Hlavní navigace

Zpravodajci na českém webu: přehled zpravodajských serverů

13. 2. 2008
Doba čtení: 13 minut

Sdílet

 Autor: 74287
Všeobecné zpravodajské servery patří k nejvyužívanějším službám Internetu. Na českém webu lze najít hned několik rozdílných koncepcí zpracování internetového zpravodajství, které reprezentuje největší šestka zpravodajských serverů. V čem se liší, jak si stojí v návštěvnosti a jaké možnosti pro svůj další rozvoj by mohly využít?

Poznámka redakce: článek je součástí miniseriálu o českých zpravodajských serverech. První díl rozdělil zpravodajství na všeobecné a odborné a nastínil současné možnosti personalizova­ných zpráv.

iDnes

V současné době se jedná o nejnavštěvo­vanější zpravodajský server (nejen kvůli nově integrovaným Jízdním řádům). Tento deset let starý web nabízí široké spektrum informací z nejrůznějších všeobecně potřebných témat (zprávy z domova a ze světa), ale také výuku angličtiny, názorovou Kavárnu či Technet (informace ze světa vědy, Internetu, počítačů či fotografie), sportovní rubriku (asi nejširší na českém Internetu), zajímavostí jsou také speciály věnované důležitým aktuálním událostem (např. válka Izraele s Libanonem, volba presidenta aj.).

Důležitou a oblíbenou službou jsou online rozhovory se zajímavými hosty, do kterých se zapojují sami čtenáři (mezi odpovídajícími byli Jan Saudek, Martina Sáblíková či Jan Švejnar). Jedná se o službu nabízenou i na jiných zpravodajských serverech a je to věc pro internetovou žurnalistiku typická a originální. Mezi další podobně koncipované služby patří také online sportovní přenosy ve formě textového zpravodajství.

Také blogování je na tomto serveru velice populární (k dispozici je velice sofistikovaný redakční systém, který ale tím, že je převzatý od slovenského SME.sk, stále ještě trpí dětskými, především diakritickými, nemocemi). K tomu, aby se váš článek dostal na titulní stránku rubriky Blog, se musí zalíbit korektorům – tedy nesmí obsahovat zásadní pravopisné chyby a musí mít zajímavou myšlenku. Do plnohodnotného zpravodajství však proniknou jen ty nejlepší a zcela mimořádně. Průkopníkem v této oblasti je pak Kulturní rubrika, kam nějaký text čas od času pronikne.

Zajímavý je také motivační program pro čtenáře, který nese název Dukáty – za každou zobrazenou stránku získá registrovaný uživatel jeden dukát. Ty potom může vyměňovat za různé dárky (propagační předměty MF Dnes, VHS, CD, …). Pro pravidelného čtenáře to jsou sice jen drobnosti, ale i tak princip „čím víc užívám službu zdarma, tím víc dárků dostávám,“ může být jistě pro tento server zajímavým a užitečným marketingovým nástrojem.

iDnes

Pokud hovoříme o možnostech rozvoje iDnes, který je vlastněn mediální skupinou Mafra, pak by se mohlo jednat především o možnost personalizované domovské stránky, například možnosti nastavení pořadí zpráv, výpis komentářů či glosy dne, změna barevného schématu či fontu, což by mohlo být silným lákadlem pro mnohé uživatele. Dále pak věnování se minoritnějším tématům – angličtinu by mohla doplnit němčina či francouzština, zpravodajství by mohlo být silněji zaměřené na kraje a regionální události, rubrika Kultura by mohla být doplněna básněmi či fotografiemi (například nějaký top výběr ze serveru Rajče.net, spadající pod stejného provozovatele).

Zajímavé by mohlo být také intenzivnější propojení s portálem Klikni, který nabízí velice zajímavý freemail či katalog webových stránek. Možnosti progresivního růstu budou také jistě souviset z rozvojem videa, které začne prosakovat do různých a stále odlišnějších oblastí – nejen do klasického „zprávařství“, ale také do kultury, sportu či jazykové výuky (což by mohlo být zajímavým magnetem pro další nové uživatele).

Novinky

Také ve prospěch návštěvnosti tohoto zpravodajského serveru přispívají jiné záležitosti, než jen kvalita či složení obsahu. Jeho silným zdrojem návštěvnosti je blízkost nejnavštěvova­nějšího serveru českého Internetu Seznam.cz. Tento server staví pak na spolupráci Seznamu a deníku Právo. Nestaví ani tak na širokém a hlubokém zpravodajství, doplněném profesionálními analýzami, jako na rychlosti a přehlednosti zpráv. Zprávy jsou kratší a psány jednodušším jazykem. To vše vytváří ideální místo, pokud potřebujete zprávy rychle „zachytit“ a zbytek ponechat na sobě. Vše je tedy podřízeno především uživateli spěchajícímu.

Také zde naleznete online rozhovory se zajímavými osobnostmi či sportovní přenosy – prim hraje hokej a fotbal. Naleznete zde také televizní program. Zajímavá je častá reklama na online sázkovou kancelář. O integraci s dalšími službami, jako je e-mail či katalog odkazů, hovořit nelze. Důvod je zřejmý – na projektu pracuje Seznam, který to vše nabízí v míře plné.

Zatímco Mafra sází na sólo přístup, Seznam se snaží o zajímavý projekt ve spolupráci s poměrně čtenými novinami. Technologické zázraky zatím čekat nelze, pokud Seznam nepřitlačí na pilu a nezačne integrovat zpravodajství do svých projektů a služeb. V této perspektivě by mohlo být zajímavé propojit projekt Lidé s jistou formou získávání informací, nebo naopak nabídky zpráv. Ke škodě by nemusely být ani integrované chatovací místnosti k vybraným článkům, které by možná učinily diskuse, které se stejně jako téměř všude potýkají s vulgarismem, hrubostí a krajní myšlenkovou plochostí, o mnoho zajímavějšími. Obzvláště pokud by se do nich zapojili (polo)profesionální moderátoři.

Novinky.cz

To ostatně potvrzuje také záměr Seznamu zapojit do Novinek svůj video portál Stream. Což by mohl být velice zajímavý krok v zpravodajském prostředí, které by potvrdilo integrační procesy (napříč všemi formami médií). Zajímavé by následně bylo sledovat reakce největšího konkurenta, tedy iDnes. Podle vyjádření tiskové mluvčí Seznamu by se již za několik málo týdnů mělo spustit samostatné vysílání zpráv (zatím jen betaverze je na video.novinky­.cz). Dlouhodobě směřujeme zatím k jedinému cíli: přetvořit Stream ve skutečnou internetovou televizi s tím obsahovým rejstříkem, jaký diváci od televize čekají: zábavou, zpravodajstvím, filmy, diváckým obsahem, dodává Rita Gabrielová.

Novinkám by také možná slušel nějaký sofistikovaný motivační systém pro čtenáře, což bude možná jedna z výzev, na kterou budou muset server brzy reagovat.

Jestli jsou Novinky navštěvovanější kvůli Seznamu, ale posoudíme jen těžko (ne vše lze z NetMonitoru vyčíst). Jisté je, že ač jsou Novinky a iDnes koncepčně odlišné, obě mají své příznivce a pravidelné návštěvníky.

Lidovky

Také Lidové noviny mají svůj silný otisk v moři jedniček a nul. Jsou to právě Lidovky, které nabízejí dvě vlastní radiové stanice a snaží se být jistou zpravodajskou alternativou. Mafra, která stojí i za tímto projektem, se zde snaží vsadit na jiný způsob práce. Lidovky si nekladou za cíl být první s aktuálními informacemi a oslovit nejširší spektrum čtenářů. Heslo novin i serveru by se dalo pojmout jako: „Důležitější než dostat informace ihned je dostat je kvalitně“. Rychlost publikování se nesnaží být na úkor kvality. Nalezneme zde komentáře snad ze všech stran i vlastního stálého politického komentátora Bohumila Doležala.

Zde se však projevuje zvláštní přístup k webové podobě stánek. Na titulce sice nalezneme komentáře, Neviditelného psa a mnoho dalšího, ale chybí zde ty drobnosti, kvůli kterým tyto papírové noviny často vlastně kupujeme – číslo či výrok dne, sloupek poezie, …

Tyto drobnosti, které by vydavatele vlastně nic nestály a mohly by zde získat daleko širší prostor, zde zřejmě postrádá mnoho pravidelných čtenářů. Přitom právě básníků neznámých či neobjevených, nebo zdarma dostupných by bylo velké množství, stejně jako obrazů či fotografii. Za malý díl práce by tak Lidovky mohly výrazně nabýt na zajímavosti.

Lidovky.cz

Pro informatiky a jiné počítačové nadšence je potěšující také rubrika věnovaná tomuto tématu, ve které naleznete také pravidelné glosy. Zajímavým tématem jsou referáty, tedy místo, kde jsou nashromážděné studijní materiály potřebné pro snadné zpracování referátu na základní či střední škole či přípravě na maturitu. Tématicky si však nejsem zcela jist, zda toto téma útočí na hlavní čtenářskou skupinu LN. Pokud je však cílem přilákat „novou generaci“ čtenářů, pak se nemusí jednat o špatný nápad.

Celkově je potřeba říci, že server Lidovky.cz není optimálním místem pro ty, kdo potřebují získat rychle a srozumitelně informace během pár minut. Také lidi, kterým jsou na obtíž delší souvětí či hraní si se slovy, tento zpravodajský server asi příliš neosloví. Pokud však hledáte komentář k nějaké zajímavé události, nebo máte rádi jazykomalebné články, pak je tento server ideálním sekundárním zdrojem informací. Je určen (stejně jako LN samotné) pro lidi, kteří si před profilací vlastních názorů rádi vyslechnou druhé a hledí na okolní svět v perspektivě. Titulní strana není v kontextu řečeného špatně řešená a symbióza s jinými druhy médií (konkrétně řečeno s rádii) není rozhodně krok špatným směrem. Lidovky tedy mají stále co nabídnout.

iHNed

Zpravodajský server Hospodářských novin není na trhu s informacemi žádný otloukánek či nováček. Naleznete zde strohé, ale přehledné prostředí, které působí chladným a racionálním dojmem. Těžištěm celého serveru je ekonomické zpravodajství. Také ostatní rubriky jsou viděny optikou ekonomů (což se ale nedá říci například o rubrice Sport).

Tento projekt je zacílen na jasnou skupinu čtenářů – obchodníky, ekonomy, podnikatele, manažery, analytiky, investory. A právě pro ně se snaží připravit co nejlepší servis. Počítá se také již s jistou počítačovou gramotností či technickou vybaveností. A tak není problém předložit čtenářům například živé video streamy – například věnované přednášce Jana Švejnara na ZČU v Plzni.

Až překvapivě kvalitně je udělána rubrika věnující se technice a informatice. I když náhledové obrázky pokulhávají, obsahu článku pro širší veřejnost lze vytknout jen jednotlivé drobnosti (ostatně nalézt článek, který by se nám zdál zcela ideální, aniž bychom jeho autory byli my sami, není zrovna jednoduchý úkol). Jen drobná poznámka k dělení rubrik: na jednotlivá označení je potřeba si trochu zvyknout, ale nováček bude mít potíže rozhodnout, který článek spadá do rubriky Open-source a který do Software a podobně.

IHned.cz

Je zajímavé sledovat, jak tento server předpokládá za svého čtenáře typického muže – manažera, pro kterého je zajímavá kromě ekonomiky a obecného zpravodajství také rubrika Sportu a Auto-moto. Dále snad ještě Kultura a nanejvýš Cestování. Je zajímavé, že chybí přílohy o kosmetice, zdravé výživě, hubnutí, … Tedy právě ty rubriky, které by zřejmě jako doplňkové vyhledávaly čtenářky z LadyWebu, který neměl dlouhého trvání.

Celkově lze o iHNed říci, že se jedná o zajímavě a velice promyšleně vytvořený projekt, který leží na pomezí široké veřejnosti a odborného publika. Právě takové texty bývá zpravidla velice náročné tvořit. Při pohledu na koncepci celého webu lze říci, že se zde mnohé povedlo a i přes drobné nedodělky a drobnosti (náhledové obrázky u článků, nesymetrické hlavní stránky a podobně) se jedná nejen o velice dobrý doplněk papírového vydání, ale také o kvalitní samostatné médium.

České noviny

V této kategorii budeme mluvit nejen o Českých novinách, ale také o Sportovních novinách a Finančních novinách. Všechny tyto tři projekty jsou součástí internetového zpravodajství ČTK (ta je médiem sice veřejnoprávním, ale ne příspěvkovou organizací, neboť již od roku 1997 generuje zisk a od roku 1996 nezískává žádné finanční prostředky od státu.). Cíle těchto serverů by měly být totožné s těmi, které má ČTK jako taková: Rychlost – Spolehlivost – Nezávislost (tak alespoň praví její internetové stránky).

Sympatické je střídmé modré prostředí, které vyvolává dojem serióznosti. Orientace není obtížná, snad až na prolínání serverů – Z Českých novin se jedním kliknutím na sekci věnovanou IT dostanete do Finančních novin. Pokud chcete zpátky, musíte kliknout na malý odkaz z nápisem České noviny, umístěný na horním okraji stránky, a následně se objevíte na titulní stránce. Proč patří IT do financí více než do všeobecných zpráv, není příliš zřejmé. Zklamáním je také podivné rozložení stránky, které při běžném rozlišení nechává ležet ladem asi 20 % obrazovky, která již tak není kvůli reklamě nijak příliš široká.

ceskenoviny.cz

Pokud jde o množství informací a jejich aktuálnost, nemá tento server zřejmě příliš mnoho konkurentů, blízkost ČTK je tedy příjemnou vlastností. Také informace nemají příliš mnoho osobního zabarvení, takže je lze dobře použít jako zdroj (samozřejmě správně použitý a citovaný) pro tvorbu vlastních zpráv či článků.

Kategorií a dělení je k dispozici přiměřené množství a působí poměrně promyšleným dojmem. Trochu chudým dojem působí předpověď počasí.

Celý projekt, který se snaží o co nejserióznější a nejpreciznější zpravodajství, sráží rubrika Magazín. Snaha rozšířit portfólium čtenářů působí velice nešikovně. Články jako: Časté psaní SMS může vést k bolesti ruky lze považovat za objevné a užitečné jen stěží. Naleznete zde také videozpravodajství či online rozhovory. Zde je držena linie českého moderního žurnalismu. Zajímavé jsou statistiky návštěvníků (zdroj ČTK):

České noviny.cz

  • 63,75 % čtenářů jsou osoby v aktivním věku 20 – 49 let,
  • 63,74 % muži, 36,26 % ženy,
  • 24,84 % čtenáři s vysokoškolským vzděláním, VOŠ 4,98 %, středoškoláci 39,27 %.

Finanční noviny.cz

  • 63,06 % muži, 36,94 % ženy,
  • vysokoškolské vzdělání 25,73 %, VOŠ 5,23 %,
  • osoby v aktivním věku (20 – 49 let) 73,33 %.

Sportovní noviny.cz

  • 76,17 % čtenářů jsou muži, 23,83 % ženy,
  • čtenáři se středoškolským a vysokoškolským vzděláním a studenti,
  • věková struktura čtenářů 20 – 39 let (47,67 %).

Celkově se jedná o velice zdařilý a rozsáhlý projekt, kterému ovšem možná trochu chybí pevná jednotící ruka. Jeho návštěvníci potřebují jasné a srozumitelné informace, a to se zde docela daří. S tímto ohledem je také tvořen etický kodex, „který se nijak zvláštně neliší od kodexu, který přijal v roce 1998 Syndikát novinářů. Důraz klademe na maximální snahu o objektivitu, vyváženost, zdrojování informací a protože jsme server zpravodajský, neprezentujeme své názory. Ze zprávy nesmí být poznat, co si novinář o dané věci sám myslí.“ říká Karel Petrák, šéfredaktor Českých novin.

Pochopitelný je vztah k blogům, které nejsou k dispozici, protože nejsou již z definice objektivní.

Aktuálně.cz

Na tento projekt, běžící pod patronací Centra, se mnozí dívají jen jako na jakýsi přívěšek k portálu. K tomu do značné míry přispívá mírně chaotický vzhled, ve kterém se není snadné vyznat a plně zorientovat, také design a celkový dojem ze serveru. Design je svěží a působí mladickým energickým dojmem, korespondujícím s tváří Centra. Neusedlý vzhled (na rozdíl od vyloženě konzervativních Českých novin) může pro mnohé čtenáře působit ne zcela maximálně vážným a seriózním dojmem (což se ovšem při bližším pohledu ukáže jako poměrně lichý předsudek).

Celý projekt však při bližším zkoumáním překvapí poměrně širokým spektrem článků, které jsou sice psány jazykem ne příliš květnatým, ale obsahově poměrně kvalitně. V podstatě každý článek může číst každý. Zatímco množství článků se blíží k iHNed či iDnes, styl a způsob podání spíše k Novinkám. Poměrně velký prostor zde dostávají blogy, které jsou určeny pro zajímavé a známé osobnosti. Především se pak činí politici – vždy, když se blíží nějaké politické „haló“, množství příspěvků od politiků snad všech zúčastněných stran prudce roste. Zajímavý je také postoj samotného Aktuálně k blogům: „Přistoupili jsme k blogerské platformě jinak, než je v Česku obvyklé. Blogy pod Aktuálně jsou tzv. V.I.P., mohou si je založit jen významné osobnosti společenského života. Navíc i diskuze je moderovaná, nad úrovní obsahu bdí editor Libor Stejskal, dříve šéfeditor HN a MFD. S konceptem, díky němuž je náš web obohacen o „čtenářský“, nicméně kvalitní obsah, jsme velmi spokojeni. A osobnosti o něj jeví zájem, počet V.I.P. blogerů za necelý rok narostl, “ říká Petr Kapalín, tiskový mluvčí Centra.

aktualne.cz

Za zmínku pak jistě stojí i rubrika nesoucí název B2B. Kdo by čekal nesrozumitelné složité analýzy a texty, kterým rozumí jen bussinesman, bude zklamán. Jedná se o soubor textů, které jsou opět dostupné široké veřejnosti, což je u B2B článků rarita. Jistě ne špatná. Je také zajímavé, že u tohoto projektu nestojí klasické papírové noviny (popřípadě ještě sofistikovanější redakce ČTK). Jedná se o samostatný produkt, který při bližším zkoumání dokazuje, že má rozhodně co nabídnout, ač technologické zajímavosti a moderní trendy zcela nezachycuje. I když jedna nadějná vlaštovka tu je. Jedná se o projekt Vyladěno, který nabízí streamování videa (zatím něco přes 1600 kousků) od amatérských tvůrců, tedy jakousi obdobu Youtube. Projekt je zatím v očekávání dalšího vývoje (ač není zcela nový) a rozhodně bude zajímavé sledovat, jak se mu bude v nejbližších měsících dařit.

Návštěvnost

Návštěvnost prosinec 2007
RU/měsíc PV/měsíc prům. čas/měsíc prům. čas/návštěva návštěvy/měsíc prům. čas/měsíc
Aktuálně.cz 949 654 27 835 671 0:39:46 0:09:50 7 147 430 0:05:17
iDnes.cz 2 864 510 265 139 894 1:19:49 0:16:10 29 335 653 0:07:47
iHned.cz 417 450 6 148 202 0:18:46 0:07:14 1 752 813 0:04:28
Lidovky.cz 430 580 11 659 359 0:34:13 0:11:41 2 157 395 0:06:49
Novinky.cz 2 722 743 121 026 911 1:01:06 0:08:18 40 881 441 0:04:04
Financninoviny.cz 124 205 1 386 441 0:13:17 0:06:04 391 324 0:04:13
Sportovninoviny.cz 42 710 456 432 0:07:22 0:03:15 146 025 0:02:09
Ceskenoviny.cz 178 315 2 232 882 0:13:21 0:05:43 691 148 0:03:26

Zdroj: Netmonitor data za prosinec 2007

MMF23 tip3

Za nedostižitelnou dvojicí iDnes (mj. díky jízdním řádům) a Novinky (mj. díky propojenosti se Seznamem) se nachází Aktuálně (mj. díky blízkosti k Centru). Vypadá to, že se zpravodajství daří především u portálů a vyhledávačů. Konec konců i pro iDnes může hrát přítomnost Klikni, který je však spíše doplňkem. Zajímavé také je, že servery ČTK nedokáží svojí návštěvností dohnat ani iHNed či Lidovky. Zajímavý je vybočující čas na jednu návštěvu u iDnes. To je zřejmě dáno tím, že poměrně dost lidí má tento server nastavený jako home page (tedy celá řada návštěv je z počátku neaktivní – spustíme prohlížeč a jdeme si uvařit kávu či čaj, než „se to načte“).


Poznámka redakce: další díl miniseriálu se bude věnovat problematice etice internetových médií.

Máte svůj oblíbený zpravodajský server? Je to některý z uvedených?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je student PřF MU, publicista. Zajímá se o dění na Internetu, filosofii a fotografii.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).