Hlavní navigace

Zvykejme si, že sport v televizi není zadarmo. ČT ztrátu Ligy mistrů očekávala už dlouho

3. 2. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Placené kanály a operátoři Pay TV vrací úder volně šířeným terestrickým televizím. Jde ale jen o začátek, bude hůř.

Jen do letošního září budou moci čeští diváci zdarma sledovat fotbalovou Ligu mistrů. Poté se jim většina zápasů odsune za placenou bránu O2TV, digitální televize přes kabel nebo mobilní aplikace. Pravda, s výjimkou jednoho jediného zápasu týdně, protože jeden z úterních duelů zůstane jako taková malá ochutnávka volně v České televizi (což ale není žádná změna, dosud vysílala jededen zápas týdně ve středu). Je to poprvé, co se Liga mistrů ocitne mimo dosah většiny české populace. Fanoušci, kteří si to nebudou moci dovolit, se tedy na Ligu mistrů budou chodit dívat do hospod, jejichž majitelé si musí zaplatit příjem O2TV. Pokud tedy budou v dosahu pevné sítě O2 a navíc blízko rozvodny, aby jim „nezamrzal“ obraz.

Pamatuji si to živě jako teď, když jsem před pár lety dělal rozhovor s tehdejším šéfredaktorem sportovní redakce České televize Jaromírem Bosákem a zabrousili jsme k tématu vysílacích práv na Ligu mistrů. Už tehdy říkal, že vysílání takové soutěže na volně šířeném kanálu je velký luxus, který si ČT patrně nebude moci dovolit donekonečna. Později se ve stejném duchu začalo mluvit o olympiádách, a nebýt personálních škatulí na Nově, už bychom to zažili na vlastní kůži při loňských zimních olympijských hrách, pro které si hokejový turnaj exkluzivně zakoupila právě Nova. Jenže po pádu Adriana SarbuJana Andruška nové vedení Novy a potažmo CME hokej výhodně vyměnilo s ČT za české filmy a riziko hokejových přenosů na placené Nově Sport bylo zažehnáno.

U fotbalové Ligy mistrů to bude jinak. Drtivou většinu duelů, včetně semifinále a finále, uvidí jenom předplatitelé O2TV nebo její mobilní verze O2TV Go! Tedy pokud budou chtít český komentář. Před časem takto fotbaloví fanoušci přišli o anglickou fotbalovou Premier League nebo hokejovou NHL, takže vlastně ani nejde o nic tak moc překvapivého. Jenže zvyk je železná košile a co bylo léta dostupné zdarma, za to se Čecháčkovi najednou platit nechce. Jenže ono bude hůř. Na českém (a slovenském) trhu je už tolik sportovních kanálů, že pokud se chtějí uživit, budou muset stále častěji sahat hluboko do kapsy pro peníze na exkluzivní vysílací práva. A zamířit do vod, která byla dosud jistotou pro diváky ČT Sport, případně Fandy, Primy Cool a dalších volně šířených tematických kanálů.

KL24

Takřka kompletní přesun Ligy mistrů k O2TV znamená velmi špatnou zprávu pro Primu, která v minulosti rozpustila vlastní sportovní redakci, aby později rychle nabírala fotbalové experty pro komentování Ligy mistrů, jež „spadla“ do klína Primě Cool. Liga mistrů je jedním ze sezónních pilířů sledovanosti Primy Cool. A nezanedbatelné jsou i příjmy z prodeje předplatného prémiové části videotéky Prima Play, který nyní nabízí přenosy těch zápasů Ligy mistrů, které neběží volně v televizi. Tenhle model pro Primu končí, vlastně Prima přichází o poslední zbyteček sportovních přenosů vůbec. Česká televize bez Ligy mistrů přežije. Bude to zpočátku těžké, ale veřejnoprávní sportovní kanál má tolik možností, po čem sáhnout, že bude mít vždycky co vysílat. Jen to už prostě nebude tak exkluzivní zboží.

Liga mistrů na placeném kanálu ale může znamenat ještě jeden důležitý moment. Placené televizní služby v Česku poslední léta stagnovaly, počty předplatitelů klesaly a na vině byla především silná programová nabídka v terestrice. Včetně Ligy mistrů zadarmo. Placené kanály a operátoři kabelových, satelitních a IPTV služeb vlastně měli jen dvě možnosti, jak tuto situaci zvrátit: přebrat volně šířeným televizím exkluzivní obsah, nebo je připravit o frekvence a uměle snížit jejich počet (nabídku). Momentálně se „pracuje“ na obojím: placené kanály přeplácí vysílací práva pro atraktivní sportovní soutěže a mobilní operátoři v čele s Kellnerovou O2 bojují o postupné ukrajování kmitočtového spektra na úkor DVB-T. Takže může být ještě hůř.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).