do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání by měly stačit na to, aby obě strany sáhly po přijatelnějších kandidátech. Zejména hnutí ANO by mělo mít více soudnosti.

Největší nárok na místo v Radě má ANO

Doplňující volba jednoho člena Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) se začíná měnit v docela nepovedenou frašku. Vládní hnutí ANO i opoziční ODS trvají na kandidátech Janě Kasalové a Václavu Menclovi, kterým se ani napodruhé nepodařilo po postupu do finální volby na plénu sněmovny dostat potřebný počet hlasů a volba se bude potřetí opakovat úplně od začátku – včetně nominací kandidátů. Připomeňme, že v dosavadních dvou volbách nominovaly své kandidáty jen čtyři parlamentní strany: koaliční hnutí ANO a KDU-ČSL a opoziční ODS a KSČM. Naopak sociální demokraté, TOP 09 a Úsvit své kandidáty nepostavili.

Komunisté dvakrát za sebou novinovali někdejšího člena a místopředsedu RRTV Daniela Nováka, lidovci v první volbě regionálního politika z Ostravska Petra Adamce, v druhé pak dalšího regionálního politika z Karlovarska Marka Poledníčka. Od začátku však bylo celkem jasné, že z hlediska poměrného zastoupení v RRTV má právo obsadit jedno volné místo ve „velké“ mediální radě hnutí ANO Andreje Babiše, které v ní zatím nemá žádného zástupce, byť jde o druhou nejsilnější politickou stranu dle výsledků loňských předčasných voleb do Poslanecké sněmovny a nejsilnější partaj podle aktuálních výzkumů volebních preferencí.


Foto: Ondřej Hošt, DigiZone.cz

Kandidaturu Jany Kasalové do RRTV prosadil v ANO poslanec Martin Komárek, předseda Volebního výboru Poslanecké sněmovny

Jana Kasalová není přijatelný kandidát

Dá se říci, že ANO by mělo místo v RRTV jisté, kdyby přišlo s nějakým přijatelným kandidátem. Tím však Jana Kasalová není. Nejen poslanci mají v živé paměti rozbroje, které způsobily její dvě kandidatury na generální ředitelku České televize. Jana Kasalová se v roce 2003 i 2009 probojovala až do finále konkurzu, v obou případech ji ale nakonec porazil Jiří Janeček. O Kasalové se tehdy mluvilo jako o kandidátce ODS, byť její propojení s touto stranou nikdo přímo neprokázal. Za hnutí ANO ji do vysílací rady prosazuje poslanec Martin Komárek, který je předsedou vlivného Volebního výboru sněmovny – právě ten má na starosti volby členů mediálních rad.

ANO razí myšlenku nepolitických kandidátů do mediálních rad a jako takovým jim nechce dopředu domlouvat politickou podporu u dalších stran. Ukazuje se však, že takový postup se ve sněmovně nesetkává s pochopením. Přeci jenom, jakékoli volby v sobě skýtají potenciál obchodování mezi poslaneckými kluby – vy nám podpoříte toho a my vám toho, případně vy podpoříte ten zákon a my zas ten. U volby členů RRTV se to přímo nabízí, protože na rozdíl od „malých“ mediálních rad České televize, Českého rozhlasu a České tiskové kanceláře kandidáty ze zákona navrhují samy parlamentní strany, nikoli občanská sdružení a nezávislé organizace (za které se často schovávají straničtí kandidáti).

Dosavadní ředitelka vývoje pořadů a programových formátů České televize Jana Kasalová s ředitelem výroby Václavem Myslíkem.
Foto: Česká televize

Jana Kasalová (na snímku s ředitelem výroby České televize Václavem Myslíkem) je vnímána velmi kontroverzně, a tato pověst ji dvakrát připravila o možnost vyhrát konkurz na generální ředitelku ČT

Proč ANO nepostavilo více nominací?

Hnutí ANO má opravdu nárok mít vlastní(ho) zástupce v RRTV, a uznat by to měly i všechny ostatní parlamentní strany. Vždyť taková ODS má ve velké mediální radě tolik členů, že to rozhodně neodpovídá jejímu současnému postavení v dolní komoře Parlamentu. Pokud by byli zástupci všech parlamentních stran soudní, nestavěli by kandidáty na jedno volné místo v RRTV vůbec a nechali by nominace pouze na hnutí ANO. Ostatně, „Babišovci“ by mohli navrhnout více jmen, nejen Janu Kasalovou, a ukázalo by se, kdo by nakonec získal největší podporu napříč politickým spektrem. Trvat ale sveřepě právě na Kasalové se nevyplácí.

Bude opravdu zajímavé sledovat, zda i do třetí samostatné volby jednoho člena RRTV nominuje ANO opět Janu Kasalovou (a ODS Václava Mencla). Pak už by šlo opravdu o tragikomedii – tedy pakliže by se mezitím ANO nepodařilo zákulisně dohodnout svojí kandidátce patřičnou podporu. To je však po dvou neúspěšných pokusech velmi nepravděpodobné. Stejně tak je ale nepravděpodobné, že se ANO, respektive Martin Komárek, kandidatury Jany Kasalové do RRTV jen tak lehce vzdají. Pokud to nevyjde v této volbě, nejpozději v létě přijde volba další – v RRTV se uvolní další místo po Kateřině Kalistové, donedávna předsedkyni Rady a nyní řadové člence RRTV, která je zároveň první náměstkyní lidoveckého ministra kultury Daniela Hermana (za sociální demokracii). I druhé volné místo v RRTV by z hlediska zachování proporčního rozdělení sil mělo získat hnutí ANO.

ICTZ23


Foto: Ondřej Hošt, DigiZone.cz

Nejpozději v létě vypíše sněmovna nominace na volbu dalšího člena RRTV, na uvolněné místo po Kateřině Kalistové

Každý radní za ANO bude v potenciálním střetu zájmů

Kandidáti Babišova hnutí to ale budou mít těžké, protože budou pod neustálým podezřením střetu zájmů: Andrej Babiš je majitelem mnoha médií, mj. nejposlouchanějšího českého Rádia Impuls a trojice hudebních kanálů Óčko, které podléhají regulaci RRTV. Jakýkoli zástupce ANO ve vysílací radě tudíž bude dopředu podezřelý z toho, že bude Babišovým médiím nadržovat. Odbourat tohle podezření lze jedině tak, že hnutí ANO navrhne takové kandidáty, kteří požívají všeobecné úcty, jsou morálně bezúhonní a nejde jim o politickou kariéru. Takové lidi ale aby člověk pohledal… Každopádně představa, že v RRTV nebude zástupce druhé nejsilnější parlamentní strany, je rovněž zcestná.

Vždyť ANO by časem mohlo aspirovat i na post předsedy RRTV, který i v dobách pravicových vlád ODS zastávali zástupci ČSSD. Jenže jak potom vyřešit ono dilema případného střetu zájmů? Je to zapeklitá otázka, o které by se mělo veřejně mluvit na parlamentní půdě. Nárok ANO na místa v RRTV je nepopiratelný, nebezpečí střetu zájmů jejich zástupců v Radě také. Jaký zájem převáží a proč? Kdo kromě ANO ho podpoří, případně za co? Tyto otázky bychom si měli klást a žádat na ně odpovědi. Regulace audiovizuálních médií je velmi ošemetná věc, která má co do činění se svobodou slova, a proto by volba členů RRTV neměla jen tak zapadnout.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.