Hlavní navigace

Zrušení koncesionářských poplatků neprošlo

10. 12. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

10. 12. 2009

Občanské demokratické straně (ODS) se dnes nepodařilo přesvědčit Senát, aby došlo ke zrušení koncesionářských poplatků za rozhlas a televizi. Proti tomuto návrhu byla obě veřejnoprávní média, která se obávala své nezávislosti. Jedním z kritiků možných změn byla např. Alena Gajdůšková z ČSSD. Možnost ovlivnění veřejnoprávních médií ve prospěch politiků naopak označil za neseriózní Tomáš Julínek (ODS).

Jak informovala ČTK, předloha senátora ODS Richarda Svobody měla podle aktuální podoby nahradit ČT a ČRo od roku 2012 příjem ze zrušených poplatků odpovídajícím příspěvkem ze státního rozpočtu v celkové výši 7,8 miliardy korun. Tato částka se mohla zvyšovat podle míry inflace. Výše poplatků je nyní stanovena zákonem, u rozhlasu je to 45 korun a u televize 135 korun měsíčně. Svoboda uvedl, že jeho návrh měl za cíl zbavit domácnost s televizí či rádiem břemene 2160 korun ročně, přičemž na příjmu ČT a ČRo by se částí daně podílel každý odpovídajícím podílem.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.