Hlavní navigace

Ročenka

Přechod na DVB-T2: Loňský rok byl pro zemské vysílání přelomový, ten letošní bude klíčový

Letos se kromě regionálních DVB-T sítí vypnou i první dva velké vysílače veřejnoprávního multiplexu. Ministerstvo průmyslu navíc spustí dlouho očekávanou informační kampaň k přechodu na nový vysílací standard.

Doba čtení: 6 minut

Online média a reklama v roce 2018: Jak porazit fake news a kde vzít peníze na existenci?

Klasická média stále nevymřela a v internetové reklamě se točí více a více peněz. Spasí vydavatele RTB nebo placený obsah? Co přinesl rok 2018 v online médiích?

Doba čtení: 6 minut

Sociální sítě v roce 2018: Soukromí neexistuje a brzy nám to bude jedno

Dokáže Facebook klesnout ještě hlouběji? Mají sociální sítě stále kam růst? A kdo má našlápnuto stát se „novým Facebookem“? Přečtěte si, co přinesl rok 2018 v sociálních médiích.

Doba čtení: 7 minut

IPTV operátoři hlásí zvýšený zájem zákazníků, jejich přesný počet ale prozradí jen někteří

Největší tuzemskou IPTV platformou je O2 TV, která v listopadu dokázala o osm tisíc diváků překročit hranici tři sta tisíc předplatitelů. Jak si vedou ostatní provozovatelé internetové televize?

Doba čtení: 13 minut

Český eGovernment v roce 2018: Významný milník i příchod elektronických občanek

V roce 2018 jsme zažili start nových eOP, spuštění Portálu občana a Portálu NIA. Vláda přijala další Digitální Česko a představen byl i návrh zákona o právu na digitální služby.

Doba čtení: 22 minut

Videoročenka 2018: Jak hodnotí rok 2018 osobnosti českého internetu?

Jaký byl rok 2018 a co čekat od roku 2019? Svá přání prozrazují osobnosti z prostřední české e-commerce, reklamy, médií, videooslužeb i telekomunikací.

1. 1. 2019 18:28
Doba čtení: 1 minuta

Bodování lidí v Číně, reforma copyrightu i DVB-T2. Co jste v roce 2018 na Lupě nejvíc četli?

Unikátní reportáže, rozhovory, praktické info o eObčankách i pochyby o AI. Která témata vás v roce 2018 na Lupě nejvíce zaujala? Připomeňte si nejpopulárnější texty.

1. 1. 2019 6:30
Doba čtení: 6 minut

Čínský trh, uniklá hesla Mallu i kurvítka. Co jste v roce 2017 na Lupě nejvíc četli?

Reportáže, glosy i aktuální zprávy. Která témata vás letos na Lupě nejvíce zaujala? Připomeňte si dvacet nejpopulárnějších textů.

28. 12. 2017 6:30
Doba čtení: 4 minuty

Čipy pod kůží, cenzura i EET. Nejčtenější články roku 2016 na Lupě

Zprávy, analýzy, komentáře. Co jste v roce 2016 na Lupě nejvíce četli? Podívejte se na žebříček dvaceti nejpopulárnějších textů.

30. 12. 2016 9:11
Doba čtení: 5 minut

Startupy 2016: Miliardový kšeft v Praze, miliardový obrat v Brně, ale jinak všechno při starém

Žádné přelomové události. Výjimkou by mohl být nákup AVG Avastem, ale otázkou je, zda je možné je ještě považovat za startupy.

Doba čtení: 7 minut

Anketa: Startupy budou vznikat a krachovat i příští rok. Brexitu a Trumpa se nebojí

Letos se, stejně jako loni, dařilo především brněnskému Kiwi.com. Do investiční hry se ale zapojili noví boháči a začaly rašit startupy ve světě fintech.

Doba čtení: 22 minut

Anketa: Kdo je v e-commerce vítězem roku a jak se české e-shopy změní v roce 2017?

Oslovili jsme tuzemské e-shopy. Šest otázek jich v předvánočním shonu stihlo odpovědět překvapivě hodně. Jak viděla scéna letošní rok a co bude příští?

20. 12. 2016 6:30
Doba čtení: 14 minut

Divoký rok české e-commerce: Úřednická razítka, velká kauza i souboj titánů

Nově vykolíkované hřiště, nové služby s inspirací v cizině a především zvednutý prst státní správy, která si začíná bujícího světa e-commerce všímat.

Doba čtení: 9 minut

Telekomunikace v roce 2014: příchod LTE, zdražení tarifů i okleštění práv

Jestliže byl rok 2013 v telekomunikacích rokem akčním, s řadou odvážných a razantních činů, 2014 byl spíše rokem reakčním. A to jak v ČR, tak i v rámci celé EU.

Doba čtení: 18 minut

Světový Internet v roce 2013 (2): Twitter na burze, Bitcoin na vzestupu a únik Adobe

Co se v druhé půlce roku 2013 událo na světovém Internetu zajímavého, důležitého či podstatného? Měsíc po měsíci, výběr těch podstatných zpráv a informací.

Doba čtení: 6 minut

Sociální sítě v roce 2013 (2): Triky ve volební kampani, Yelp v ČR a záplava žiraf

Co přinesla druhá polovina roku 2013 v sociálních sítích v Česku i ve světě? Ohlédnutí za právě uplynulým rokem a tím podstatným či zajímavých, co se v sociálním světě objevilo.

16. 1. 2014 12:15
Doba čtení: 5 minut

Česká startupová scéna na prahu roku 2014: rozvinutá, ale nevyzrálá

Podpůrných akcí a programů pro startupy je už tolik, že se sotva daří je naplnit. Chybí i dostatek příkladů, a to jak úspěchu, tak neúspěchu. Peníze nescházejí, ale málo je velkých vizí.

Doba čtení: 5 minut

Český Internet v roce 2013 (1): DDoS útoky na ČR, flat tarify i prodej Centrum Holdings

Zajímavé, důležité, podstatné i jinak vybočující dění na českém Internetu v roce právě uplynulém měsíc po měsíci. Podívejte se na klíčové události loňského roku s odstupem.

7. 1. 2014 6:30
Doba čtení: 10 minut

E-komerce v roce 2013: Fúze e-shopů, Amazon v Česku i sázka na jídlo

Otevírání kamenných poboček, konsolidace a balíkomaty, i to přinesl končící rok. Dočkali se fanoušci hudby i dobrého jídla. A všichni se připravovali na nový občanský zákoník.

Doba čtení: 9 minut

České telekomunikace v roce 2013: Start LTE, prodej Telefónicy i aukce-neaukce

Rok 2013 byl rokem aukcí, nástupu virtuálů, zlevňování neomezených tarifů, změn ve vedení ČTÚ i v legislativě. Byl rokem sdílení sítí, komerčního spouštění LTE i velkých akvizic a prodejů.

Doba čtení: 19 minut

České startupy v roce 2013: Prodeje za desítky milionů USD i krach státního fondu

Za největší „řachu“ roku — na domácí události jinak spíše chudého — můžeme prohlásit prodej Cognitive Security firmě Cisco. Kterých deset startupových událostí stojí za připomenutí?

Doba čtení: 5 minut

Český eGovernment v roce 2013: konce velkých projektů, zpomalení a ztráta dechu

V českém eGovernmentu se v roce 2013 „jelo dál“, bez dřívější dynamiky a bez většího zájmu „těch nahoře“. Řešily se některé nejkřiklavější průšvihy minulosti, a kupily problémy nové.

Doba čtení: 16 minut

Ročenka českého Internetu: IT průšvih roku, změny ve Slevomatu i platby za osobní odběr v létě 2012

Co jsme se dozvěděli o prodeji Centrum Holdings? Jaké mobilní tarify jsou opravdu férové? A má smysl další elektronická peněženka? Letní prázdniny nebyly na českém internetu dobou klidu a ani v září jsme se nenudili. Pokračujeme v mapování nejdůležitějších událostí roku 2012.

7. 1. 2013 6:30
Doba čtení: 6 minut

Ročenka českého Internetu: Mixér, konec Bloguje.cz i porno na PSP.cz před půlkou roku 2012

Proč jsme se začali těšit na první virtuály, jak chtěla Evropská komise ochránit děti před hrozbami online a jak dopadl spor mezi klasickými a internetovými médii v „kauze odkazování“? Přinášíme přehled důležitých a zajímavých událostí, které se na českém Internetu staly v období od dubna do května 2012.

3. 1. 2013 6:30
Doba čtení: 4 minuty

Ročenka českého Internetu: Rozmach e-knih, Tojecool.cz a start aukce kmitočtů na jaře 2012

Co přinesl přechod ICQ pod křídla TV Nova, proč Anonymous hackli web IFPI a co předcházelo tomu, že Vodafone ustoupil od změny svého FUPu? Podívejte se s námi do nedávné historie českého internetu v dalším díle ročenky, která nás zavede do ledna, února a března 2012.

31. 12. 2012 6:30
Doba čtení: 6 minut

Ročenka českého Internetu: Válka s Ulozto, boj proti ACTA i smrt Gowally na konci roku 2011

Jaké problémy, aféry a zvraty řešil český internet na konci loňského roku? Pojďte se s námi ohlédnout za minulostí a připomenout si, jak jsme si před rokem představovali podobu internetu a jak se nám naše představy vyplnily. V tomto díle ročenky se vydáme do října, listopadu a prosince 2011.

Doba čtení: 5 minut

Český Internet v roce 2012: Uživatelů přibývá, tradiční velikáni ale přestali růst

Jak se v roce 2012 změnil český Internet? Kdo jsou největší skokani roku a které servery ztratily nejvíc návštěvníků? A jaké trendy můžeme z čísel vysledovat? Podívejte se na rekapitulaci, kterou jsem připravili pro ročenku letošní konference Czech Internet Forum 2012. Čísla se týkají období říjen 2011 – říjen 2012.

Doba čtení: 5 minut