Hlavní navigace

Daň pro obří firmy nejméně 15 %. Nová pravidla OECD mají zasáhnout Google či Facebook

Sdílet

David Slížek 11. 10. 2021
Google - Amazon - Facebook - Apple - GAFA - bigtech Autor: Depositphotos

Více daňových příjmů pro země, ve kterých vznikly zisky, a omezení role tzv. daňových rájů. To mají přinést nová pravidla pro zdanění velkých nadnárodních firem, na kterých se shodly státy sdružené v Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Podle reformy má od roku 2023 pro velké firmy platit nová minimální sazba pro daň z příjmu ve výši 15 %. Týkat se to má společností s obratem nad 750 milionů eur (v přepočtu asi 19 miliard Kč). Firmy s globálními tržbami nad 20 miliard eur (v přepočtu cca 500 miliard Kč) a ziskovostí nad 10 % budou navíc muset čtvrtinu zisku nad oněch 10 % zdanit v zemích, kde tento zisk vznikl.

Dohoda má podle OECD omezit dosavadní praxi, kdy velké nadnárodní – zejména technologické – společnosti přesouvají své zisky do zemí s nízkými sazbami, aby ušetřily na daních. K podobným státům v rámci Evropy patří například Irsko, kde je základní sazba pro firmy 12,5 %. Své ofciální evropské sídlo tak v zemi má například Facebook nebo Apple. Irsko už podle BBC ohlásilo, že svou sazbu pro firmy zvýší na 15 %.

Podle kritiků ale ani tato dohoda situaci příliš nezlepší. Patnáctiprocentní sazba je podle nich příliš nízká a hlavním problémem není základní sazba daně, ale různé výjimky, na které mohou nadnárodní firmy v některých zemích dosáhnout.

Dohodu podepsalo 136 z celkem 140 zemí OECD, včetně České republiky. Keňa, Nigérie, Pákistán a Srí Lanka se k dohodě zatím nepřipojily.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.