Hlavní navigace

Jak funguje trh Internetu (10.): Broadband přístup - technika

9. 5. 2000
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Tématem dnešního pokračování seriálu Michala Krska o poskytovatelích připojení je broadband neboli širokopásmový přístup. Na rozdíl od předchozích služeb, které seriál popisoval, je tato oblast u nás doposud v plenkách a poskytovat se ji snaží jen nemnoho společností.

Máme tu výhodu, že u nás tento typ přístupu nikdo pořádně nenabízí, proto je pro snadné dávat doporučení :-). V současné době nabízejí přístup, který se nejvíce podobá broadbandu, společnosti Inway (se svou „City.Way“, která má ovšem doporučenou kvalitu pouze 64 Kb/s a je zpoplatňovaná dle přenesených dat) a DattelKabel se službou Mistral (opět pásmo 64 Kb/s a v současné době problémy s růstem). Zajímavým připojením bylo CESNET Wireless EKO (pásmo 128 Kb/s, agregace na této úrovni) – je otázkou, jak se s touto službou vyrovná nabyvatel sítě CESNET, společnost Contactel.

Vymezení:
Broadband přístup je takový přístup, který umožní zákazníkovi čerpat služby nové generace – můžeme je nazvat například multimediální (technicky se dá vyjádřit rychlostí připojení přes 128 Kb/s). Přenos zvuku a hlavně obrazu je to, po čem prahnou skutečně velcí poskytovatelé obsahu – například hollywoodská studia, jež mají plné archívy videa a většinu obsahu se jim nedaří kontinuálně prodávat. Internet jim může přinést další doplnění kapes, poté, co obsah prodali nejdříve v kinech, poté na videu a nakonec ho prodali v televizích. Režie vybírání poplatků za shlédnutí na Internetu je sice vyšší než u kin, ale na druhou stranu je tu vyšší potenciál.

Připojení:
Pro připojení budete potřebovat především telekomunikačního operátora. Tento operátor může být ve třech hlavních kategoriích.

  1. Kabelová TV (CaTV). Spolupráce s CaTV je výhodná především v tom, že většina operátorů CaTV je stále ještě nedotčená potřebou poskytování datových přípojek a tudíž vám jednak nebude konkurovat (možná až na telefonii) a jednak máte šanci si v dané lokalitě vybudovat silné postavení (de facto monopol). Spousta CaTV operátorů je v toto chvíli vlastněna obcemi (alespoň zčásti) a pro nové CaTV operátory je tudíž těžké se prosadit v dané lokalitě jako druhý. Nevýhodou je potom fragmentace připojení – co město, to jiná CaTV (vyjma dvou operátorů) – a případně nedostatečná kapacita přístupové sítě v podmínkách ČR.
  2. Klasický telefonní operátor poskytující xDSL. Takový celoplošný operátor je v ČR pouze jeden. V Českém Telecomu běží xDSL pilotní projekt, který by měl vyzkoušet možnosti této technologie. Výhodou je bezesporu již existující uživatelská základna a případné marketingové spolupůsobení. Bohužel nevýhod je také pár. Namátkou jmenujme to, že Český Telecom provozuje vlastního poskytovatele Internetu (IOL) a je tedy otázkou, jak se bude chovat k vám, spojit image vlastní firmy s bývalým monopolistou (nečekám, že ČT spustí xDSL služby dříve než k 1.1.2001) nebo příklady některých společností, které s SPT Telecom svázaly svou budoucnost, což se jim stalo osudným (FirstNET). Pokud ovšem bude v praxi fungovat ustanovení telekomunikačního zákona o poskytování „drátů“ (tzv. unbundled access) dalším operátorům, může tuto služby nabízet kdokoliv.
  3. Bezdrátový operátor. Již dnes low-level/low-cost přístupová zařízení (např. BreezeNET či AT&T WaveLAN) umožňují přístup rychlostí v řádu megabitů za sekundu. Mezi nevýhody takové sítě potom můžeme počítat poměrně špatnou škálovatelnost takového řešení (desítky zákazníků na jednu základovou stanici vytvoří tok, který sdílený segment zahltí) nebo kmitočtová omezení a možnost rušení. Bez chybičky není ani potřeba přímé viditelnosti u klasických systémů.

Pro připojení CaTV budete s největší pravděpodobností potřebovat ethernet případně fast ethernet přípojku. Pokud bude kabelový operátor chtít od vás technologii, existuje dostatek „krabicových řešení“ (namátkou CISCO Systems, Bay Netowrks).

Naproti tomu ve variantě xDSL bude mít telekomunikační operátor již infrastrukturu připravenou. Na vás bude pouze propojit DSLAM operátora s vaším ATM přepínačem.

No a při variantě bezdrátového připojení si budete muset příslušnou síť postavit sám. V tuto chvíli není dle autorova nejlepšího vědomí a svědomí na území ČR k dispozici žádná bezdrátová síť, která by kapacitně dostačovala. Varianta č. 2 je počkat na GPRS a potom se dohadovat s GSM operátory (minimálně Radiomobil podporu GPRS ohlásil).

Příště se podíváme na metody zpoplatňování a případnou strategii.

ICTZ23

Pokud chcete načerpat podrobnější informace, koukněte na knížky Isp Survival Guide: Strategies for Running a Competitive Ispa ISP Marketing Survival Guide: Proven Strategies and Secrets for Outmaneuvering the Competition.

Michal Krsek

Autor článku

Autor je nezávislý konzultant v oblasti Internetu, telekomunikací, videa a komercionalizace technologických výsledků výzkumu a vývoje. Pohybuje se na rozhraní akademické vs. komerční sféry a internetové infrastruktury vs. přenosů videoobsahu.