Hlavní navigace

První legální výměnná síť objevena?

Aleš Miklík

Sdílet kopie filmů a hudby nám zakázali, ale nezoufejme. V Praze se právě rozjíždí pokus o výměnnou síť nové generace, odolné proti útoku autorských svazů. Na první pohled není její princip pro typického sdíleče tak zajímavý, ale s trochou snahy se může stát sympatickou alternativou k převažujícímu způsobu sdílení. Tedy možná.

Aleš Miklík - nová karikatura

Ilustrace: Nenad Vitas

Ta nálepka v metru nešla přehlédnout. Máme spoustu filmů a rádi vyměníme. Www.volny.cz/swap. Přidej se do našeho klubu! Po zkušenostech s přístupem ochranných autorských svazů a policie ke každému náznaku nedovoleného vybočení z aktuálních pravidel užívání autorských děl jsem pojal podezření, že mi nepozorovaně unikl nový právní předpis povolující policejní provokaci. Který šílenec by v zuřící válce vydavatelů se svými zákazníky vybíhal takto nahý ze zákopu? Životnost stránek nabízejících ke stažení hudbu či filmy se i bez větší propagace počítá nanejvýš na týdny, olepit metro reklamou na průšvih proto na pohled neslo všechny znaky obdivuhodné drzosti.

Uvedená stránka je poměrně stručná, leč smělý záměr přeci jenom zpřesňuje. Podstatou výměny mají být nikoliv kopie (jako u výměnných sítí), ale originální nosiče. Jak se pak taková „síť“ liší od půjčoven? Jednoduše, je zadarmo. Tedy patrně až na transport nosičů, o kterém se autor stránky, v Česku žijící Nizozemec, nijak nezmiňuje.

To už začalo vypadat zajímavě. Má takový nápad šanci na úspěch? V době, kdy rychlost přípojek a cena za gigabajt úložného prostoru lámou jeden pozitivní rekord za druhým, by se za běžných okolností muselo jednat o čirou bláhovost. Jenže náš svět s běžnými okolnostmi příliš nepočítá, a tak je tato přirozená cesta (zatím) legislativně uzavřena. Starý dobrý kabelový přenos (strčit DVDčka do kabely a přenést) tak může dojít ještě nejednoho nasazení v ostrém provozu – v husté zástavbě Prahy zvlášť.

Jenže: je i tenhle způsob sdílení legální? Provozovatel Swapu, který na stránce „klubu“ neváhal obnažit i svoje telefonní číslo, přiznává, že na právní stránku věci zatím nepomyslel. Chápete, že zatím byla jen myšlenka, že si mohu se sousedem vyměnit nějaký ten film, ujistil mne. Jistě, to je vcelku srozumitelný nápad a obyčejný smrtelník by se nad ním asi nepozastavil. Mnohem zajímavější je však nepozastavení se právníka: Pokud by se skutečně jednalo o výměnu nosičů s autorskými díly, nebude se jednat o zásah do autorského práva, překvapil mne Josef Aujezdský z advokátní kanceláře Mašek, Kočí, Aujezdský.

Navíc: pokud je legální pořídit si kopii filmu z klasické výměnné sítě, mělo by to jít i v síti swapovací. S velkým počtem „sousedů“ se tak můžete dopracovat ke slušné videotéce bez černého svědomí a policií za dveřmi. Pokud budete mít dost času pro provoz kabelového přenosu (či na poštovní poplatky), samozřejmě.

Každopádně odolná výměnná síť je možná konečně na světě. A dokonce s architekturou centrálního uzlu, na který doplatil už bájný Napster. Samozřejmě důležité budou ještě názory právníků z druhé strany barikády a nepochybujme o tom, že v případě většího provozu si na Swap posvítí opravdu důkladně. Jestliže však vše dobře dopadne, budeme mít ojedinělou příležitost sledovat životaschopnost svérázného českého (či česko-nizozemského) příspěvku k informačně propojenějšímu světu. Kdepak Web 2.0, kdepak video na Internetu! V Česku bude nejnovějším trendem výměna DVDček z ruky do ruky, protože vydavatelé se rozhodli vývoj okolního světa ignorovat.

Jen zatím nevím, jaký z toho všeho mám mít pocit. Vy ano?

Anketa

Používali byste Swap?

Našli jste v článku chybu?

22. 3. 2007 22:36

Dovolte malou otazku? Co ma OSA a IFPI spolecneho s prenosem INFORMACI?

Jasne maji pod kontrolou velkou cast trhu se ZABAVOU, ale mate dojem, ze v nejnovejsim klipu Chemical Brothers, Sarky Vankove nebo Bono Voxe najdete INFORMACE?

21. 3. 2007 14:13

Ano, a to nejen mezi znamymi a vcetne verejne propagace. Prave proto mi tento pripad prisel zajimavy a svym zpusobem precedencni (coz bude dvojnasob zajimave pri pripadnem stretu s autorskymi ochrannymi svazy).
Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

DigiZone.cz: Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Podnikatel.cz: Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

Root.cz: Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

Podnikatel.cz: Změny v daních z příjmů pro podnikatele

Změny v daních z příjmů pro podnikatele

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Podnikatel.cz: Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Lupa.cz: Teletext je „internetem hipsterů“

Teletext je „internetem hipsterů“

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Podnikatel.cz: Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Vitalia.cz: Nejlepší obranou při nachlazení je útok

Nejlepší obranou při nachlazení je útok

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Vitalia.cz: Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?