Hlavní navigace

Ročenka českého Internetu: Válka s Ulozto, boj proti ACTA i smrt Gowally na konci roku 2011

28. 12. 2012
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Jaké problémy, aféry a zvraty řešil český internet na konci loňského roku? Pojďte se s námi ohlédnout za minulostí a připomenout si, jak jsme si před rokem představovali podobu internetu a jak se nám naše představy vyplnily. V tomto díle ročenky se vydáme do října, listopadu a prosince 2011.

Říjen 2011

Plagiátorství je na Internetu běžné a v říjnu se objevila taková menší aférka – Muvi.cz má problém se Seznamem. Nápadně se podobá Streamu, včetně kódu!. Spojujícím prvkem byl v tomto případě jeden bývalý zaměstnanec.

Podstatně větší aférou bylo celosvětové zjištění toho, že si Facebook vytváří profily pro kohokoliv na Internetu, ne pouze pro registrované a přihlášené uživatele. Nezbývá než doufat, že objev tohoto zásadního útoku na soukromí lidí přispěl k tomu, že to Facebook přestal dělat. Osobně bych o tom ale hodně pochyboval.

Jiří Peterka se v říjnu ptal, zda politici vyřeší problém předražených mobilních služeb? S odstupem dalšího roku víme, že se nevyřešilo nic.

Mezi aféry můžete zařadit i to, že Doménový car chtěl vymazat Uložto a právě okolo této služby se rozpoutal mediální přestřelka. Místo, kde neomezeně řádí piráti a jsou na ně prý krátcí i producenti hudby a filmů, vs. Zdeněk Kubík. S odstupem roku opět můžeme konstatovat, že se nezměnilo nic. Kubík Uložto nevymazal a producenti stále ničeho nedosáhli.

Poněkud rozpačitě skončila snaha amerického comScore o měření českého Internetu. ComScore nakonec nebude schopen změřit český internet a vše se vrátilo zpět do starých kolejí. Pro SPIR měří český Internet nadále původní firma.

Skončilo ARBOinteractive a stal se z něj Goldbach. Nebo možná Goldbach media, eventuálně také Goldbach Group. Trochu nejasné názvosloví plyne z nadnárodního charakteru.  Do čela českého Goldbachu nastoupil Jan Václav Čep, původní šéf Tiscali Media. A jak už dnes víme, po roce opět odešel.

Jednou z hodně podstatných událostí bylo ale i to, že to začalo vřít okolo dohody ACTA – ACTA je podepsána, ale zdaleka ještě neplatí. Na rozdíl od řady dalších věcí, tady s odstupem roku můžeme konstatovat, že se podařilo a ACTA neprošla.

Projekt Necyklopedie byl stažen z finálového hlasování v anketě Křišťálová Lupa 2011 a vznikla další aféra patřící k historii českého Internetu (a samozřejmě Křišťálové lupy). O chvíli později bylo vyřazeno i Ulož.to.

Čtvrtina českých uživatelů tráví na Internetu více než 21 hodin týdně. Polovina Čechů tráví u Internetu mimo svoje pracovní povinnosti jednu až tři hodiny denně, vyplývá to ze zářijového průzkumu společnosti TNS AISA pro Seznam.cz. Čtvrtina uživatelů pak tráví na Internetu více než 21 hodin týdně.

Další události hodné zaznamenání

Listopad 2011

V připojování domácností vede WiFi, tvrdilo (opět) ČSÚ, a tady je asi vhodné připomenout, že velmi pravděpodobně řada lidí v dotaznících vůbec nepochopila rozdíl mezi použitím WiFi v domácnosti a připojením domácnosti k Internetu pomocí WiFi.

Samozřejmě se vehementně, silně a místy i velmi hlasitě řešila Křišťálova Lupa. Třeba Proč se stal Tomáš Čupr osobností roku v anketě Křišťálová Lupa 2011?

Řešily se trochu i e-knihy, dalo se konstatovat, že po půl roce je tu pomalé otáčení kola dějin. O rok později je možné říct, že se situace výrazně zlepšila. Na e-knižní trh konečně naskočilo několik prodejců. Jeden z nich v listopadu předpovídal, že za tři roky se bude v Česku prodávat v elektronické podobě pět procent knih. O měsíc později, v prosinci zazněly i optimistické odhady – 50 milionů korun.

Google spustil Google Music, stále jsme ale ve špatné části světa. S odstupem roku? Jsme stále ve špatné části světa.

Samozřejmě se stále řešilo předražené telefonování. A našel se teoreticky i důvod, proč máme v Česku předražené telefonování? Regulátor nereguluje… Ale jak už bylo napsáno jinde, ani po roce se nic nezměnilo.

Seznam spouští Jarmaru s útržky z Cimrmanova díla a jde o „poslední chybějící službu“ Seznam.cz – právě tuto upoutávku Seznam.cz používal v úvodní „tajemné“ kampani.

Více než 60 procent českých domácností má počítač s připojením na Internet. Téměř 65 procent českých domácností je vybaveno osobním počítačem. Necelých 62 procent domácností má k dispozici počítač s připojením k Internetu. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu, která zveřejnil v rámci Statistické ročenky.

Další události hodné zaznamenání

Prosinec 2011

Poslední měsíc loňského roku zaznamenal poměrně zajímavou událost v podobě toho, že Voyo.cz přechází na systém předplatného. Pokus TV NOVA o vytvoření zpoplatněného internetového kanálu pro televizní pořady ale ani po roce nijak výrazně nepokročil. Stále se setkáte s „zaplatil jsem, obsah jsem nedostal“. A samozřejmě také s tím, že o to „prostě není zájem“.

To, že skoro čtvrtina Evropanů nikdy nepoužila Internet, může být překvapivé, ale je to možná dobré vědět. A to přitom Česko nepatří mezi státy, kde by penetrace Internetu byla nejvyšší.

Gowalla zcela skončí v lednu 2012, zaměstnanci a zakladatel jdou do Facebooku, a jakkoliv to není přímo „český“ Internet, je to zpráva významná. Gowalla byl prakticky jediný slibně vypadající konkurent Foursquare.

Mapy.cz nabízejí nový pohled na česká města a památky z ptačí perspektivy a jakkoliv Seznam jenom těžko může mít konkurenci pro Google StreetView, tohle doplnění je povedené a užitečné.

MM socky3

ČSÚ: IT odborníků v Česku přibývá, v průměru berou 44 tisíc korun měsíčně. Český statistický úřad zveřejnil na svých internetových stránkách publikaci Informační ekonomika v číslech 2011.

Další události hodné zaznamenání

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.