Hlavní navigace

Eutelsat koupil podíl ve OneWeb za více než půl miliardy dolarů

Sdílet

Ondřej Novák 29. 4. 2021
OneWeb Autor: Roskosmos

Satelitní operátor Eutelsat za 550 milionů dolarů koupil 24% podíl v britské firmě OneWeb, která buduje síť družic pro přenos internetu. Firma chce mít na oběžné dráze 648 satelitů, zatím jich tam vynesla 182.

OneWeb přitom loni stál před krachem, přičemž společnost nakonec musely zachránit britská vláda a indický konglomerát Bharti Global. Investice pomůže firmě dobudovat družicovou konstelaci a Eutelsat při svém vstupu získá podobná práva, jako subjekty, které OneWeb zachránily před krachem. 

Na rozdíl od konkurenční konstelace Starlink, která počítá s umístěním tisíců satelitů na velmi nízkou oběžnou dráhu, OneWeb své družice umísťuje na oběžnou dráhu ve výšce 1200 kilometrů nad Zemí. Satelity operátora Eutelsat pak „visí“ na geostacionární dráze ve výšce 36 tisíc kilometrů nad povrchem.

Britská BBC dodává, že navzdory vysokým nákladům na vybudování satelitních sítí se zájem o ně zvyšuje. Plány na vlastní konstelaci pod názvem Kuiper má i Amazon. Kanadský Telesat plánuje megakonstelaci Lightspeed a své sítě komunikačních družic chtějí mít i Čína a Evropská unie.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.