Hlavní navigace

Co všechno se můžeme dozvědět na Facebooku?

Jan Handl 12. 8. 2009

Třeba že je bývalý kolega nevěrný své ženě, že se obchodní partnerka ráda fotí v prádle a že dost známých holduje lehkým drogám. Facebook je zkrátka nevyčerpatelná studnice informací…

Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Facebook je u nás hodně populární a kdo ho nepoužívá, ten jako by nebyl. To samozřejmě platí u mladých lidí, studentů, milovníků technologií a sociálních sítí. Na Facebooku se občas můžeme dozvědět něco, co v reálném životě dotyčný střeží jako velké tajemství. Jé osobně používám Facebook právě proto, aby se dozvěděl novinky ze života svých přátel a známých, se kterými se obvykle nestýkám nebo které ani osobně neznám.

Dozvěděl jsem se třeba, že se jedna z mých obchodních partnerek moc ráda fotí s vyšpuleným zadečkem. Myslíte si, že by mi toto své sladké tajemství sdělila osobně? Asi těžko. Podobných úletů se dá najít celá spousta, evergreenem jsou fotky, na nichž jsou zachyceni dost opilí lidé. Aktéři fotek si ani neuvědomují, že mezi přáteli mají na Facebooku svého šéfa nebo obchodní partnery. A může to dojít ještě dále, i když uznávám, že svou fotku s milenkou může na Facebook vložit jenom úplný idiot. O důkazech konzumace lehkých drog ani nemluvě.

Známé jsou případy, kdy uživatel Facebooku dostal padáka za to, že se ulil z práce a na Facebooku se vesele chlubil, jak zatočil se šéfem s neschopenkou od známého lékaře. Faktem je i to, že při přijímání nového zaměstnance personalista nebo budoucí šéf zabrousí i na Facebook. Uchazeči obvykle nepomůže, když má na profilu fotky, na kterých o sobě evidentně neví.

Opatrnost je na místě, uživatelé Facebooku by neměli zveřejňovat materiály, které by bylo možné zneužít. To platí hlavně pro ty, kteří tom moc neumějí s nastavením soukromí a své fotky zobrazují třeba všem, kteří se na jeho profil podívají. Mluví se o krádežích soukromých dat na Internetu, což je jistě velký problém. Problémem (a spíše velkou blbostí) se dá nazvat sdílení privátních fotografií a údajů na Facebooku.

A to si nepřejte vidět, co bude následovat, až Facebook zlepší vyhledávání. Vhodně zvolené klíčové slovo může rozpoutat uragán ostudy těch, kteří se objeví ve výsledcích vyhledávání. Když jsem se ptal svých přátel v sociálních sítích, jaké mají zkušenosti se „zneužitím“ Facebooku, většinou následovala odpověď, že je sleduje jejich šéf, se kterém se neprozřetelně uvázali do virtuálního přátelství. A co teď? Těžko si mohou dovolit šéfa z přátel vyřadit, co by si pomyslel?

Chcete si v blízké době najít novou a dobře placenou práci? Rada je jednoduchá, kromě přípravy na přijímací pohovor smažte všechny problémové fotky a poznámky a požádejte o to i své „přátele“. To by za to přece nestálo, přijít o novou práci jenom díky fotce na Facebooku. Firemní kultuře nového zaměstnavatele by totiž nemuselo vyhovovat, že se rádi fotíte s polonahými striptérkami a lahví tvrdého alkoholu v ruce…

Našli jste v článku chybu?

12. 8. 2009 10:56

Griňo Fago (neregistrovaný)
Nevim zda jsem v tom sam, ale neni toho uz trochu moc. Proc musim vidat stale debilni clanky o Facebooku. Tahle sluzba existuje jiz 5 let a cesi ji objevili teprve nyni? Nechapu tuhle hysterii, proc o tom kazdej pise.

12. 8. 2009 10:06

uživatel si přál zůstat v anonymitě
Uživatel Facebooku musí sledovat životy virtuálních přátel, žít svůj virtuální život, informovat o něm. Dál musí číst články na netu o Facebooku, aby náhodou něco nepropásl a byl stále in. Ale musí si zárove%n dávat pozor, aby svůj virtuální život nepropojil se svým skutečným životem příliš, protože by se mu pak mohlo stát, že nebude mít svůj virtuální život z čeho financovat. Že se na to uživatel Facebooku zvysoka nevykašle.
DigiZone.cz: ČT láká na jarní programové tipy

ČT láká na jarní programové tipy

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?

Měšec.cz: Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo