
V loňském roce, který byl z hlediska online nakupování rekordní, prodaly e-shopy zboží za 196 miliard, což znamená meziroční růst o 26 %. Zvýšil se také podíl maloobchodníků, a to o 16 %, tedy zhruba o 3 % než o rok dříve. Informovala o tom Asociace pro elektronickou komerci (APEK) a portál Heureka.cz
„Že bude pro e-shopy rok 2020 rekordní, to bylo zřejmé od jeho poloviny. Celkové vyhodnocení to potvrzuje a zdůrazňuje, jak význam e-commerce roste,“ říká výkonní ředitel APEK Jan Vetyška a dodává, že loňský rok je důkazem, že české e-shopy nabízí pohodlné a kvalitní služby.
Prudký nárůst podle Vetyšky začal už březnu, kdy se poprvé projevil vliv karanténních opatření. Vrchol pak nastal říjnu až prosinci, kdy Češi nakoupili na internetu zboží za 65 miliard korun.
Obecně vloni rostla poptávka po online nakupování potravin, drogistického zboží, léků a zboží denní spotřeby nebo drobné elektroniky. V letošním roce bude podle Vetyšky trend nárůstu prodejů stále pokračovat a překoná hranici 200 miliard korun.
Mezi další loňské novinky patří podle APEK zvýšený zájem o vyzvednutí zboží v externích výdejnách. Tuto možnost před Vánoci využilo 45,3 % nakupujících. „Osobní odběry tak byly jednoznačně jedním z letošních trendů, stejně jako odběry z automatických boxů,“ doplňuje Vetyška.