Hlavní navigace

Netscape Navigator 9: návrat krále?

 Autor: 12703
Jiří Macich ml. 10. 10. 2007

Netscape se vrací. Opět. Tentokrát s pořadovým číslem devět. Dnes je mu základem Mozilla Firefox 2 a míří zpět k multiplatformnosti i názvu Netscape Navigator. Je však devátá generace kdysi nejpoužívanějšího prohlížeče něčím víc než jen jinak obarveným Firefoxem?

Zašlá sláva legendy

Netscape byl na vrcholu svých sil zhruba v polovině devadesátých let minulého století, kdy byl dominantním webovým prohlížečem. Jeho katem byl dnes dominující Internet Explorer. Dodnes se vedou plamenné diskuze o tom, co na dlouhá léta poslalo Netscape na okraj zájmu uživatelů. Převládá názor, že je za tím integrace Internet Exploreru do Windows 98 a pozdějších. Jiní zase říkají, že tehdejší Internet Explorer porážel Netscape Navigator hlavně svojí kvalitou.

Faktem každopádně je, že Netscape na dlouhou dobu zmizel ze scény a z jeho popela se vynořila Mozilla. Comeback ve velkém stylu to ale nebyl a už asi nebude, protože Mozilla se stala pouze okrajovým prohlížečem, který Internet Exploreru nikdy příliš nekonkuroval a dnes už se nevyvíjí (pokračovatelem je zatím nepříliš úspěšný balíček SeaMonkey). Teprve až nástupnický Mozilla Firefox začal být pro Internet Explorer alespoň částečnou hrozbou a podle těch optimističtějších odhadů má už dvacet procent na trhu s webovými prohlížeči.

Příbuzenské vztahy Netscapu, Mozilly a Firefoxu jsou tedy evidentně spletité a je to ještě zamotanější. Na přelomu tisíciletí přišel znovuzrozený Netscape postavený na Mozille, který ale zcela propadl. Dnešní Netscape vychází už z Firefoxu. Přitom sám Firefox nastoupil místo Mozilly, jejíž kořeny sahají k Netscapu, takže pomyslný kruh se uzavírá. Vývoj Netscapu pokračuje už několik let, ale velkému zájmu se netěší. Dokráčel až k deváté generaci, která se právě dokončuje, ale u uživatelů příliš neboduje. Společnost AOL, pod niž nepřímo vývoj Netscapu spadá, značku Netscape spíš spojila se svým portálem. Samotný prohlížeč Netscape je na naprostém okraji zájmu a i podle těch světlejších čísel jeho podíl nepřekračuje devět desetin procenta.

Návrat ke kořenům

Je už tradicí, že se u příležitosti přibližování vydání nové major verze Netscapu rozebírá, jestli se někdejší král alespoň částečně odrazí ode dna a vrátí se do hry. Společnost AOL by si to určitě přála, ale s osmou verzí, od které si evidentně hodně slibovala, jí to opět vůbec nevyšlo. Možná proto se devátá verze vrací ke svým kořenům. Plný název prohlížeče bude opět znít Netscape Navigator a vrací se ke své „multiplatformosti“ z předešlých verzí. Osmá generace totiž byla výhradně pro Windows a hodně sázela na funkci přepínání mezi jádry Gecko a Trident. To Netscape Navigator 9 opět spoléhá jen na Gecko a je dostupný pro Windows, Linux i Mac.

Převlečený Firefox a něco málo navíc

Není žádným tajemstvím, že Netscape Navigator 9 vychází z Mozilla Firefoxu 2, a nabízí tedy obdobné funkce. V něčem se přece jen nový Netscape liší. Na první pohled je to především skin, který je mimochodem dostupný i pro Firefox. Jeho hodnocení přenechám osobním preferencím jednotlivých uživatelů. Už z prvních názorů, které jsou k vidění v internetových diskuzích, je ovšem jasné, že není zrovna neutrální.

Netscape Navigator 9

Naštěstí lze skin změnit a je možné použít motiv vzhledu původně navržený pro Firefox. Kompatibilní jsou i rozšíření určená původně rovněž pro Firefox. Pod tím zeleno-černým kabátkem je zkrátka druhý nejrozšířenější prohlížeč současnosti, což tedy evidentně přináší své výhody.

Vývojáři Netscapu však přidali přece jen něco navíc. Jde například o korekci překlepů při zadávání URL do adresního řádku, možnost nastavení zobrazování tlačítka pro zavření u každého panelu, volba pro restart prohlížeče v menu, spojení tlačítka Stop a Reload po vzoru Opery či Safari, předpověď počasí ve statusovém řádku díky předinstalovanému rozšíření WeatherBug nebo podporu importu RSS z OPML souboru.

Z těch větších novinek stojí za zmínku Link Pad, což je speciální postranní panel, kam si můžete myší přetahovat zajímavé odkazy. Vývojáři Netscape také více využívají podpory otevírání stránek v postranním panelu. Tu má i tradiční Firefox, ale neklade na ni příliš velký důraz. Nový Netscape naopak ano, a říká tomu Mini Browser.

Jinak ale Netscape dědí funkce po Firefoxu, ať jde o prohlížení stránek v panelech, živé záložky pro RSS kanály, blokování vyskakovacích oken, rychlý přístup k vyhledávačům nebo ochranu proti phishingu apod.

Netscape.com na každém kroku

Už před lety se začalo říkat, že společnost AOL vývoj prohlížeče Netscape neodpískala jen proto, aby měla nějaký browser, kde může portál Netscape.com otevírat jako výchozí stránku. Propojení Netscape Navigatoru deváté generace s portálem Netscape.com je patrné na každém kroku, ať je to sada odkazů na panelu nástrojů, výchozí vyhledávač nebo právě ona výchozí stránka.

Nostalgie a nic víc?

Netscape Navigator 9 se jeví jako použitelný prohlížeč a osobně si dovedu představit, že bych jej používal. Potíž je v tom, že přináší pramálo přidané hodnoty. Vývojáři sice přidali milé drobnosti a pokusili se vzhledově odlišit od konkurence, ale to na úspěšný vstup na přesycený trh bude stačit jenom těžko.

Firefox si svého času získal oblibu díky podpoře rozšíření nebo tabbed-browsingu, ale nový Netscape do současného ringu webových prohlížečů nepřichází se žádnou zbraní těžkého kalibru. U uživatelů portálu Netscape.com by mohl zabodovat, ale ten není tak hojně používaný, aby byli jeho uživatelé využívající Netscape Navigator v celkových statistikách zastoupení prohlížečů nějak zvlášť patrní. Osobně bych Netscape Navigatoru 9 nepřidával o nic větší význam než edici Firefoxu pro uživatele eBay.

Anketa

Má Netscape Navigator 9 šanci prosadit se mezi ostatními prohlížeči?

Našli jste v článku chybu?

26. 8. 2008 8:10

Traveler2342 (neregistrovaný)
ano! pusobiva utilita, zdarma ke stazeni na addons.mozilla.com

15. 10. 2007 9:54

Petr (neregistrovaný)
Hm, myslim, ze si odporujete. Na jednu stranu rikate, ze si svoje GUI muzete napsat vlastni - a na druhou stranu rikate, ze GUI napsat neumite.

Ja to zkusim zesilit: GUI umi napsat malokdo. Tech par lidi na svete, co to umi, je samozrejme zahackovano bohatymi firmami. Ti ostatni to neumeji; vice nebo mene se snazi, ale neumeji.

Ja si o sobe myslim, ze jsem spickovy vyvojar software, ale napsat smysluplne GUI neumim (aspon si to umim priznat). Spatne GUI poznam, sem-tam nejaky napad co vylepsit…Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Podnikatel.cz: EET zvládneme, budou horší zákony

EET zvládneme, budou horší zákony

Podnikatel.cz: Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět