Hlavní navigace

Televize R1 (Prima Klub)

  • V polovině června začala v multiplexu 2 vysílat celoplošná verze regionálně zaměřených televizí pod značkou R1. Formálně jde o třetí kanál Primy, který komerční dvojka umístila na stejnou programovou pozici jako kanál Prima Cool. Televize R1 se s Primou Cool dělí o vysílací čas. Vyplňuje dopolední vysílání od 6.00 do 11.00. Vysílá jen prostřednictvím digitální terestrické televize, a využívá kompenzační licenci, která byla původně určena pro kanál Prima Klub.

Sdílet

O vzniku televizní sítě R1 se začalo mluvit na podzim roku 2007. Tehdy ale šlo o sjednocení názvu regionálních televizí, které s Primou sdílejí frekvence a ta je přímo ovládá prostřednictvím své dceřiné společnosti Regio Media.

Další zmínka o R1 přišla v létě 2008. Tehdy už dostala značka R1 konkrétnější podobu včetně loga, které zaregistroval Úřad průmyslového vlastnictví. Pod značkou R1 měla od září 2008 vystupovat liberecká televize Genus, děčínská TV Lyra, mostecká televize DAKR, karlovarská televize Vřídlo, plzeňská televize ZAK, olomoucká televize Morava, jihlavská televize Vysočina a také pražské regionální vysílání televize Prima, které na samostatnou metropolitní licenci provozuje společnost FTV Prima (ta je zároveň držitelem licence pro celoplošné zemské vysílání Primy).

Televize R1 - regionální studia mapa

Jenže to, že se z televize R1 nakonec stane celoplošná stanice, která bude vysílat prostřednictvím multiplexu 2, vešlo v známost až v květnu letošního roku. Původně se počítalo s tím, že Prima spustí celoplošné zemské vysílání programu pro ženy pod názvem Prima Klub. Tuto nízkorozpočtovou stanici management Primy dlouhodobě plánoval, ale v důsledku krize se ji rozhodl odsunout, a na původní licenci Primy Klub nasadil televizi R1. Změnu následně schválila i Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.

Termín zahájení vysílání dlouho nebyl stanoven. Klíčová pro Primu byla jen licenční lhůta, protože vysílání musela zahájit do 360 dní od udělení licence pro Primu Klub. K tomu došlo ještě v první polovině roku 2008, a tak Prima musela zahájit vysílání nejpozději do konce června 2009. Nové licenční podmínky platné pro televizi R1 ale zněly poměrně kuriózně. Server Digizone.cz je odkryl začátkem června. Třetí kanál TV Prima má podle nových podmínek nejenže vysílat jen pět hodin denně na společné pozici s Prima Cool, ale bude vysílat jen od pondělí do pátku, i to jen v pracovních dnech. Přes víkendy a státní svátky tedy diváci tuto televizi neuvidí.

Samotné zahájení vysílání přišlo o 10 dní později, v naprosté mediální tichosti. Jako úplně první na to upozornil server Digizone.cz, až po nás další média. Digizone.cz zároveň jako jediný zveřejnil i program nové televize, sama Prima svou novou televizi nijak neohlásila.

Televize R1 - Minuty regionu

Krátce po zahájení vysílání spustila R1 i službu elektronického programového průvodce (EPG). Ten je však pro potřeby majitelů set-top-boxů téměř nepoužitelný, protože celý vysílací blok shrnuje do jednoho celku. V EPG se v současné době vysílá jako název pořadu regionální vysílání, a to v čase 6.00–11.00.

Spuštění R1 vévodilo i naši pravidelné týdenní revizi. Překvapením však je, že sama Prima start R1 nijak nekomunikovala a podala pouze několik základních informací agentuře ČTK.

Dalšímu osudu televize R1 jsme na Digizone.cz věnovali i pravidelnou nedělní glosu. Každému, kdo trochu sleduje dění v médiích, musí být jasné, že celoplošná televize R1 vznikla jenom proto, aby Primě nepropadla jedna digitální licence. A že si komerční dvojka v současné nelehké situaci na televizním trhu nemohla dovolit spustit plnohodnotný třetí kanál. Takže vlastně R1 vysílá jen proto, že musí. Ani to ale není důvod, aby ji Prima dávala na vedlejší kolej.

Televize R1 vysílá každé ráno dvě hodiny zpravodajství z regionů, které vyplňují reprízy bloků regionálních televizních studií pod stejnou značkou. Reprízy některých pořadů ale působí komicky, jelikož nejsou vůbec upraveny aktualizovány. A když dochází v pondělí k repríze pátečních pořadů, diváci se mnohdy dozví informace, které jsou tři dny staré.

Další zmínky o celoplošné televizi R1 přinášíme průběžně na serveru Digizone.cz.

Sledujete televizi R1?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).