Hlavní navigace

Hudební televize Óčko

  • Historie hudební televize Óčko je delší než ta DigiZone.cz, proto není možné na našem serveru zmonitorovat její kroky od začátku vysílání, ale údaje o ní se datují až od roku 2005. Pojďme si říci alespoň její minulost v kostce. Přesto, že zkušební vysílání televize bylo na satelitu zahájeno 15. září 2002 ve 12 hodin, ostrý start se datuje k 1. říjnu. Tehdy začínalo Óčko ještě jako Stanice O na satelitu Eurobird 28.5 st. vých. v paketu Czechlink. Televize sídlí a vysílá už od svého startu z vily v pražské Vrchlického ulici. V jejím čele stojí ostřílený Jiří Balvín. Kanál je od roku 2004 součástí Mafra Media.

Sdílet

Hudební televize Óčko zkoušela ráda nové technologie. V říjnu 2005 to byly např. testy v multiplexu C tehdejšího Českého Telecomu, kde si vyzkoušela hlasování do hitparády prostřednictvím set-top-boxu, a kanál se také objevil v UMTS během technologického veletrhu Invex v Brně. Novinkou bylo také vysílání Óčka na portálu iDNES.

Stanislav Holec 100

Stanislav Holec: Mafra nepůjde do zpravodajského ka­nálu

Hudební televize Óčko, jejímž většinovým majitelem je vydavatelství Mafra, přešla v říjnu 2005 z experi­mentálního digitálního vysílání Českých radiokomunikací v Praze do dvou zkušebních multiplexů Českého Telecomu. Televizním divákům v Praze a Brně bylo slíbeno, že ji zde naladí do 7. prosince, kdy Českému Telecomu končí experimentální licence. Co bude ale s terestickým vysílání nadále? Vyzpovídali jsme tehdy ředitele multimediální divize Mafry Stanislava Holce.

7. prosince došlo k tomu, že hudební televize Óčko byla vyřazena z experimentální multiplexu C, protože jí zde vypršela krátkodobá licence. Diváci v Praze měli štěstí. Hned další den se totiž kanál objevil v v síti společnosti Czech Digital Group. Obyvatelé Brna měli bohužel smůlu. Co se týká kmitočtů, tak Óčko dokonce jednu dobu uvažovalo i o tom, že bude vysílat analogově.

Óčko se objevilo v multiplexu C Českého Telecomu opět 6. března 2006 a vysílání tu skončilo počátkem května. Bylo to možné díky rozhodnutí RRTV, která povolila této společnosti šířit kromě hudební televize také kanály TVb 1 a TOP TV.

Velký úspěch ohlásila televize z vily na Vrchlického ulici v březnu. Pokořila hranici půl milionu diváků měsíčně, a to podle měření společnosti Mediaresearch.

Hudební televize Óčko, zpravodajský kanál Z 1, regionální síť RTA, rodinná stanice TV Pohoda a plnoformátové programy TV Barrandov a Febio TV – to bylo šest projektů, které získaly v dubnu 2006 licence pro zemské digitální vysílání. RRTV je udělila půldruhého roku od zahájení licenčního řízení.

Jiří Balvín 100

Jiří Balvín: Óčko přejde 6. května na řádné vysílání

Hudební televize Óčko byla ze šestice nových digitálních stanic jediná, která mohla okamžitě zahájit vysílání. V té době už vysílala ve dvou pražských a jednom brněnském pozemním multiplexu. Od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) získalo Óčko licenci pro celoplošné zemské digitální vysílání v multiplexu C. Zahájení řádného vysílání naplánoval kanál na 6. května. Nejbližším úkolem je deklarovat plynulý přechod z experimentu na řádné vysílání a pak co nejrychlejší budování sítě, řekl tehdy DigiZone Balvín

Šestice nových digitálních televizí založila v červnu 2006 profesní organizaci, která měla hájit jejich zájmy po dobu zavádění zemského digitálního vysílání a vypínání analogových kmitočtů. Hlavním propagátorem myšlenky Asociace digitálních televizí (ADT) byl Fero Fenič, majitel licence pro plnoformátový program Febio TV. Jejím předsedou se stal generální ředitel Óčka Jiří Balvín.

Rána pro všechny vlastníky digitálních licencí přišla v červnu. Pražský Městský soud je zrušil na popud televize Nova. Televizní stanice Febio TV, TV Barrandov, TV Pohoda, RTA, Óčko a Z1 tak pozbyly oprávnění k televiznímu vysílání.

V říjnu 2006 oslavila Óčko čtvrtý rok existence. Začínala jako podnik několika nadšenců a později se stala součástí mediálního domu Mafra. Na desátý měsíc připravila pro diváky další novinky do vysílání.

Začátkem listopadu se stala stoprocentním vlastníkem hudební televize mediální skupina Mafra.

Jaká byla historie a plány Óčka? To jste se mohli na DigiZone.cz dozvědět v článku, který vyšel v prosinci.

Sledovanost hudební televize stále stoupala. V prvním pololetí roku 2007 ji sledovalo týdně už 721 tisíc diváků.

1. ledna 2008 začala platit tzv. diginovela zákona o rozhlasovém a televizním vysílání, která umožňuje všem digitálním televizím, které přišly rozhodnutím soudu o licenci, zažádat o kompenzační licenci pro celoplošné zemské digitální vysílání. Óčko tak však zatím neučinilo. Jednou z prvních byla Z1, která licenci získala v dubnu 2008.

Přes půl milionu domácností bez Óčka? I takový mohl být katastrofický scénář pro tuto hudební televizi. Nejenže byl kanál vyřazen z analogové kabelové televize této společnosti tam, kde je možné nabídnout službu digitálně, ale ještě navíc o něj přišli všichni zákazníci služby UPC Direct, protože vysílání kanálu přeslo na pozici 23.5 st. vých.

Subjekt Asociace digitálních televizí logo

Dva roky Asociace digitálních televizí: co se povedlo a co ne?

Role Asociace digitálních televizí (ADT) byla splněna, další existence této organizace už postrádá smysl. V tomto smyslu se začátkem roku 2008 na konferenci Milníky digitální televize v České republice vyjádřil předseda ADT a generální ředitel hudební televize Óčko Jiří Balvín, když měl pohovořit na téma „Co nového v ADT“. Pojďme se podívat, proč vlastně tato asociace vznikla, o co usilovala a co se jí za necelé dva roky existence podařilo.

Počátkem února inovovalo Óčko svůj grafický vizuál.

Ve stejný měsíc to vypadlo, že hudební televize dostane v Česku konečně konkurenci, a to v podobě balkánské verze MTV, která bude lokalizovaná do češtiny. Plán ale nakonec padl a společnost, která ji zde měla zastupovat přestala s médii komunikovat.

Chcete se podívat na zázemí hudební televize Óčko? Pak si přečtěte článek níže.

Jiří Balvín 100

Jiří Balvín: Informace o MTV nás nezaskočila, ale je to nečekané

Co si myslel generální ředitel hudební televize Óčko Jiří Balvín o chystané české pobočce MTV? Měl podle něj tento kanál naději na úspěch? Kdy požádá Óčko o vydání kompenzační licence? Na tyto a další otázky odpovídal koncem února šéf českého hudebního kanálu v našem rozhovoru. Jiří Balvín se netajil ani tím, že díky Óčku začaly české skupiny opět točit hudební videoklipy a že by do budoucna rádi zavedli vícekanálový zvuk. MTV je sice úspěšná značka, ale i když je silná, tak to neznamená, že bude zřizovat pobočky, které budou prodělečné,dodal Balvín.

Koncem května zahájila hudební televize Óčko digitální vysílání v Brně a později také v Ostravě a Plzni.

Pokud chtěla hudební televize Óčko rozšířit své zemské digitální vysílání mimo Prahu a střední Čechy, nezbývalo jí nic jiného, než se domluvit s provozovatelem multiplexu 3, společností Czech Digital Group.

Óčku se na obzoru objevil nový konkurent, a to televize Revolution TV, která získala licenci od RRTV koncem července.

A ještě jedna licence na hudební kanál od Help Filmu, tentokrát byla udělena v srpnu.

A je to definitivní! MTV vstoupí do Česka prostřednictvím CME. Óčko dostává další konurenci. Na obzoru je už čtvrtý český hudební kanál.

Jiří Balvín 100

Jiří Balvín: Óčko chtělo českou MTV jako svůj druhý kanál

Hudební televize Óčko prolomila 21. září 2008 hradbu mlčení ohledně své žádosti o kompenzační licenci pro celoplošné zemské digitální vysílání. Požádat si o ní chce začátkem příštího roku. Jak Óčko přijalo zprávu, že televize Nova připravuje pro diváky v České republice a na Slovensku českou verzi hudebního kanálu MTV? Podnikne nějaké „protikroky“? A kdy se z Óčka stane celoplošně šířený pozemní digitální program? V rozhovoru pro DigiZone.cz odpovídá generální ředitel Óčka Jiří Balvín.

Bývalá Miss České republiky Diana Kobzanová se stala od konce února 2009 moderátorkou pořadu Inbox na hudební televizi Óčko. Oznámila to programová ředitelka stanice Silvie Pecková, podle níž Óčko oslovilo Kobzanovou již v lednu 2008 po skončení třetí řady reality show VyVolení na televizi Prima.

Za účasti řady celebrit otevřela 14. května v Praze hudební televize Óčko svůj music club. Ten je v pořadí již druhým, provoz toho prvního byl zahájen v severočeských Teplicích. Na zahajovací party klubu dorazila např. Helena Vondráčková, která ho také slavnostně otevřela, a dále Sámer Issa nebo Agáta Hanychová.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).