Hlavní navigace

GoodAI a další české firmy získaly od EU stovky milionů na AI, roboty či implantáty

13. 5. 2020

Sdílet

European Innovation Council, EIC

Šest českých společností a institucí uspělo v programu Evropské unie pro překlopení pokročilého vědeckého výzkumu do praxe. Evropská inovační rada (European Innovation Council, EIC) rozdělila 114 milionů eur (přes 3,1 miliardy korun) do 35 projektů v rámci programu EIC Pathfinder z oblastí jako umělá inteligence, robotika, energetika nebo biologické vědy a implantáty.

Jednou z podpořených firem je pražská GoodAI (1,99 milionu eur) zabývající se vývojem univerzální umělé inteligence. Ta se stala součástí projektu VeriDream ze sekce AI a pokročilé robotiky. VeriDream má vytvořit robotický systém s umělou inteligencí určený pro skladovou logistiku a také umělé asistenty.

Druhým projektem je BOW spadající do kategorie autonomních implantátů. Zde Česko reprezentuje firma Biodevice Systems (4,4 milionu eur) s tím, že má vzniknout magnetická kuličková zařízení potažená vrstvou napodobující extracelulární vezikuly.

Projekt HERMES spadá do sekce pro bezemisní energie a má prozkoumat výrobu tepla s nulovými emisemi u systémů s vodíkovými kovy. Součástí je výzkumné brněnské centrum CEITEC při Vysokém učení technickém (3,99 milionu eur).

Do stejné sekce spadá i projekt HiPowAR, kde se bude dělat na reaktoru pro přímou přeměnu paliva amoniaku na energii. Zde se opět zapojí Brno, konkrétně První brněnská strojírna a s ní i součást skupiny PBS Energo (3,99 milionu eur).

Posledním projektem s českou účastí je MARVEL spadající pod technologie pro biologické vědy a léčbu. Angažuje se společnost Amires (1,88 milionu eur), která má pomáhat s izolací extracelulárních vezikul za použití peptidů snímajících membránu.

Kompletní seznam projektů s jednotlivými zapojenými subjekty je k dispozici zde. Projekty jsou krátce představeny tady a tady. Akce spadá pod program Horizon 2020.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.