Hlavní navigace

Zpravodaj Z1 a reportéři Reflexu přepadeni vojáky v Gruzii

13. 8. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

13. 8. 2008

AKTUALIZOVÁNO Zvláštního zpravodaje televize Z1 Ondřeje Pořízka a reportéry týdeníku Reflex Marka Hudemu a Tomáše Tesaře přepadli dnes v oblasti gruzínského města Gori polovojenské jednotky náležící k jihoosetským separatistům. Informovaly o tom mluvčí televize Z1 a vydavatelství Ringier ČR Ivana Dubášová a Kateřina Kuchařová. Vojáci odebrali novinářům automobil a veškerou techniku včetně mobilních telefonů.

Čeští novináři tak byli několik hodin odříznuti od spojení s jejich mateřskými redakcemi. O přepadení reportérů Reflexu informoval redakci zpravodaj České televize Jakub Szántó, který se rovněž pohybuje na místě. Město Gori se nachází ve vnitrozemí Gruzie, několik kilometrů od sporné hranice s Jižní Osetií, o niž se Gruzie pře s Ruskem, a kvůli které v pátek propuknul mezi oběma zeměmi otevřený válečný konflikt.

V Gori a okolí se nyní pohybují jednotky jihoosetské armády, která spolupracuje s Rusy, a rabují. Při cestě do Gori nás zastavili ozbrojení muži a přinutili nás z vozu vystoupit. Vzali nám auto i s technikou a odjeli. Neprošacovali nás, takže nám zůstaly jenom věci, které jsme měli po kapsách. Kolegové z Reflexu přišli také o své pasy, cituje mluvčí televize Z1 zvláštního zpravodaje Ondřeje Pořízka.

Podle Dubášové jsou už štáb televize Z1 i reportéři Reflexu v bezpečí a čekají na možnost návratu do gruzínské metropole Tbilisi, která je plně pod kontrolou Gruzie. Před několika minutami se podařilo navázat kontakt s reportéry časopisu Reflex v Gruzii. Podle posledních informací jsou nyní ve městě Gori v doprovodu ruské armády, která se chová vstřícně, doplnila informaci mluvčí Ringieru Kateřina Kuchařová.

AKTUALIZOVÁNO 17:48 – Reportérům Reflexu Marku Hudemovi a Tomáši Tesařovi a jejich kolegům z televize Z1, kteří byli přepadeni a okradeni nedaleko gruzínského města Gori, se podařilo přejít z oblasti, která je pod kontrolou ruské armády, do bezpečné části země. Z Gori je odvezl ruský obrněný transportér směrem na Tbilisi, další zhruba dva kilometry urazili pěšky a nakonec jim zastavila gruzínská sanitka, sdělila mluvčí vydavatelství Ringier ČR Kateřina Kuchařová.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.