Hlavní navigace

PaySec a mikroplatby na českém Internetu

  • PaySec je název mikroplatebního systému, který Československá obchodní banka uvedla na trh 22. dubna 2008. Přestože v té době již na českém Internetu působilo několik podobných systémů pro online platby, stal se PaySec prvním mikroplatebním nástrojem, provozovaným bankovním ústavem. Zatuhlé prostředí českých mikroplateb tím získalo nový impuls.

Sdílet

Platit i přijímat

e-shopy - nákupní košík

Smyslem mikroplatebních systémů, v podobě, v jaké od roku 2000 přicházely na český Internet, bylo umožnit jednoduchý, bezpečný a rychlý převod malých částek za zboží a služby, nabízené po Internetu. Provozovatelům obsahu a prodejcům měly dát možnost zavedení obchodních modelů, které by jim umožnily další rozvoj, uživatelům pak efektivní nástroj pro placení.

V hlavní roli tři hrdinové

Historii mikroplateb na českém Internetu psali převážně tři autoři: firmy Villusion, Computer Press a Computer MCL, respektive jejich produkty I Like Q, Monetka a Direct Pay.

Rameno zákona dopadá

Kladivko - legislativa, aukce

Milníkem ve vývoji mikroplateb na českém Internetu se stal Nový rok 2003. První lednový den totiž vstoupila v platnost novela zákona o platebním styku (č. 124/2002 Sb.), která nově definovala elektronické platební systémy a jejich používání. Výhradní právo provozovat podobné systémy dostaly pouze subjekty s bankovní licencí.

Monetka vrací úder

Legislativní omezení se pokusil obejít pouze Computer Press se svojí Monetkou, avšak ani udělená výjimka od ČNB nedokázala tento systém rozhýbat: přetrvávající omezení na výši převáděné částky a zejména na e-shopy provozovatele atraktivitu Monetky značně snížily.

SMS místo mikroplateb

Chybějící roli mikroplateb na českém Internetu do značné míry nahrazovaly platby pomocí Premium SMS a mikroplatební systémy mobilních operátorů, často spojenými s platbami za obsah pro mobilní telefony. Rozvoj SMS mikroplateb spadá zejména do roku 2004, kdy vznikly tři servery, jejichž cílem bylo zprostředkovat a zjednodušit proces zpoplatňování obsahu webmasterům a platbu zákazníkům: SMSPay.cz, SMSden.com a Pipeline.cz. Často vytýkanou nevýhodou SMS platebních systémů zůstávají především provize, které si z každé platby ponechávají mobilní operátoři a také omezení maximální možné výše platby. Svůj platební systém, Peněženku, spustil také portál Seznam. Opět je však omezena pouze na platbu služeb svého provozovatele.

PayPal a ti druzí

Logo PayPal

Kromě českých mikroplatebních systémů působí na českém Internetu také několik zahraničních systémů, lokalizovaných do českého jazyka a s možností odesílat a přijímat platby z českých účtů. Asi nejznámějším z nich je systém PayPal, jehož příchod byl v ČR dlouho očekáván, přestože reálné zkušenosti z jeho provozu uživatele i obchodníky spíše zklamaly. Dalšími alternativami jsou pak například MoneyBookers či systém PayPay.

PaySec přichází

Logo PaySec

Rok 2008 přinesl do zatuhlé situace online platebních možností v Česku nový impuls. V dubnu spustila svůj očekávaný platební systém ČSOB. PaySec není omezený na klienty ČSOB a funguje na systému předplatného, kdy svůj virtuální účet nabíjíte převodem z běžného účtu či platební kartou. Poplatky pro uživatele byly stanoveny při spuštění spíše symbolické, výše plateb pro obchodníky však nebyly zveřejněny s tím, že jsou plně konkurenční vůči existujícím platebním metodám.

Podivná kampaň na blozích

Thumbs down. Zdroj: sxc.hu

Uvedení PaySecu na trh se však nevyhnulo problémům, nikoliv však technického rázu, jak to tak v podobných případech bývá. PR agentura Bison & Rose zvolila pro propagaci PaySecu nešťastně provedenou kampaň falešných čtenářských blogů a po jejím odhalení se od ní distancovala (za vše prý mohla stážistka agentury). Pověst PaySecu tak v některých kruzích utrpěla ještě před jeho samotným spuštěním.

Zanedbaná bezpečnost

Zdroj: sxc.hu

A ještě jeden problém PaySec v jeho startu neminul: zabezpečení. Ověření plateb pomocí SMS ve svém původním nastavení mohlo být snadno zneužito, banka však po našem upozornění chybu napravila. Dalším, o něco závažnějším nedostatkem, byla díra na webu samotné ČSOB.

Obchodníci váhají

Ačkoliv při spuštění PaySecu, který samotná ČSOB představila jako revoluční milník v platbách po Internetu, oznámilo svoji participaci několik velkých e-shopů, mnoho dalších s jeho zavedením zatím vyčkává. Klíčový je pro ně zájem a ochota zákazníků tímto způsobem platit a také výše poplatků, které by ČSOB museli odvádět. Obchodníci se také neshodnou, zda je předplacený princip služby výhodou či nevýhodou.

Také operátoři nezahálí

Paysec však nezůstane jediným českým mikroplatebním systémem. Svůj záměr vlastních mikroplateb oznámil také operátor Vodafone. Mělo by jít sice o klasické PR SMS, ovšem s nižšími provizemi pro operátora, a tedy s nadějnější vyhlídkou zisku pro poskytovatele služeb a obsahu. Služba bude sice určena pouze pro zákazníky sítě Vodafone.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).